Skip to content

#1000stockphotos – výzva a motivace

Zhruba před rokem jsem se stal opět zaměstnancem a moje fotobankové úsilí pokleslo k bodu mrazu. Fakticky jsem za uplynulý rok nafotil stovky parádních fotek, ale na fotobanky jsem nenahrál prakticky nic. Nicméně současná fotovýbava dožívá a na novu by se hodil pořádný rozpočet. Napadlo mě tedy jak zabít dvě mouchy jednou ranou:

Není nad pořádnou výzvu

Veřejné výzvy jsou pořádná motivace, jak už se mi osvědčilo v minulé Hundred challenge. Takže teď si pro změnu dáme 1000 challenge, ať je to zábavnější. Tentokrát není časový limit týden – ne že by to nešlo – ale termín nákupu nového fotovýbavy. Nekoupím si nový foťák, dokud nenahraju na fotobanky 1000 nových fotek.

Tím se zabije hned několik much jednou ranou: Pořádně vzroste portfolio (v současnosti necelých 1100 přijatých fotek), konečně přeberu a upravím stovky výborných záběrů z archivu, a jako bonus vydělám nějaké $$, takže mě nákup fototechniky nepřijde tak draho.

Pokud se někdo chcete přidat, na Twitteru #1000stockphotos – ať je nějaká legrace.

Výběr fotek k editaci

Poslední rok a půl fotím poměrně hodně a zajímavá místa, ale na zpracování už se moc vůle a času nenašlo. Takže plán je zhruba tento: Zkopíruju si složky z archivu a ty pak promažu jen na ty fotky, které chci dále zpracovat. Tento způsob se mi osvědčil jako nejrychlejší, většinou prostě celou složku profrčím v IrfanView a jen mačkám delete u nežádoucích. Výhodou je možnost okamžitě zkontrolovat ostrost ve 100 % velikosti, což se jinde dělá hodně blbě. Opačný postup, kdy fotky selektivně vybírám z archivu se příliš neosvědčil, většinou pak vyberu jen jasné hitovky a na zbytek se vykašlu, takto ale musím opravdu projít všechno a pak už neprohrabávám stejné složky znovu.

Zamlžený podzimní les

A pak zpracovat a nahrát

K Adobe Lightroom jsem nějak nepřilnul, takže fotky zpracovávám v Photoshopu. Pro neznalce, i Camera RAW v Photoshopu umí dávkové zpracování. Základní úpravy v Camera RAW, pak doladit v Photoshopu a vyexportovat jako JPEG. Klíčová slova řeším v obstarožním programu Exifer, protože pro něj mám desítky hotových šablon a dost mi urychluje práci. Tipy na něco fikanějšího uvítám.

K nahrávání nepoužívám žádný specializovaný program, prostě to tam nahrnu. V současnosti nahrávám aktivně jen na šest vyzkoušených fotobank – Shutterstock, Depositphotos, Fotolia, Dreamstime, 123RF a Pond5.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *