Skip to content

1000 fotek v portfoliu

LimetkaI přes různé velké plány mi nakonec trvalo dosažení 1000 fotek v portfoliu celých 2717 dní (89 měsíců). První tisícové portfolio mám na Dreamstime, kde jsem také 1. prosince 2007 začal svou fotobankovou kariéru. Těsně následuje Shutterstock (942 fotek) a pak DepositPhotos (847), na ostatní fotobanky jsem začal nahrávat později anebo hodně vyhazují, takže portfolia obvykle oscilují okolo 500-600 fotek.

Kam nahrávám fotky?

Celkem nahrávám na 7 fotobank, přičemž poslední tři (Fotolia, 123RF a Pond5) vydělají dohromady stěží 5 % z celkové částky. Tragické výdělky Fotolie jsou způsobené především nesmyslným vyhazováním v minulosti (až 80 %), takže celkové portfolio je jen 420 fotek. Naštěstí se to v poslední době výrazně zlepšilo. Několik let jsem také bojkotoval iStock, přesto jsou výdělky poměrně slušné i s portfoliem pouhých 500 fotek.

Zkoušel jsem několik dalších fotobank – Veer, GraphicRiver, Photokore, Panthermedia – ale výdělky byly doslova tragické. Pokud fotobanka nezačne do 2-3 let jevit nějaké slušné prodeje, přestávám nahrávat. Momentálně je Pond5 na této hranici, nadále ho držím jen kvůli plánovanému prodeji videa.

vydelky-stock

Celkem vyděláno $10.000

V době vydání tohoto článku se celkový výdělek pohybuje těsně nad $10.000, v době dosažení tisíce fotek byl $9.769. Tomu odpovídá výdělek přibližně $3,7 denně a průměrné RPI za celou dobu je $10. Největší výdělky z prodeje fotek suverénně zajišťuje Shutterstock (52 %), následuje iStock (13 %) a Dreamstime (10 %). Druhé nejvyšší výdělky sice vykazuje DepositPhotos, ale většinu příjmů tvoří odměny za referaly a velký vstupní bonus za nahrání celého portfolia v počátcích fotobanky. Přesto je DepositPhotos silnou konkurencí Big4 i po stránce prodejů, běžně překonává Fotolii a obvykle i Dreamstime. Nejvýdělečnější fotka vydělala cca 17 % celkových příjmů.

portfolio1000

Stagnace výdělků v posledních letech je poněkud znepokojivá. Není to produkcí horší kvality, ve skutečnosti mám lepší techniku a věřím, že i postproces značně pokročil. Nicméně konkurence roste obrovským tempem a moje tempo průměrně 150 přijatých fotek ročně je příliš malé. Poslední dva roky mé celkové výdělky mírně klesly i přes stabilní růst portfolia. Pokud chci udržet fotobankový příjem na rozumné výši, nezbývá než začít přidávat podstatně víc než dosud.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *