Skip to content

10 tipů na fotografování města

Město nabízí nepřeberné množství příležitostí k fotografování v kteroukoliv denní i roční dobu. Nejčastěji se fotografují památky a různé události, ale nesmíme zapomínat ani na moderní architekturu, industriální fotografie, textury a mnoho dalších zajímavých témat. Dbejte však také na pravidla slušnosti a nenarušujte cizí soukromí. Následující tipy vám mohou pomoci s výběrem tématu a způsobem zpracování.

Najděte si zajímavá místa předem

Ve městech je spousta zajímavých míst, o kterých se z průvodců ani map nedozvíte. Projděte si předem na internetu zajímavé fotografie a zkuste zjistit, odkud byly focené. Velkou pomocí jsou například georeferencované fotografie na Mapy.cz. Zajímavé tipy lze také nalézt na webech fotografů. Ujistěte se také o světle v konkrétní denní době, ušetříte si tak spoustu čekání.

Používejte ultraširoké objektivy

Velké množství zajímavých budov a památek se nachází ve stísněných ulicích, kde s běžným objektivem neuspějete. Ultraširoké objektivy nevlastní každý fotograf a ještě méně fotografů je umí skutečně využívat. Nebojte se přijít blíž a snažte se do kompozice zahrnout zajímavé popředí a linie. Pro komerční fotografie jsou vhodnější objektivy s malým zkreslením, rybí oko anebo objektivy s výrazným zkreslením linií vyžadují náročnější úpravy a často je nelze zkorigovat vůbec. Většina ultraširokých objektivů má výrazný pokles ostrosti do rohů a korekce deformace ji ještě zvýrazní.

Pozor na perspektivu

Při focení architektury si dávejte velký pozor na kácející se svislice a deformace. Zejména při použití ultraširokých objektivů si nechte po stranách záběru rezervu, protože při korekci kácejících se svislic budete tento prostor potřebovat. Soudkové zkreslení také atraktivitě nepřidá. Někdy může být deformace perspektivy zajímavá, ale často je to spíše naopak.

Fotografujte památky

Nezapomeňte nafotit významné památky. Jedná se sice o běžné náměty, ale je o ně stále velký zájem a dobře se prodávají. Vyplatí se nafotit i méně významné pamětihodnosti. Vyzkoušejte tradiční i neobvyklé záběry v různou denní i roční dobu. Raději fotografujte ráno anebo v podvečer, vyhnete se tak davům turistů. Nezapomeňte na stativ, pro focení interiérů a pro podvečerní fotografie je nezbytný.

Vyzkoušejte dlouhé expozice

Dlouhé expoziční doby lze využít hned dvěma způsoby. Spousta památek je obležena turisty a je velmi obtížné se jich zbavit. V takovém případě pomůže silný ND filtr, kdy se pohybující osoby rozmažou. Při velmi dlouhých časech a menším počtu lidí dokonce osoby úplně zmizí. To se velmi hodí pro komerční fotografie, které nesmí obsahovat rozeznatelné osoby. Dlouhé expozice se také dají využít pro získání dynamiky u snímků pohybujících se osob a dopravních prostředků.

Nefotografujte loga a trademarky

Pokud fotíte RF fotografie pro fotobanky, dávejte si pozor na výskyt různých nápisů, log, značek a moderních designů. Pokud se nevhodnému prvku nelze vyhnout, komponujte tak, aby se dal snadno vyretušovat. Předem promyšlenými záběry si ušetříte spoustu práce a komerčně nevyužitelných snímků. Velmi nepříjemnou komplikací jsou auta, v centru města obvykle bývá volněji večer, na periferii naopak během dne.

Nezapomeňte na textury

Města nabízí nepřebernou nabídku všemožných textur, stačí se jen dívat kolem sebe. Zpevněné povrchy, fasády, obložení budov, dveře, střechy, kovové povrchy – to všechno lze využít. Textury se nejlépe fotí při zatažené obloze, vyhnete se tak tvrdým stínům na členitém povrchu. Ideální je využít kratší teleobjektiv a stativ, pro lesklé povrchy využijete i polarizační filtr.

Používejte teleobjektivy

Teleobjektiv se zdá být na focení města nevhodný, ale s jeho pomocí můžete fotit zajímavá místa z různých vyhlídek. Také se dá s úspěchem využít na focení architektonických detailů, soch a textur. Mnoho lidí se nedívá nahoru, s pomocí teleobjektivu můžete objevit detaily fasád a zajímavé sochy, které většině lidí uniknou. Pokud fotíte osoby, pak je samozřejmě světelný teleobjektiv nutnost.

Využijte kontrastu nového a starého

Zejména v historických městech často narazíte na velmi zajímavé kontrasty mezi historickými a moderními budovami. Využijte těchto kontrastů k získání nevšedních a výrazných snímků. Podobné snímky dobře upoutávají pozornost a je o ně poměrně velký zájem. S úspěchem lze využít i velkých prosklených ploch moderních budov, ve kterých se odráží okolní historická architektura.

Dbejte na vlastní bezpečnost

Žádný snímek nestojí za úraz či přepadení. Nelezte kvůli zajímavému záběru na nebezpečná místa. Pokud budete fotit v nebezpečnějších oblastech anebo v noci, raději nechoďte sami. Fotograf se stativem je velmi nápadný a zajímavý cíl. V žádném případě s fotoaparátem neprovokujte pochybné existence, policisty anebo ochranku. Pokud je někde zákaz fotografování, nesnažte se fotit za každou cenu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *