Skip to content

Exotická lokace? U vás doma!

Typická potřeba fotografů je cestovat do exotických krajin a vyfotit tam unikátní fotky. To je ovšem omyl, protože ta největší exotika se často ukrývá jen pár metrů od domova. Nevěříte?

Západ slunce poblíž Petrovic, Vysočina
Západ slunce u Petrovic

První a zásadní argument je globální poptávka a nabídka. Internet v současnosti propojil fotografy a klienty doslova po celém světě. Vy jedete na druhý konec světa na týden, nebo možná na měsíc, ale jakou máte šanci vyfotit tam něco lépe než místní fotograf? Velmi malou. Navíc pro nás je exotika třeba tichomoří, moře, palmy a pláže. Ale není náhodou podobná exotika pro tamní domorodce nám zcela obyčejný smrkový les nebo zřícenina hradu?

Máme tendenci přehlížet zajímavé věci ve svém nejbližším okolí, protože jsou pro nás příliš všední. Zkusme se ale vžít do role cizince! Na každém místě se vždy najde nespočet příležitostí pustit kreativitu z řetězu. Místní fotograf má obrovské výhody. Například může nafotit sérii jednoho místa v různých ročních obdobích, zná místní podmínky, může si na kterékoliv místo zajít nebo zajet v nejvhodnější dobu a samozřejmě určitě zná zajímavá místa, která náhodný návštěvník těžko najde. Také může z lokálních témat vytěžit maximum, protože ho netlačí čas. Prošmejděte své okolí a noste fotoaparát všude s sebou. Určitě se to vyplatí!

Socha Neptuna a kostel Sv. Ignáce v Jihlavě
Masarykovo náměstí v Jihlavě

Není dobré omezovat se jenom na stock fotografie. Vžijte se do role reportéra a kronikáře a zkuste zdokumentovat nejzásadnější věci a události ve svém okolí. Dokumentujte i zdánlivě banální věci, pro velkou část světa je to exotika a navíc tak budujete historický záznam i specializované lokální portfolio. Lokální fotografie se dají využít například pro místní firmy, noviny, blogy, webové stránky města nebo vesnice, specializované publikace, cestopisy, průvodce apod. S trochou šikovnosti se určitě najde hned několik možností monetizace lokálních témat.

Ve městech lze fotit architekturu, různé kulturní události, místní památky apod., na venkově zase máte většinou přírodu za humny a není problém vyrazit na krajinky, kytičky, les nebo makro hmyzu atd. Foťte ve všech ročních obdobích a za každého možného počasí. Sněhová kalamita je leckdy zajímavější než prosluněné kýčovité krajinky. Námětů jsou všude spousty, jen se umět dívat!

Třešeň poblíž Větrného Jeníkova v podzimních barvách
Třešeň u Větrného Jeníkova

Velmi zajímavé jsou série fotografií. Můžete tak nafotit oblíbená místa a památky v každém měsíci, ročním období nebo fotit třeba každý rok z toho samého místa. Tak vznikají jedinečné fotografie, které velmi těžko pořídíte někde daleko od domova. I taková banalita jako strom v poli může silně získat na atraktivitě, pokud dokážete nabídnout například čtvero ročních období.

Sepište si seznam nejzajímavějších míst a námětů ve svém nejbližším okolí a pravidelně je navštěvujte. Časem tak vznikne kvalitní portfolio lokálních fotografií. Navíc tím poroste i vaše kreativita, protože stále stejná témata nutí fotografa zkoumat nové a netradiční postupy.

Pro inspiraci - všechny tři fotografie v tomto přípěvku byly vyfoceny cestou z práce a všechny se celkem úspěšně prodávají 🙂

1 thought on “Exotická lokace? U vás doma!

  1. známá pěkná krajina

    Tak tady tu okolní krajinu moc dobře znám. Mám rád tu naší přírodu na Vysočině u nás na Havlíčkobrodsku. Hlavně na kole si ji pokaždé rád užiju. Petrovice a Větrák znám velice dobře, mám je za kopcem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *