Skip to content

Co dělat s krádežemi fotografií?

Paragraf
Paragraf

Víte vlastně, co se smí a nesmí? Krádežím fotek na internetu nelze zabránit, ale určitě se najde hned několik způsobů, jak případným zlodějíčkům značně znepříjemnit život. Také se podíváme na postupy, jak postupovat v případě krádeže a jak ze zlodějů získat peníze právní cestou.

 

Duševní vlastnictví

Dnes je bohužel už od základní školy dětem podsouvána totální neúcta k duševnímu vlastnictví. Všeobecné povědomí o duševním vlastnictví je ve vyspělých zemích slabší, ale u nás je přímo zoufalé a východně odsud prakticky žádné duševní vlastnictví neexistuje. Mimo jiné i díky našim skvělým pedagogům na školách od základky až po univerzity má spousta lidí dojem, že co je na internetu, je automaticky zadarmo. Žalostná je bohužel i situace u „profesionálních“ firem. Nechci jmenovat, ale i mezi velmi známými jmény mezi vydavateli, internetovými deníky i webdesignéry je kradení fotografií zcela běžná praxe. Tím nemyslím že občas něco zcizí - tím myslím, že kradení je na denním pořádku!

Co se vlastně smí a nesmí?

Cokoliv na internetu někdo vytvořil a vyjma případů, kdy je výslovně povoleno užití zdarma, nelze nic jen tak stahovat a používat jak je nám libo. I v případě volných licencí je často nutno citovat zdroj nebo požádat autora předem. U free fotografií navíc vstupují v platnost i další právní problémy, zejména s model release a property release. V ČR platí právní úprava, která umožňuje stažení pro osobní účely. - tzn. můžete si stáhnou text, fotku nebo film pro svou osobní potřebu a ničeho se nedopustíte. Ale jakákoliv další užití jako publikování na blogu, facebooku, tisk, použití pro jakoukoliv komerční činnost atd. už jsou trestným činem! Dále se také nesmí provádět tzv. hotlinkování, tedy vkládání částí cizích webů do svých stránek nebo blogu. Toto běžně zneužívají například weby s filmy online, nicméně zákon to stejně chápe jako krádež. Žádná formulace jako „filmy/fotky nejsou umístěny na mém webu“ v tomto případě nepomůže. Také není dovoleno manipulovat s fotkami mimo úprav povolených autorem. Úpravy jako ořez, srovnání úrovní, jasu, kontrastu, saturace apod. jsou samozřejmě chápány jako nutné pro zdárné užití a postih za ně nehrozí. Za zásadní změny fotky, montáže, koláže, velké retuše atd. už postih hrozí a všeobecně nejsou ve většině licencí dovoleny. Ořez nebo retuš vodoznaku a/nebo copyrightu jsou samozřejmě krádež. Někteří dobrodruzi dokonce publikují fotky rovnou s vodoznakem, aby hned bylo jasné, odkud to ukradli.

 

Krádež
Krádež

Co s tzv. „vědeckými a výukovými“ účely?

Český autorský zákon má jednu zásadní trhlinu. Pokud totiž někdo fotku dokonce i bez vědomí autora užije k „výukovým nebo vědeckým“ účelům a řádně cituje autora, ničeho se nedopustí. Fakticky tato nešťastná zákonná úprava říká to, že pokud například vydáte encyklopedii nebo DVD kompletně z postahovaných fotek, ale citujete autory, ničeho se nedopustíte! Dokonce ani když takový produkt prodáváte! To ovšem lze provést pouze českým autorům, poněvadž na západ od nás podobná úprava neplatí a automaticky se to chápe jako krádež s plnými právními důsledky. Zde je třeba striktně rozlišovat, zda se jedná o skutečnou školní, vědeckou nebo výukovou práci, která je řádně citovaná, anebo jestli jde o pouhé účelové zneužívání nejasné formulace v zákoně. Učebnice jsou neskutečně výhodný byznys a jedná se o čistě komerční činnost - tedy argumentace „výukovými účely“ není na místě. Totéž různé „výukové“ prezentace, DVD apod. vytvořené kompletně z rozkradených materiálů.

Prevence

Dá se krádežím zabránit? Bohužel nedá! Ale již při přípravě fotek je možno potenciálnímu zloději ztížit situaci. První nutnou věcí je vodoznak s jasným copyrightem a velmi vhodné je i označení copyrightu do IPTC. Často pak odpadají problémy s dokazováním autorství v případě krádeže, spousta zlodějíčků totiž maximálně ořízne nebo odretušuje vodoznak, ale IPTC tagy už odstraní málokdo. Odstranění těchto údajů už je jasná krádež. Navíc je vodoznak pojistka proti tzv. „vědeckým a výukovým“ účelům, protože je sice možno fotografii užít, ale není dovoleno ji měnit. Máte tedy alespoň reference zadarmo a navíc viditelný vodoznak často dostatečně odrazuje od podobných užití. Důležité je také výrazné a jednoznačné oznámení na vašem webu, že vaše fotografie nejsou zdarma ke stažení a podléhají autorským právům. Zalamovat se s různými triky proti stažení fotografií je čirá ztráta času. Většinou to ztíží situaci běžným uživatelům, kteří si jen chtějí fotku uložit u sebe v počítači. Skutečný zloděj veškeré technické vychytávky snadno obejde pomocí tlačítka PrintScreen, najde si fotografii v dočasných souborech svého PC nebo si zobrazí zdrojový kód stránky a obrázek si stáhne rovnou, aniž tomu můžete zabránit.

 

TinEye
TinEye

Jak najít zloděje?

V tomto případě Google images většinou nepomůže, ale existuje dobrý stopovací servis TinEye. Sice je jeho databáze poměrně omezená, ale i tak toho dokáže najít dost. Na spoustu věcí také přijdou kolegové fotografové nebo na ně natrefíte sami. Osobně zneužití cíleně nevyhledávám, ale setkal jsem se již s řadou případů rozkrádání mých fotek i textů. Existují také fotografové, kteří mají na zneužití jejich fotek prakticky založenou živnost a dobře vydělávají na vysouzeném odškodném a penále.

Jak postupovat pokud zloděje najdu?

První a nejdůležitější je vyhodnotit druh krádeže. Pokud je to blog nějakého stěží náctiletého děcka, nemá cenu se tím příliš zabývat. Maximálně poslat email s žádostí o odstranění. Pokud se ale jedná o komerční firmu, je třeba neprodleně vyrazit k notáři a za jeho asistence pořídit „otisk obrazovky“ a nechat ho potvrdit. Pokud to neučiníte a dotyčný potom fotku stáhne, budete těžko něco dokazovat. Další krok je zaslání předžalobní výzvy společně s fakturou za neoprávněné užití. Patřičné penále a náklady na notáře a případně právníka  jsou samozřejmostí. Málokdy je ještě o čem smlouvat, riziko případné žaloby s téměř jistým koncem většinou nalomí i otrlé povahy. Pokud je ale nějaký vykradač fotek setrvalý problém, sídlí v zahraničí mimo dosah naší jurisdikce nebo nemá žaloba z nějakého důvodu smysl, pak je na místě prolustrovat WHO.IS databázi a registraci serveru a začít psát majiteli a správcům o porušení autorských práv. Dotyčný web je obvykle promptně v digitálním nebi, zejména pokud je žádost podpořena notářským záznamem. České zákony bohužel chrání zloděje víc než je zdrávo, nicméně pokud je to jasný případ, vůbec bych neváhal celou kauzu včetně jména publikovat a nechť si mě dotyčný žaluje pro pomluvu.

Co říci závěrem?

Je bohužel nutné se, alespoň částečně, s krádežemi smířit. Internet umožňuje velice rychlé zviditelnění a oslovení globální klientely, krádeže fotek jsou cena za tyto možnosti. Asi nemá cenu ztrácet příliš času malými zlodějíčky, ale v případě zneužití ze strany komerčních firem je faktura za fotku + mastné penále jasná volba a jakýkoliv soucit není na místě. Krádež fotky je úplně stejná krádež, jako jakákoliv jiná. Pokud se fotografové nebudou sami bránit a postupně nevytvoří povědomí o duševním vlastnictví, nikdo jiný to za ně neudělá.

13 thoughts on “Co dělat s krádežemi fotografií?

 1. logo

  Zdravím, mám takovou otázku jak uchránit proti zneužití logo stránek. Vytvořil jsem vlastní a u nikoho jsem si nevšiml, že by měli přes logo vodotisk zkrátka nic. Prosím o radu díky

 2. basti

  Logo samozřejmě vodoznakem nikdo nechrání, bylo by to poněkud podivné. První zásadní věc je uložit si do IPTC tagů u loga (pokud je lze použít) informace o copyrightu. Ukradení zabránit nelze a zřejmě ani nemá cenu se o to snažit, kopírovačů jsou na internetu miliony. Jako obrana může částečně fungovat vyhledání pomocí TinEye nebo dalších vyhledávačů. Pokud jde o zneužití v zahraničí, tak obvykle pomůže pouze napsat správci serveru, nějaké právní kroky jsou na velmi dlouhé lokty a samozřejmě právník není nic levného. V ČR je to jinak, tam bych konkrétně v případě zneužití loga absolutně neváhal okamžitě poslat velmi vysokou fakturu za zneužití (samozřejmě nejdříve notářsky ověřit zneužití) a k faktuře přiložit žádost o okamžité stažení loga. Pokud ne, nemilosrdně soud. Registrace loga u úřadu pro ochranu průmyslového vlastnictví nebo jak se to jmenuje může pomoci, ale spíše jsou to vyhozené peníze. Pokud prokážete vlastnictví loga a doložíte zneužití, není se o čem bavit.

 3. Krádež fotky a její zesměšnování

  Dobrý den. Mám prosbu. Byly mi staženy fotografie z mých stránek. Dokonce i moje osoba, která je na cizím blogu zesměšňována, jak paní, která mi je stáhla, tak komentáři od uživatelů tohoto blogu.
  Než jsem se toto dozvěděla, což bylo po 2 měsících, tam má fotka byla bez zamazaného obličeje.
  Paní jsem kontaktovala, Ať fotky stáhne, avšak zamazala pouze můj obličej. A vysmívá se dál, že toto může.
  Jsou tam fotky i jiných osob z mých stránek, ale píšu pouze za sebe.
  Prosím, mohu se nějak bránit, popř. jak? Děkuji, Y

 4. basti

  Dobrý den, bránit se samozřejmě můžete. Podobné jednání je v rozporu s občanským zákoníkem a ochranou osobních údajů. Nejdůležitější věc je co nejdřív zajít za notářem a pořídit notářsky ověřené kopie webu s kradeným a/nebo urážlivým materiálem. Tím zabráníte pozdějším tahanicím pokud by protistrana věc z webu v půrběhu šetření odstranila.
  Dalších možných postupů je víc. Podat trestní oznámení, podat žalobu anebo s pomocí právníka zformulovat předžalobní výzvu s výzvou k okamžitému odstranění, omluvě a náhradě škody. Další možností je podání podnětu na Úřad pro ochranu osobních údajů (fotografie osoby je osobní údaj). První dva postupy jsou značně tvrdé, ale v případě zjevné zlé vůle bych je neváhal použít. Další dvě řešení jsou pro protistranu mnohem příjemnější, každopádně v obou případech musí platit. Pokud nezaplatí částku za zneužití materiálů plus penále z předžalobní výzvy, riskuje žalobu naplno. V případě šetření ze strany ÚOOÚ to nakonec stejně může skončit v trestním řízení, ale může také být udělena pouze pokuta za zneužití osobních údajů. Ať se rozhodnete pro kterýkoliv postup, nejdřív pořiďte notářsky ověřené důkazy. Pokud potřebujete další informace, můžete mi napsat na zbynek [zavináč] burival.com

 5. Martin

  Zjistili jsem stvky krádeží našich fotografií a textového obsahu našich www stránek.
  Jak máme postupvat, kradou nám to konkurenční prodejci tedy firmy za komerčním účelem prodeje výrobků, které mi fotografujeme a prodáváme.
  Děkuji za odpověď.

 6. Martin

  Děkuji za informaci.

  Notářský zápis mám, podal jsem také trestní oznámení na konkrétní osobu, jde o internetový odchod s hodinkami a tyto fotografie hodinek nám kradou a používají je na svém webu k prodeji hodinek.
  Policie mi zatím nepomohla a odkazuje mě na řešení problému u obchodního soudu, s tím že na to nemají čas a řešit to nebudou.
  Podal jsem stížnost na státním zastupitelství na postup policie.
  Policie tedy trestní oznámení přijala, ale rovnou mi opět policista řekl že to řešit nebudou.
  Opět jsem podal stížnost na státní zastupitelství a policie mě předvolala k doplnění výpovědi a upozornila mě že zneužití práce policie je taky trestný čin, tak ať si jdu tento případ řešit k obchodnímu soudu.

  V současné době jsem v patové situaci a nevím jak dál.
  Internetové obchody nám kradou fotografie, texty dál a nic se neděje.

  Mi s fotografováním a následnou úpravou máme velké náklady a konkurenční firmy nám to vesele kradou i s naším vodotiskem.

  Jestli mi můžete nějak pomoci budu moc rád.

  Děkuji Martin

 7. Hana

  Dobrý den,

  Mám prosbu. Nedávno mi někdo stáhnu mé fotografie z facebooku a použil je na porno stránkách, jedná se o fotografie na kterých je jen portrét, neznámí si dal práci a použil nahé fotky neznáme pornoherečky která se mi podobá, po pár dnech přidal další mé fotografie které upravil...na fotce bylo mé jméno a jméno fotografky, ktére smazal. Mohu se nějak bránit?

  Předem Vám děkuji za odpověď.

 8. Alena Berankova

  Dobry den,

  nekdo si nakopiroval moje fotografie, mych deti a publikuje si je na svym profilu na FB. Nepreju si to!!! Co s tim mohu udelat?!

  Dekuji

 9. basti

  Nahlásit na FB, pokud to nepomůže, tak se obrátit o radu na právníka. Pokud je to někdo z ČR, bude to celkem snadné, ale pokud je to někdo ze světa, tak asi pomůže jen nahlášení na FB. Jinak rada nad zlato: nedávat podobné fotky na síť a pokud ano, dobře si nastavit zabezpečení soukromí na FB. Dávat si do přátel jen opravdové přátele a rodinu, nastavit si viditelnost příspěvků jen pro přátele, zakázat sdílení a označování osob. Vždycky jde mít dva profily, jeden veřejný a jeden poněkud soukromější.

 10. zuzana

  Dobrý den před deseti lety, jsem nafotila fotografie u svého zaměstnavatele, na fotografie jsem neměla žádnou smlouvu s fotografem ani majitelem byly to docela amatérské fotografie. Po deseti letech a během těchto deseti let je jedna s těchto fotografii umístěna na webu mého bývalého zaměstnavatele měla bych právo na nějaké odškodné když, mě měl zveřejněnu deset let bez jakékoli smlouvy či finanční odměny? Měla bych postupovat stejně jako u krádeže co tady popisujete?Nebo se mám na to vykašlat:-)Hlavně mi jde o to že vlastně tam je má osoba...a nikdy jsem s toho neměla žádný zisk děkuji Z.

 11. basti

  Přísně technicky vzato to v pořádku asi úplně nebude, ale vykašlal bych se na to. Pokud tam ta fotografie je, asi bych požádal o stažení, ale jinak to nemá cenu řešit, jen si poničíte nervy a ztrtíte hodně času za dost nejistý výsledek.

 12. Judita

  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně publikování fotografií. Mám cestovatelský/kuchařský blog, na který si vše sama fotím a píši. Nedávno jsem narazila na podobný český web, který mě zaujal svými fotografiemi a provedením, až mi to přišlo podivné, po chvíli jsem zjistila, že fotky nejsou jejich. Zkrátka projíždění cizí weby (psané anglicky), článek přeloží a použijí i jejich fotky. Od shora dolů akorát to přeloží do čj. Pod článkem úplně dole je poté napsáno zdroj: a ta stránka, ze které je vše vysáto. Může se tohle dělat? Je to potom legální?

  Díky, Judita

 13. basti

  Ne, není to legální. Za prvé je to krádež fotek, za druhé krádež textu, za třetí takováto citace rozhodně nestačí. Můžete pro rozumné účely citovat cizí práce, ale nemůžete "citovat" fotky a nemůžete prostě jen přeložit něčí článek a pod to napsat "zdroj:xy". Že to dělají i velká oficiální média je na jinou debatu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *