Skip to content

Česká fotobanka Pixmac definitivně končí

pixmacJiž v roce 2013 se česká fotobanka Pixmac sloučila s americkou videobankou Pond5. Přestože se mnohokrát o různých formách propojení mluvilo a postupně došlo na různé změny, úplného propojení se dočkáme teprve nyní.

Sloučení fotobank

Původně se o úplné integraci a propojení Pond5 a Pixmacu příliš nemluvilo, naopak i přímo z Pond5 vzešly některé poněkud zmatené informace. Později se začaly množit zvěsti o sloučení a migraci portfolií na Pond5, nicméně to rozhodně nešlo rychle ani bez problémů. Většina původního týmu Pixmacu zůstala a nadále pracuje pod hlavičkou Pond5. Sídlo firmy je sice v New Yorku, ale řada zaměstnanců pracuje v Praze. Podle aktuálních informací přímo z newsletteru fotobanky vyplývá, že úplné sloučení fotobank bylo dokončeno a Pixmac definitivně končí.

pixmac-web

Stručná historie Pixmacu

Fotobanka Pixmac vznikla v roce 2008, důležitou osobou byl nepochybně grafik a pozdější CEO Víťa Válka. Pixmac neměl do začátku žádnou mnoho fotek, rozhodli se proto pro masivní využití přeprodeje a vyladění procesů pro maximální zisk. Stali se jakýmsi průkopníkem partnerských fotobank, které agregují a přeprodávají fotky z dalších fotobank. Pixmac však měl i postupně rostoucí vlastní portfolio a existoval v 19 jazykových verzích. Za pouhé tři roky se fotobanka dostalo do top 10 mikrofotobank na světě, přestože velká část zisků pocházelo z přeprodejů.

Co obnáší sloučení pro autory?

Na Pixmac nejdou nahrávat další fotografie a plná migrace portfolií a profilů bude dokončena 30. září. Duplicitní fotografie pro majitele účtů na Pond5 i Pixmac by měly být odstraněny, v minulosti však došlo k určitým potížím. Pokud budete mít nějaký problém, vyplatí se napsat na fóru přímo zástupci Pond5. Veškeré nevyplacené výdělky z Pixmac budou automaticky vyplaceny 1. října. Podle newsletteru budou všechny následující prodeje převedeny na Pond5, lze tedy očekávat, že Pixmac nebude úplně zrušený před koncem září. Všechny služby, provize, výplaty a další podmínky platí nadále podle Pond5.

Bohužel, informování autorů nebylo úplně dobře zvládnuté. Stále přetrvávají některé nejasnosti, navíc informace byla zveřejněna pouze v newsletteru – na stránkách fotobank nenajdete žádné oznámení či příspěvek na blogu. Přestože se prodeje fotek na Pond5 zatím stále úplně nehrnou, příjemná je provize ve výši 50 %, možnost nastavit vlastní ceny a také se fotobanka stále vyvíjí a zlepšuje.

Kopie informačního emailu z Pixmacu pro ty, ke kterým se nedostala:

Dear Pixmac contributors,

Pixmac is now part of the Pond5 family. Pond5 is the world's most vibrant marketplace for creativity, with the highest royalty rates for artists in the industry. At Pond5, you’ll be able to set your own prices, and there are no exclusivity restrictions.

As a result, the Pixmac site will be shutting down and merging into Pond5 in early September. In anticipation of this, Pixmac will no longer be accepting new uploads.

Content Transfer to Pond5
Your content will be automatically moved to Pond5 by September 31, 2015.

Pond5 Terms & Conditions
The Pond5 Terms and Conditions can be reviewed here.

Payment
Outstanding royalties will be paid by October 1, 2015. To request payment before that date, please log into your account and fill out your payout data here. Any unpaid royalties earned after that date will be transferred to Pond5. You will then be paid on Pond5’s payout schedule.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *