Skip to content

Fotobanka 123RF – podrobný přehled

Logo 123RFFotobanka 123RF patří mezi stálice fotobankového nebe a s nabídkou téměř 15 miliónů fotografií je také jednou z největších mikrofotobank vůbec. Postupem času se 123RF vypracovala na významného hráče a patří mezi pětici nejvýznamnějších mikrofotobank. Díky stabilnímu růstu a nekonfliktním postupům je oblíbená u fotografů i zákazníků.

Základní informace o fotobance

Fotobanka 123RF byla založena již v roce 2005 a hlavní sídlo fotobanky je v Malajsii. 123RF má celkem 13 jazykových mutací a celkem 30 poboček. V České republice a na Slovensku zastupuje fotobanku firma Whitesoft, s.r.o., včetně plné zákaznické podpory v češtině. Nakupovat lze za kredity i za předplatné a nabízené programy dokáží uspokojit většinu zákazníků, od malých až po opravdu velké, včetně firemních multilicencí a multiúčtů. K autorům se fotobanka chová neobvykle slušně, kontrola zaslaných fotografií a ilustrací je většinou bezproblémová a výše provizí je na mikrofotobanku značně vysoká.

Fotobanka 123RF
Fotobanka 123RF

Historie fotobanky 123RF

123RF patří mezi staré fotobanky z dob počátků mikrofotobank, založena byla již v roce 2005. Zpočátku byla koncipována hlavně jako fotobanka s předplatným, kreditový systém přišel teprve později. 123RF nepatřila mezi významné fotobanky a narozdíl od svých konkurentů nezvládla raketový start, nicméně se také vyvarovala větších turbulencí a postupně rostla. V roce 2010 došlo k poměrně značným úpravám a fotobanka rázem získala na oblibě. Díky poměrně rychlým a konzistentním kontrolám nahraných fotografií a absenci kategorií dokázala získat přízeň fotografů a dnes má jedno z největších portfolií mezi mikrofotobankami. V posledních letech získává fotobanka poměrně značnou oblibu a v první polovině roku 2012 se několikrát ocitla i mezi tzv. „big 4“ mikrofotobankami.

123RF z pohledu zákazníka

Z pohledu zákazníka patří 123RF mezi velmi atraktivní fotobanky. U českých zákazníků navíc hraje nemalou roli i česká verze fotobanky, česká podpora a možnost vystavit českou fakturu. To je zejména pro firemní zákazníky doslova požehnání, protože prokazování nákupů v zahraničních fotobankách je často velmi komplikované. Fotobanka nabízí plnou českou podporu na telefonu, live-chatu a Skype. Pro velké firmy jsou k dispozici firemní víceuživatelské účty a multilicence. Velkou výhodou 123RF jsou i velmi přehledné licence, které jsou navíc poměrně málo omezené. Web fotobanky je přehledný a snadno se používá, příjemným bonusem jsou i odměny pro stálé zákazníky. České zastoupení provozuje i český účet na Facebooku na adrese http://www.facebook.com/123rf.cz.sk.

Ceník fotobanky 123RF
Ceník fotobanky 123RF

Cenově vychází 123RF poměrně příznivě, zejména nákupy více fotografií za kredity anebo předplatné pro menší odběry vychází velmi dobře. Velkou výhodou je výběr předplatného pro 5 nebo 26 fotografií denně. Většina konkurentů nabízí pouze větší odběry, které mnoho zákazníků nevyužije a zbytečně je platí. Cena měsíčního předplatného je 2.270 Kč pro 5 fotografií denně a 5.870 Kč pro 26 fotografií denně.

Cena kreditů vychází podobně jako u konkurence, ale kreditová cena jednotlivých fotografií je výrazně nižší. Za malou fotografii zaplatíte 1 kredit a za opravdu velké fotografie 3 až 4 kredity. Minimální kreditový balíček je 20 kreditů za 510 Kč, jeden kredit vyjde na 25 Kč a méně, záleží na počtu zakoupených kreditů. Nevýhodou je nemožnost zakoupit jedinou fotografii, ale to je problém většiny fotobank.

123RF z pohledu fotografa

Pro přijetí na fotobanku 123RF musíte zaslat 10 zkušebních fotografií, ale požadavky nejsou nijak přehnané a odpovídají běžným standardům. Obrovskou výhodou je absence kategorií a zamítání fotek obvykle nezahrnuje excesy běžné u jiných fotobank. Výhodné je také automatické přeřazení právně problematických fotografií do „editorial“ sekce místo jejich zamítnutí. Stačí nahrát fotografie popsané pomocí IPTC a nic dalšího již nemusíte řešit. Proto se na 123RF vyplatí nahrávat i přes nižší výdělky, protože není třeba investovat prakticky žádné úsilí. Výdělky navíc vytrvale rostou a 123RF patří pro většinu fotografů mezi 5 nejvýnosnějších mikrofotobank. Výplata probíhá automaticky po dosažení $50. Provize fotografů jsou s 50 % na vynikající úrovni a přes poměrně negativní ohlasy zůstanou poměrně vysoké i po úpravě cen, která začne platit k 1. lednu 2013.

Nahrávání přes formulář je poněkud zdlouhavější, zejména kvůli nutnosti neustále opisovat kontrolní kód, který značně znepříjemňuje i návštěvu některých dalších částí sekce pro autory. K dispozici je však i nahrávání přes ftp. Od konce roku 2011 se díky náporu autorů poněkud protáhla doba na kontrolu fotografií, ale obvykle nepřesáhne týden.

3 thoughts on “Fotobanka 123RF – podrobný přehled

  1. Jiří Prokop

    S recenzí souhlasím, osobně mám s touto fotobankou dosud jen kladné zkušenosti a mohu ji vřele doporučit všem ostatním.

  2. Bob P.

    Chtěl jsem tuto fotobanku také vyzkoušet, ale minimální rozlišení 6 Mpix u přijímaných fotografií mě poněkud zaskočilo 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *