Skip to content

Deset tipů pro fotografování krajiny

Krajinářská fotografie patří tak trochu mezi klasiku, přesto s ní má většina lidí problémy. Základem je dívat se, přemýšlet a nespěchat. Kolikrát stačí jen trochu překomponovat, změnit pozici nebo použít jiný filtr či objektiv a hned vznikne ze všední situace zajímavý záběr. Kýčové krajinky a známá místa se také poměrně dobře prodávají a narozdíl od studiových výtvorů se těžko kopírují.

Potok
Potok

Ne-používejte stativ

Nutnost použití stativu je nejobvyklejší klišé ve fotografii. Pokud fotografujete v dostatečném světle, naopak stativ nepoužívejte, jenom zdržuje. V případě použití přechodových filtrů a focení na dlouhý čas se ovšem stativu nevyhnete a při focení HDR se také velmi hodí. Každopádně si použití stativu dobře rozmyslete předem a určitě s sebou netahejte ten nejtěžší a nejbytelnější na trhu. Garantuji, že po pár kilometrech se budou vaše myšlenky zabývat pouze těžkým krámem na zádech a ne focením.

Lofoty
Lofoty

Komponujte do třetin

Klasická, nicméně velmi vděčná poučka. Kompozice do třetin nebo zlatého řezu je ideální a zejména pro komerční fotografii velmi vhodná. Určitě experimentujte i s jiným uspořádáním, ale vyfotit scénu klasicky do třetin nikdy neuškodí.

 

Pernštejn
Pernštejn

Používejte hyperfokální vzdálenost

Pokud náhodou netušíte co to je, tak to je taková vzdálenost zaostření, při které bude celá scéna v hloubce ostrosti. Tento trik nelze použít vždy, ale pro klasičtější kompozice obvykle funguje. Staré objektivy většinou měly stupnici hyperfokální vzdálenosti přímo na objektivu, dnes už se s touto vymožeností setkáme zřídka. Zjednodušeně lze přiclonit na f8-11 a ostřit zhruba do třetiny scény, většinou to funguje.

Mongolský venkov
Mongolský venkov

Zdůrazněte popředí

Obvyklá chyba začátečníků je vynechání popředí. Nebojte se popojít blíž k zajímavému popředí, přidřepnout nebo i lehnout na zem. Dívejte se po výrazných kamenech, skalkách, trsech barevných rostlin a dalších zajímavých objektech.

 

Půlnoční slunce
Půlnoční slunce

Foťte ráno a večer

A další klasická poučka, zbývá jen dodat, že také nerad brzo vstávám. Nicméně časy okolo východu a západu slunce mají opravdu krásné světlo a i velmi fádní krajina může v této době vypadat podstatně lépe. Určitě doma nenechávejte stativ a přechodové filtry. Východy a západy jsou sice obecně považovány za kýč, ale dobře se prodávají, tak na ně nezapomeňte.

Silnice a duha
Silnice a duha

Komponujte s pomocí linií

Linie jsou často poceňované kompoziční kouzlo. Nebojte se využít linie stezek, silnic, plotů, vodních toků a pobřeží ke zpestření kompozice. Nejlepší je komponovat linii od levého dolního rohu do pravého horního anebo doprostřed, oko diváka tak doslova vtáhne do obrazu.

 

Klášter Hedeč
Klášter Hedeč

Využívejte také teleobjektiv

Teleobjektivy nejsou pro focení krajiny zrovna nejtypičtější, ale s trochou praxe se s nimi dají dělat pravé divy. Umožňují vybrat jen určité části krajiny a můžeme se tak snadno zbavit nežádoucích staveb, aut, sloupů a dalších rušivých prvků. Díky přesnému výběru scény se také můžeme elegantně vyhnout problémům s expozicí. Zejména rovinatější oblasti mohou být fádní, teleobjektiv pomůže vypíchnout nejzajímavější místa.

Skalní město
Skalní město

Foťte panorama

Některé scény přímo vybízejí k focení panoramat, nebojte se využít i delších ohnisek anebo fotit netratičně na výšku. Při použití moderních programů většinou ani nepotřebujete stativ.

Podzimní barvy
Podzimní barvy

Pracujte s barvami

V průběhu ročních období můžete využít měnící se barvy v krajině. Jarní svěží zeleň a barevné květy, letní zrající lány, podzimní barevné listy a zimní bílou. I barva může tvořit kompozici a využití jasných odstínů fotografii vždy oživí.

 

Podzimní krajina
Podzimní krajina

Používejte filtry

Krajinářská fotografie se bez filtrů téměř neobejde. Pro zlepšení kontrastu a sytosti barev využijete cirkulární polarizační filtr a při focení scén s velkým expozičním rozsahem mezi oblohou a krajinou velmi pomohou přechodové ND filtry. Pokud potřebujete dosáhnout dlouhých časů například při focení vody, nezapomeňte na silný ND filtr.

1 thought on “Deset tipů pro fotografování krajiny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *