Skip to content

4 roky na mikrofotobankách

Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale od nahrání mých prvních fotek na mikrofotobanky už uběhly 4 roky. Dovolil jsem si tedy sepsat trochu podrobnější přehled o průběhu těchto 4 let. Hodně jsem se dozvěděl a nakonec jsem i přes svou lenost dokonce něco vydělal. Od začátku si vedu pečlivou statistiku, takže se můžete pokochat přehledem vývoje.

Jak to všechno začalo

Na rozdíl od většiny fotografů jsem do mikrofotobank nespadl ani náhodou, ani po hlavě. Už o 2 roky dříve jsem fungoval na Fotobanka.cz a ještě déle jsem prodával fotky přímo do časopisů. Měl jsem to štěstí, že má drahá matinka v té době pracovala jako šéfredaktorka v časopise, tak se občas nějaký ten kšeftík našel. V roce 2006 ještě panovala ohledně mikrofotobank doba temna. Zhruba rok jsem fungoval na fóru mikrofotobanky.cz. Zpočátku mě microstock absolutně nelákal, chápal jsem to jako devalvaci ceny fotografie a totalitní přístup agentur byl na mě trochu moc. V průběhu roku 2007 jsem celkem podrobně sledoval dění, můj názor se postupně měnil a nakonec jsem se odhodlal to zkusit. Jako první jsem si vybral Dreamstime a začátkem prosince jsem se pustil do nahrávání. Prodeje byly nulové, ale naštěstí jsem se nenechal odradit. V půlce prosince se mi s pomocí chytrých rad na internetu podařilo hned napoprvé prorazit na Shutterstock. Během 14 dnů jsem s 30 fotkami vydělal $26 a už jsem byl lapen. V březnu 2008 jsem se asi napočtvrté dostal na IStock a krátce poté jsem ještě zkusil Fotolii.

První rok

V roce 2008 jsem ještě fotil Olympusem E-300 a kitovým objektivem 14-45. V té době to byl celkem obstojný aparát, bohužel zrovna Olympus používá menší snímače a trochu víc šumí. To není právě nejvhodnější pro mikrofotobanky chorobně háklivé na šum. Zejména IStock mi dělal značné potíže kvůli šumu. S Fotolií jsme si také nějak nepadli do oka a vyhazovali mi úplně všechno, obvykle z důvodů jako „we don’t need this“ a podobně. Bohužel je to tak dodnes. Koncem roku jsem se ještě zaregistroval do začínající fotobanky SnapVillage, ze které později vznikl Veer. Celkově byl jasným vládcem prvního roku Shutterstock, kde jsem měl na konci roku 2008 největší portfolio – 232 fotek. Za první rok jsem vydělal zhruba $300. Žádný zázrak, ale rozhodně bylo zajímavější sbírat dolary na mikrofotobankách než body na hodnocených galeriích.

Diamant
Diamant

Stagnace a lenost

V dalším roce jsem nepřidal žádnou novou fotobanku a má lenost byla poměrně na vrcholu. Z valné části za to mohlo značné pracovní vytížení v mém normálním zaměstnání, ale na to se samozřejmě vymlouváme všichni. Za celý rok jsem rozšířil portfolio o přibližně 100 fotografií a celoroční uzávěrka ukázala $350.

Postupný růst

Bídné výsledky roku 2009 mě přesvědčily, že takhle to dál nejde. V únoru mě oslovila začínající fotobanka Depositphotos, která nabízela poměrně pěkné bonusy za každou schválenou fotografii. Tentokrát jsem nezaváhal a podařilo se mi nahrát celkem dost fotografií a zároveň jsem byl první v ČR, kdo se o tuto mikrofotobanku začal zajímat. Díky tomu se mi podařilo získat i slušnou řádku referralů a zisk z mikrofotobank začal být velice zajímavý. Během roku jsem zvládl rozšířit portfolio o téměř 200 fotografií a roční uzávěrka ukázala příjemných $955. Cíl 500 fotografií v největším portfoliu jsem sice nesplnil, ale i tak byl výsledek slušný.

Současný stav

Stále jsem líný a přidávám příliš málo fotografií. Stále ještě jsem se nenaučil kreslit vektory. Ale zpočátku roku 2011 se mi podařilo pokořit metu 500 fotografií a prodeje se postupně pomalu zvyšují. Velmi nepříjemná je změna systému kontrol na Shutterstocku a vedení ve velikosti portfolia postupně přebírá Dreamstime. IStock se dostal do vlastnictví Getty a postupně se propadá. Změnil jsem svůj původní postoj a opouštím model maximálně 5 fotobank. Přidávám Alamy, Veer, 123RF a divokou kartu Photokore. Od července funguji na volné noze, takže pro mě fotobanky získávají na důležitosti. Předsevzetí fotit jako divý se bohužel nějak nedaří, ale nezoufám a pracuji na nápravě. Konec roku sice ještě není, ale s jistotou lze konstatovat velikost portfolia přes 600 fotografií a výdělek okolo $1700.

Limetka
Limetka

Co fotím a nefotím

Na mikrofotobanky vůbec nenahrávám fotografie lidí, jedinou výjimkou jsou turistické památky v editorial licencích. Nechci poskytovat fotografie lidí na účely, nad kterými nemám sebemeší kontrolu. Nejvíc fotím památky, krajinky, přírodu a poslední dobou mě dost chytly textury. Výdělek na fotku mám sice menší než fotografové populárních témat, zároveň ale mají moje fotografie delší životnost. Některé se prodávají třeba jen jednou za pár měsíců, ale zato vytrvale. Nefotím sezónní věci a tak téměř nezaznamenávám výkyvy prodejů v průběhu roku. Letos mi také přála štěstěna – moje fotka limetky se dostala na titulní stranu Shutterstocku. Dodnes už překročila 1000 prodejů a vydělala přes $600.

Používaná fototechnika

Začínal jsem s Olympusem E-300 a seťákem Zuiko 14-45. Postupem času jsem přešel na E-410 a přikoupil teleobjektiv Zuiko 40-150. Později nastoupily mnohem lepší objektivy Zuiko 14-54/2,8-3,5 a 50-200/2,8-3,5 a profesionání tělo E-3. Přibyly filtry, stativ, mezikroužky, blesk a další harampádí. Nakonec se toho všeho postupně zbavuju a přecházím k Nikonu. Olympus systém 4/3 byl prima, mám ho moc rád a kvalita zpracování by měla být ostatním výrobcům příkladem. Bohužel, Olympus se rozhodl tento systém nadále nepodporovat a na dnešní nároky už moje oblíbená E-3 nestačí.

Poučení z chyb

Nebuďte líní a váhaví jako já. V roce 2006 byl na mikrofotobankách doslova zlatý důl a já blbec jsem ohrnoval nos a začal až rok poté. Jestli o tom přemýšlíte, na nic nečekejte a začněte hned. Konkurence na microstocku roste den ode dne a lépe než dnes jen tak nebude. Buďte vytrvalí, nevzdávejte se a postupně budujte portfolio. Vytrvalost je mnohem lepší než krátkodobé nadšení. I při své lenosti jsem během 4 let zvládl vybudovat solidní portfolio 600 fotek, které jen na mikrofotobankách celkem vydělalo přes $3300.

Graf vývoje velikosti portfolia a výdělků
Graf vývoje velikosti portfolia a výdělků

Plány do budoucna

Určitě překonat lenost a v roce 2012 pokořit 1000 fotografií v portfoliu. Zaměřovat se více na kvalitu, vybudovat stabilní režim focení a nahrávání a postupně směřovat k cíli $1000 měsíčně. Rád bych se naučil pracovat s videem a možná trochu nakouknu i do ilustrací. Také mám v plánu konečně začít pracovat na přímých zakázkách. A samozřejmě poněkud častěji aktualizovat tento blog a konečně dodělat vlastní webové stránky.

5 thoughts on “4 roky na mikrofotobankách

 1. Fotobanky

  Dobrý den,
  Hezké čtení. Ono by stačilo udělat za rok několik limetek, peníze by se hrnuly a člověk by se moc nenadřel :-).

  Ale vážně. Já jsem zatím dělal převážně ilustrace a s odstupem času vidím, že jsem kolikrát dělal věci, kterých už byly na fotobankách desetitisíce.

  Být originální, to je můj tip na úspěch 🙂

 2. basti

  Problém je, že úspěch fotek jako limetka nelze předem odhadnout. Mám velmi podobnou fotku kiwi a prodala se asi 6x. Obvykle platí paretovo pravidlo 80/20 - 20% fotek vydělá 80% zisku. Nezbývá, než se snažit dělat víc fotek jako v těch 20% a méně neprodejných.

  S tou originalitou a kvalitou je to taky otázka. Microstock je o kvantitě, sama kvalita nestačí. Pokud ale budu dělat originální, kvalitní a náročné fotky, microstock mi je nikdy nedokáže zaplatit. Navíc jsem schopen takové fotky prodat podstatně dráž, proč bych je nabízel za $1?

  Dneska se spousta fotografů posunula z původního odmítání mikrofotobank do jejich až přehnaného uctívání. Mikrofotobanky nejsou vhodný trh na všechny typy fotek a člověk si to musí pořád uvědomovat.

 3. Vítek - DeoSum.Com

  (Nejmenuji se Fotobanky, to políčko v komentářích by se mělo jmenovat jméno.)

  Já ty fotobanky beru jako školu. Kde jinde se vám bude věnovat pět specialistů (tím myslím jednoho z každé fotobanky, když jsem na pěti) a budou hodnotit vaše fotky a říkat vám, co je špatně :-).

  Beru to jako začátek, nějak se začít musí a začínat v mezinárodní konkurenci desetitisíců fotografů je přeci skvělé. Člověk hned vidí, jak na tom je.

  Doufám, že s vyšší kvalitou fotek a ilustrací se objeví i nějaká další lepší cesta …

  Jak na tom jste u těch menších fotobank (Depositphotos, Alamy, Veer, 123RF, Photokore.)?

  Mám 50 fotek (ilustrací) na Depositphotos - 11 prodejů za měsíc (cca 5 USD), Bigstockphoto - 2 prodeje (cca 1 USD). To už ani nestojí za nahrávání.

 4. Frank11

  Moc pěkný článek. Začal jsem s Fotobankami ještě později (v roce 2010) a snažím se pravidelně rozšiřovat svá portfolia. Po čase jsem pochopil, že velikost portfolia je jedna věc, ale - základem je kvalita a pak trocha štěstí na správnou fotku uvedenou ve správném čase na trh. Zatím se mi nechce do ilustrací, ale "nikdy neříkej nikdy".
  Přeji dobré světlo všem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *