Skip to content

Novela k DPH pro elektronické prodeje v EU

Od 1. ledna 2015 začala platit novela k DPH, někdy zvaná podle jednotného inkasního místa MOSS. Zavádí zásadní změny ve výpočtu a placení DPH pro veškeré prodeje elektronických služeb (i fotek) v zemích EU. Co se mění pro fotografy a jak se této novele přizpůsobit?

Co se vlastně mění?

Celá podstata novely je v tom, že pokud prodáváte službu (což je i jakákoliv elektronická licence) do zahraničí v rámci EU, přesouvá se u zákazníků neplátců DPH místo plnění DPH ze země prodejce (tj. ČR) do země pobytu zákazníka. Vypadá to jednoduše, opak je pravdou! Vy nyní máte nově povinnost zjistit, zdali je zákazník plátce/podnikatel. Pokud ano, musíte být sami plátci DPH nebo osoba identifikovaná k DPH a vystavujete normální fakturu, DPH si odvede zákazník sám.

Pokud ovšem zákazník není plátce DPH, musíte několika nezávislými údaji ověřit jeho identitu a místo pobytu. Podle toho vypočtete správnou výši DPH (nápověda, v EU je přes 70 sazeb DPH!) a vše zaplatíte sami. Abyste nemuseli podávat daňové přiznání ve všech zemích EU, můžete platit přes jednotné inkasní místo zvané MOSS. Prozatím platí čtvrtletní hlášení k DPH i MOSS, od 1. ledna 2016 se zkracuje na měsíční!

Fotobanky, DPH a MOSS

Protože fotobanky fungují jako prodejce licence a vyplácí fotografům pouze provizi z prodeje, nemusíte u nich MOSS řešit. Všechny fotobanky v EU navíc musí být plátci DPH, takže se na ně MOSS nevztahuje. Nicméně nezapomínejte na povinnost být plátce DPH či identifikovaná osoba k DPH při prodeji přes fotobanky se sídlem v EU! Pro fotobanky mimo EU stále nemusíte DPH řešit vůbec.

Poněkud nemilou povinností fotobank mimo EU je však značně nelogický požadavek EU, aby platily DPH. Tedy fotobanka v USA, která podniká v USA a podle zákonů USA má platit daně tam najednou podle EU zároveň musí podávat daňové přiznání i v EU a vyplňovat všechny šaškárny k MOSS. Některé fotobanky už DPH zákazníkům účtují, jak se ale celá kauza vyvine je otázkou. Řada firem v USA i jinde už totiž silně brojí proti MOSS a velmi pochybnému vnucování DPH i zemím mimo EU. Minimálně ze strany celé řady menších firem a živnostníků mimo EU bude MOSS bojkotován, popřípadě ho vůbec nezaregistrují.

Kdy se MOSS vztahuje na prodej fotografií?

Pokud prodáváte fotografie, ilustrace, video či jakékoliv jiné elektronické licence či služby koncovým zákazníkům v EU, budete muset absolvovat celý byrokratický kolotoč okolo MOSS. Jedná se zejména o přímý prodej přes váš web, ať již přes vlastní systém či oblíbené platformy jako Symbiostock, Photoshelter či KTools. Řada platebních systémů a bran sice umožňuje zadání DPH, jenže neumožňuje sledování zákazníků podle požadavků MOSS a navíc výši DPH v okamžiku prodeje vlastně neznáte.

Jak se MOSS vyhnout?

Zřejmě jediný rozumný způsob jak DPH a MOSS obejít je využití prostředníka mimo EU. V případě fotobank se tak již děje automaticky, protože sama fotobanka je prostředník odpovědný za účtování DPH a přiznávání MOSS. Takže pokud prodáváte výhradně přes fotobanky, nic se pro vás nemění. Pokud prodáváte přímo, zkuste najít vhodnou zprostředkovací platformu, jinak budete muset celý tento systém složitě řešit.

Nejde jen o zaplacené DPH, ale především o extrémně náročné sledování zákazníků a hlášení prodejů, které je technicky velmi složité a tudíž také drahé. Přímy prodej jednotlivých licencí v řádu desítek až prvních stovek korun je v EU téměř ekonomicky nemožný, náklady na vyúčtování DPH prostě překračují zisk z prodeje. V praxi je proto mnohem vhodnější dát zprostředkovateli až 30-40 % z ceny než řešit hlášení MOSS svépomocí.

11 thoughts on “Novela k DPH pro elektronické prodeje v EU

  1. M. D.

    Diky za shrnuti! Jinak bych se chtel zeptat, kde zjistim, ktere fotobanky maji sidlo (nebo pobocku v EU?), a ktere ne?

  2. basti

    Pobočka není rozhodující, záleží jak je napsaná smlouva. Třeba Fotolia má pobočku v EU, ale smlouva je s americkou centrálou, stejně jako u řady dalších fotobank. Sídlo vždy zjistíte ze smlouvy, popřípadě z registrace firmy.

    Shutterstock, Dreamstime, Fotolia, iStock, DepositPhotos, 123RF, Pond5 a Veer jsou mimo EU. Naopak PantherMedia, Alamy a tuším i PhotoDune jsou v EU. Osobně fotobanky v EU právě kvůli DPH nepoužívám, tak o nich nemám příliš přehled.

  3. basti

    To už mě taky napadlo, ale asi celkem malý. Fotolia a iStock už DPH účtují delší dobu, navíc dost fotobank má ceny v EU citelně vyšší jak v USA. Někde už zákazníkovi dokonce vnutí přímo Kč, samozřejmě s kurzem oproti ceně v USD/EUR poněkud nevýhodně...

  4. Eva

    Děkuji za informace. Těžká je orientace v nově vznikajících zákonech. 🙂

  5. Staník

    Šel by jako ten zprostředkovatel použít ebay? Nebo ten zprostředkovává jenom prodej, ale faktickým prodejcem jsem já?

  6. basti

    To se obávám že nešlo, protože to už FÚ nesežere. U některých služeb to těžko dohledá anebo to je sporné, ale eBay bych asi radši nezkoušel.

  7. Staník

    no ten ebay mne právě napadl jako nejvhodnější protože kombinuje tři důležité věci - je mimo €U, má tam profil většina "relevantních" lidí a lze tam platit paypalem

  8. Programátor

    Dá se tohle nějak obejít? Řekněme u softwaru, kdy uživatelé zasílají platby přes PayPal tlačítkem Donate/Buy? Jejich identita je vlastně neznáma = neexistuje důveryhodný důkaz, odkud uživatel je.

    Ošetřit to nějak v licenční smlouvě? Koho pak zajímá, když to člověk ignoruje? FÚ v ČR nebo FÚ v evropských státech? Jak na to vlastně pak FÚ může přijít, když neexistuje ten důvěryhodný doklad o prodeji do EU?

    Navíc, nějaký uživatel si stáhne můj SW a zaplatí přes PayPal. Existuje nějaký zákon, který mu nařizuje, že mi musí sdělit své osobní údaje (= odkud je) ???

  9. basti

    Legálně to jde obejít 1) přes prostředníka mimo EU a za 2) přes vlastní firmu mimo EU.

    FÚ na to přijít může mnoha způsoby, například šmírováním na hraně zákona, na anonymní udání, lustrací účtu, při nahlášení od nějaké firmy v EU atd.

    Ne, naopak je řada zákonů na ochranu osobních údajů, která vysloveně ZAKAZUJE chtít po lidech citlivé osobní údaje. Navíc je to často technicky krajně problematické nebo přímo nemožné. To ale idioty v parlamentu nezajímá, prostě zákon platí a jak dodržíte nesplnitelné anebo vyřešíte konflikty zákonů je čistě váš problém. FÚ jednoduše takové "prkotiny" nezajímají.

  10. Programátor

    Jelikož MOSS se vztahuje na prodej, tak by mě docela zajímalo, jak by se to aplikovalo, když by samotné stažení a užití softwaru bylo zdarma, ale uživatelé by měli možnost dobrovolně zaslat příspěvek přes tlačítko Donate. Nejednalo by se vlastně o platbu za software.

    Ono pak totiž by ani nebylo řešením zablokovat tuto možnost pro EU a dovolit pouze příspěvky pouze mimo EU. Už se mi totiž párkrát stalo, že mi napsal člověk, že jejich stát nedovoluje platbu v EUR, tak mi na PayPal zasílá příspěvek rovnou. Tzn. nemohu ani ovlivnit, když mi někdo něco pošle i z EU.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *