Skip to content

Nové ceny na iStocku zveřejněny

istock logoO víkendu 13.-14. září provedl iStock oznámenou odstávku a přešel plně na systém nových kreditů. Od neděle tedy již platí nové kredity, zjednodušené kolekce a soubory stojí stále stejně bez ohledu na rozlišení. Kolik teď dostanete se dočtete dále v textu.

Nové kredity

Pro ty, kdo zmeškali předchozí oznámení o změně, od 14. září platí nové kredity. Staré kredity se na nové převádí v poměru 5:1 (nové kredity jsou dražší). Nové kredity jde nakupovat v balíčcích od 1 kreditu ($15 za kredit) až po balíček 300 kreditů ($8 za kredit).

Nové ceny budou:
- 1 kredit za Essentials fotku či vektor
- 3 kredity za Signature fotku či vektor
- 6 kreditů za Essentials video
- 18 kreditů za Signature video

Výdělky jsou zatím nejisté

Ceny za nové kredity jsou zřejmé z tabulky. Při základní provizi 15 % pro neexkluzivní autory tedy bude odměna $1,2 až $2,25 za obrázek. Exkluzivní autoři dostanou za díla v Signature kolekci samozřejmě trojnásobek. Zejména autoři XXL a XL fotografií tak samozřejmě nejsou z nových cen (bez ohledu na rozlišení) nadšení. Nicméně fotek v menším rozlišení se prodává citelně více, takže se celkové výdělky mohou zvýšit i snížit. To ukáže až čas a dlouhodobé průměry.

A koho iStock odrbal tentokrát?

Asi by to ani nebyl iStock, kdyby neprovedli změnu v září, tedy před začátkem nejlepšího prodejního období roku. Nepochybně ideální čas k jitření vášní u zákazníků i autorů. Fotobanka zvládla naštvat všechny zákazníky, kteří kupovali obrázky v malém rozlišení, tedy XS a S. Nyní zaplatí za každý obrázek až 3x víc za rozlišení, které nepotřebují. Stížností po fórech i na Facebooku už koluje poměrně hodně.

Také vás zarazily ceny předplatného v USD a ceny kreditů v EUR?

 

Další poměrně naštvaná skupina jsou exkluzivní autoři s díly v bývalé Vetta kolekci a zejména autoři videí, kde došlo k poměrně drsnému osekání provize. Například obrázek z Vetta kolekce se za staré kredity prodával v rozmezí 30 až 150 kreditů (tedy 6 až 30 převedeno na nové kredity). Nyní však stojí pouhé 3 nové kredity, což v nejlepším případě znamená osekání ceny (a provize) na polovinu, v nejhorším na pouhou 1 desetinu (!) původní ceny. Pro řadu autorů tedy další motivace rušit exkluzivitu a bojkotovat iStock. Týká se to především neexkluzivních autorů videí, kteří již v řadě případů mažou portfolia či končí s dalším nahráváním.

A kdo juchá?

Jednoznačně si polepšili zákazníci, kteří nakupují fotky a vektory ve velkém rozlišení, zájemci o exkluzivní díla z iStocku/Getty a zájemci o video. Přestože se iStock snaží přiblížit cenově Shutterstocku, stále je v mnoha ohledech dražší. Nicméně zjednodušení cenové politiky i zrušení nepřehledných kolekcí a vyhledávání je jistě krok správným směrem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *