Skip to content

Fotobanka iStock zavádí nové kredity a ruší kolekce

istock logoFotobanka iStock na září přichystala dramatické změny ceníku i systému kolekcí. Zavádí nové kredity a ruší cenu podle velikosti díla. Ruší se také všechny kolekce a zůstávají pouze dvě, základní a prémiová. Co konkrétně tyto změny přinesou je zatím otázkou.

Fotobanka oznámila změny v newsletteru z 2. září, také je inzeruje na svém webu. Jako obvykle začíná newsletter 3 dlouhými odstavci sebechvály a korporátních žvástů o úspěších. Pokračuje zmínkami o „vývoji trhu“ a „nutnosti změn“, které dále poměrně obsáhle rozepisuje. Co tyto změny obnáší se dočtete dále.

Nové kredity

Původní kreditový systém končí a od 13. září budou platit nové kredity. Původní kredity budou změněny na nové v poměru 5 ku 1, tedy 5 starých kreditů bude jeden nový. Systém Redeemed credits se nemění, nové kredity budou do Redeemed credits připočteny jako pětinásobek. Výše provize autorů se tedy v procentech měnit nebude, ale jak s cenami zahýbou nové kredity, nelze zatím odhadovat.

Univerzální ceny

Velmi drastické změny nastanou u cen. Všechny typy souborů budou nyní mít jen jednu cenu bez ohledu na velikost. Nově tedy nemá smysl kupovat menší než maximální rozlišení, naopak nahrávat plné rozlišení je nadále zbytečné.

Nové ceny budou:
- 1 kredit za Essentials fotku či vektor
- 3 kredity za Signature fotku či vektor
- 6 kreditů za Essentials video
- 18 kreditů za Signature video

Pro klienty jistě velmi příznívý krok, konečně se dá v cenách vyznat. Zatím však autoři ani zákazníci vůbec neví, kolik bude cena nového kreditu – to totiž iStock jaksi nepovažoval za nutné sdělit. Jako obvykle žádné informace zbytečně dopředu a maximum mlžení. Drastická redukce cen i prémiových kolekcí samozřejmě napovídá, že autoři zřejmě nebudou nad novými kredity jásat. Ostatně na diskuzních fórech už se to intenzivně probírá.

Zjednodušení kolekcí

Zmatené kolekce a různé druhy premium kolekcí se konečně ruší, nově budou pouze dvě kolekce – Essentials a Signature. Všechny fotky a vektory z Vetta či Signature+ se přesouvají do nové Signature, zbytek jde do Essentials. Vyšší ceny z Vetta kolekce budou sníženy na běžnou cenu, tedy ve většině případů na novou kolekci Signature. Původní díla z Vetta kolekcí budou nadále nabízeny v příslušných kolekcích na Getty.

Co změny přinesou?

Zákazníci získají díky nové cenové politice a zrušení nesmyslných kolekcí mnohem přesnější přehled, kolik vlastně za co (za)platí. Z pohledu zákazníka se tak iStock stává zajímavějším, pokud nebude opět za několik měsíců se systémem hýbat a konečně bude stabilně fungovat.

Méně příznivá je zpráva pro autory. Autoři děl z Vetta kolekcí nepochybně přijdou o část zisků, také již nebude vyšší odměna za prodeje ve vysokém rozlišení. Jak se zisky zahýbou nové kredity ukáže až chvíle, kdy iStock konečně zveřejní jejich cenu. Pokud půjde o další osekání provizí pro autory, může to pro iStock znamenat další odliv autorů. S ohledem na těžce poškozenou reputaci fotobanky to je to poslední, co si iStock může dovolit. I tak je ve velmi těžké pozici, kdy bude muset přesvědčit zákazníky i autory, že nové změny konečně přinesou něco pozitivního po několika letech naprosto nekompetentního vedení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *