Skip to content

Dollar Photo club

logo dollar photo clubV nedávném článku byla Fotolia kritizována za poněkud problematický přístup k novému projektu Dollar Photo Club. V rámci férového přístupu má nyní prostor k vyjádření také české zastoupení Fotolie. Uvítáme jakékoliv komentáře, postřehy i zkušenosti fotografů i zákazníků k tomuto tématu.

Dále již tedy vyjádření fotobanky Fotolia:

V dubnu letošního roku byl spuštěn projekt Dollar Photo Club. Po jeho zahájení se o něm objevila spousta fám a dezinformací. Rádi bychom proto blíže vysvětlili, čeho chce Fotolia jako tvůrce projektu dosáhnout a jak tento obchodní model funguje a mohl být posuzován podle čistých faktů.

Krátké shrnutí

Dollar Photo Club je klub, který umožňuje svým členům kupovat fotobankové hi-res obrázky a fotografie s royalty-free licencí za 1 americký dolar, a to formou placení buď měsíčního nebo ročního členství. Necílí na příležitostné uživatele obrázků, ale naopak na ty, kteří mají potenciál a potřebu stahovat zajímavé objemy pravidelně. Členství není automatické – všechny žádosti jsou individuálně posuzovány a členství je schváleno jen vážným zájemcům, u kterých lze říct, že vyhovují tomuto obchodnímu modelu a budou ho využívat na pravidelné bázi.

Každý z fotografů a přispěvatelů si může vybrat v nastavení svého profilu na Fotolia, zda chce nabízet své obrázky i v Dollar Photo Club či nikoli. Fotolia samozřejmě toto rozhodnutí plně respektuje.

Zde jsou fakta o Dollar Photo Club:

Naše nabídka Dollar Photo Club nabízí model předplatného. Registrace a platba je provedena kreditní kartou a lze si vybrat buď měsíční nebo roční členství. Aktuálně je obnovováno téměř 90 % členství, takže lidé to opravdu využívají jako předplatné a vracejí se.
Cena 1 dolar za obrázek se standardní licencí je až 5-krát více, než kolik zaplatí uživatel za jeden obrázek v jiných image bankách na trhu při objednání předplatného s vysokými objemy stažení.

Výplaty

Provize pro autory jsou u Dollar Photo Club stejné jako v předplatných modelech Fotolia a závisí na pořadí autora mezi přispěvateli. Výplaty se pohybují mezi 25 až 40 centy, což je zcela standardní úroveň odměny v oboru.
Prodeje v Dollar Photo Club se pochopitelně započítávají do autorova profilu na Fotolii a mohou tak zlepšovat jeho pořadí a úroveň provize.
Na rozdíl od běžných předplatných ve fotobankách, nevyužitá stažení v Dollar Photo Club nikdy nepropadnou. Ve standardních předplatných modelech tak jdou všechny peníze z nevyčerpaných předplatných fotobance. Možnost využít zbylá stažení i po ukončení členství v Dollar Photo Club zaručuje, že jde větší část peněz fotografům. V tomto je tedy situace jiná a k autorům mnohem férovější.

Licence

Fotografie a obrázky jsou v Dollar Photo Club prodávány se standardní licencí, která omezuje využití na počet maximálně 500 tisíc výtisků.
Plné znění podmínek standardní licence je zde (v angličtině): http://cz.dollarphotoclub.com/Info/RoyaltyFreeLicense
Standardní licence je udělena pro jeden přístup a nenabízí žádná rozšířená práva.
Rozšířená licence
Fotografie a obrázky s rozšířenou licencí nabízí Dollar Photo Club za pevnou cenu 50 dolarů. Pro provize a výplaty pro autory platí prakticky stejné podmínky jako u Fotolia.
Plné znění podmínek rozšířené licence je zde:
http://cz.dollarphotoclub.com/Info/ExtendedLicense

Proč byl spuštěn Dollar Photo Club

Fotolia chce posunout trh mikrofotobank na novou úroveň. Po celém světě je mnoho problematických trhů a oborů a mnoho firem, které mají omezené možnosti či přímo cítí bariéry (často založené na mylném předpokladu vysoké ceny) pro nákup licencovaných obrázků. Ale tyto nové nové trhy mají potenciální hodnotu milionů stažení denně – proto jsme uvedli na trh Dollar Photo Club a proto investujeme hodně úsilí, času a peněz do vzdělávání těchto nových trhů a podpory prodeje obrázků našich autorů.

Trh mikrofotobank je stále ještě v plenkách, ale když budou fotografové s agenturami pracovat, věříme, že se společně podaří vybudovat udržitelný obchodní model ziskový pro každého. Samozřejmě sledujeme spotřebu zákazníků na stránkách Dollar Photo Club a výsledky za 3 měsíce ukazují, že průměrný klient na DPC často utratil více než tradiční klient utratí za celý rok. To nás utvrzuje v tom, že jednoduchá, přímočará a dostupná nabídka dokáže zvýšit užití obrázků a útraty klientů – což je pro trh samozřejmě dobře. Jen pro představu: Pokud bychom dokázali každého ilegálního uživatele obrázků přeměnit v platícího klienta, trh mikrofotobank může být 10-krát větší! (Spíše 100-1000 x větší, viz. článek o masovém zneužívání fotek na sociálních sítích. Pozn. redakce) A přesně rozšíření trhu chceme s Dollar Photo Club dosáhnout.

Potenciál trhu mikrofotobank je tedy obrovský. Zároveň jsme si vědomi, že tento obor by nebyl nic, nebýt tvrdé práce a kreativity fotografů, grafiků a dalších přispěvatelů. Jejich práci vysoce oceňujeme a věříme, že díky projektu Dollar Photo Club jejich příjmy do nejpozději příštího roku vzrostou. A že se nám podaří trh mikrofotobank opět posunout o kousek dále.

Během července spouštíme stránky Dollarphotoclub.com také v českém a slovenském jazyce, čímž se opět zvětšuje možnost nového zájmu o soubory našich fotografů a přispěvatelů.

1 thought on “Dollar Photo club

  1. Dr.Ozdi

    Mám portfolio 1000fotek, na Fotolii prodám 8fotek měsíčně za celkem 4,5kreditu.
    Co mi prodej v DPC přinese?
    Zajímají mě čísla celá, desetinná, procenta a pod...
    Dr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *