Skip to content

Fotobanka Pond5 – podrobný přehled

logo pond5Pond5 zná mnoho fotografů jako prodejce videa, ale již delší dobu lze prodávat i fotografie. Vzhledem k absenci vstupních testů, provizi 50 % a výplatě již od $25 určitě stojí za zvážení. Výhodou je i možnost stanovit vlastní cenu a prodávat fotografie, video i audio na jednom místě.

Základní informace o Pond5

Pond5 není klasická fotobanka, ale celé tržiště digitálních produktů na jednom webu. Prodává video, audio, 3D modely, efekty do After Effects a také fotografie. Audio nabízí z větších fotobank pouze IStock a podobně širokou nabídku má pouze skupina Envato, nicméně ne na jednom místě, ale v rámci několika samostatných projektů. Přístup agentury k autorům je ukázkový – provize 50 % a vlastní nastavení ceny. Sídlo Pond5 je v New Yorku v USA, web je dostupný výhradně v angličtině.

Historie Pond5

Pond5 začal ostrý provoz v červenci 2008 jako agentura pro prodej videa s nabídkou 50 tisíc klipů. Ceny byly nastaveny poměrně nízko a rychle přibývalo autorů i zákazníků. Od poloviny roku 2012 jsou v nabídce i fotografie, Pond5 doplňuje vlastní nabídku i partnerkými prodeji z 123RF. Dne 29. ledna 2013 byla spuštěna verze V2, která má řadu nových funkcí a vylepšený design.

homepage pond5

Fotobanka z pohledu zákazníka

Pond5 je z pohledu zákazníka výhodný mediální supermarket. Nicméně nákup zase trochu komplikují ceny, které nastavují sami autoři a mohou se tak značně lišit. Nemusíte se však obávat, ceny jsou většinou v rozumném rozsahu a nepřesahují běžný mikrofotobankový standard. Vyhledávání i výběr jsou poměrně pohodlné a vybrané fotografie či klipy lze ukládat do vlastní kolekce (lightboxu). K nákupu není třeba registrace ani žádný složitý kreditový systém, stačí jednoduše kliknout na objednání, vyplnit fakturační údaje a zaplatit kreditní kartou. Ceny jsou u každého díla uvedeny přímo v USD

Velkou výhodou Pond5 je široká nabídka různých médií a díky férovému přístupu k autorům i nabídka děl, která jinde na mikrofotobankách nenajdete. Drobnou nevýhodou je zatím podpora pouze v angličtině.

Fotobanka z pohledu fotografa

Z pohledu fotografa se Pond5 může jevit skoro jako ráj. Žádné vstupní testy, minimální velikost 2 Mpix a snadné nahrávání. Velkou výhodou je velmi jednoduchá a rychlá registrace bez vyplňování sáhodlouhých formulářů a zasílání kopií dokladů – od vstupu na stránku do nahrávání fotek se dostanete během doslova pár minut. Obrovskou výhodou je i nastavení vlastní ceny a neobvyklá provize ve výši 50 %. Výplata probíhá automaticky po dosažení $25 vždy k 15. dni v měsíci. Mnoho fotografů určitě osloví i absence předplatného.

Pond5 se může na poli fotografií zdát malý, ale má již portfolio přes 8 milionů fotek a v anketě microstockgroup.com se drží poměrně vysoko, dokonce někdy překonává i bleskově  rostoucí DepositPhotos. Pokud se rozhodnete registrovat, nenechte se zmást registrací pro prodej videa. Formulář sice tvrdí, že se jedná o prodej videa, ale platí ro pro všechny prodeje – tedy, video, audio i fotografie. Zaregistrujete se, potvrdíte email a odkliknete aktivaci prodeje. Poté ještě musíte vyplnit jméno, adresu, telefon a platební metodu (šek, paypal, moneybookers), odkliknout smlouvu a můžete vesele nahrávat.

Pokud zároveň máte portfolio na 123RF, vyplatí se napsat na podporu aby deaktivovali partnerské prodeje z 123RF. Zbytečně by vznikaly duplikáty a z partnerských prodejů máte pochopitelně výrazně menší provizi.

 

 

5 thoughts on “Fotobanka Pond5 – podrobný přehled

 1. Bob P.

  Díky za skvělý tip!

  A daňový formulář není na této fotobance třeba vyplňovat?

 2. Rosťa

  Díky za tip, regnul jsem se na pond, ale mam trošku dotazy, co napsat do kolonky Copyright, cena mne nechce pustit pod 5 dolarů , přitom tam vidim kousky po 1 dolaru, a nikde nevidim možnost přiřazení kategorie.

 3. basti

  Do kolonky Copyright dejte jméno a cenu opravdu nejde dát pod $5. Cena se uvádí za největší velikost, takže pak koncové licence opravdu můžou být $1, ale za small. Kategorie na Pond5 nejsou.

 4. ludovikus

  Mám dotaz :
  čo konkrétne napísať na podporu, aby deaktivovali partnerské predaje s 123rf? a napísať to ešte pred nahratím fotografií, alebo az po schválení niektorých prác?
  a akú cenu odporúčate nastavit pri fotografiach. takú normálnu... aby sa to aj predávalo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *