Skip to content

Fotobankový průzkum za rok 2013

Digitální zrcadlovka s objektivemOpět uplynul rok a opět již vyšly výsledky fotobankových anket. Následující přehled porovnává výsledky světové i české ankety fotobankových autorů, včetně komentáře jednotlivých výsledků. Celkově se trh značně profesionalizuje a konkurence roste, výrazně se rozevírají nůžky mezi profesionály a příležitostnými autory.

Kdo dělá (mikro)fotobankové ankety?

Tradičně jsou tvůrci anket microstockgroup.com (Tyler Olson) a fotobanky.cz (Petr Václavek). Ankety se pořádají již několik let, takže si můžete podrobné výsledky srovnat za delší období.

Kdo přispívá na fotobanky?

Jak se dá očekávat, v obou průzkumech převládají muži se zhruba 70 %. Průměrný věk světových fotobankářů je 43 let, zatímco v ČR jen 32 let. Tomu odpovídá i průměrná doba na fotobankách – světoví autoři fungují průměrně okolo 4 let, zatímco Češi jen 2 roky. Fotobankoví profesionálové tvoří asi čtvrtinu dotázaných, ostatní mají fotobanky jako přivýdělek.

Jak moc fotobankáři pracují a vydělávají?

Ve světě se činí rozhodně více s průměrem 19,5 hodiny týdně (medián 12 hodin), zatímco češi pracují průměrně 12 hodin týdně (medián 7,5 hodiny). Na výdělcích je již velmi výrazně vidět vliv úzké skupiny profesionálů s velkým portfoliem, kteří zásadně zvedají průměry, zatímco nízký medián odráží masu začátečníků a příležitostných autorů. Světový průměrný výdělek je $16000 ročně (medián $3000), český průměrný roční výdělek je 79000 Kč (medián 6500 Kč).

Portfolio a RPI

S ohledem na strašlivý rozstřel portfolií je vhodnější srovnávat medián. U světových autorů činí portfolio 930 kusů a u českých autorů 500 kusů. Přepočteno na mediánový výdělek je návratnost na jednu fotku/ilustraci u světových autorů $3,22 ročně, u českých pak $0,66 ročně. Porovnáno s mediánovými časy vychází mezinárodní hodinová mzda na $4,8 a česká na $0,83. Jak je vidět, většina autorů rozhodně nebohatne.

Traktor orající pole v Mongolsku
Vzhledem k výsledkům předchozích anket a dlouhodobým průměrům je reálné očekávat výdělek v řádu $1-2 na fotku ročně. Tato čísla ovšem platí spolehlivě pouze pro průměrná menší portfolia, profesionálové s mnoha tisící fotkami obvykle dosahují několikanásobně vyšších výdělků, mnohdy s RPI přes $1 měsíčně.

Kam přispívat a kam ne?

Anketu o propadák roku jednoznačně vyhrál iStock, o kterém i zde na blogu byla několikrát řeč. Tato fotobanka se pozvolna dostává do klinické smrti a bez změny vlastníka a celé firemní politiky zřejmě časem zkrachuje. Kritické ohlasy byly i na Fotolii, kde často bývá neobvykle vysoké % vyhozených příspěvků a dále Dreamstime, také kvůli pochybným praktikám editorů a pomalosti.
Nahoru se naopak výrazně vyšvihla fotobanka DepositPhotos, mezi novějšími se také dobře drží 123RF a hodně se zviditelnila i nová fotobanka Stocksy. Z klasiky patří mezi oblíbené Shutterstock, Dreamstime a Fotolia.

Co frčelo v roce 2013?

Jednoznačně nastal výrazný nárůst v produkci video a audio produktů, zatímco u fotografií a ilustrací se mnoho nezměnilo. Video dnes produkuje celá čtvrtina dotázaných, většinou se samozřejmě jedná o fotografy, kteří čím dál více využívají vylepšených možností natáčení pomocí DSLR. Fotobanky také nelenily a prodejnost videa je přece jen výrazně lepší, v tomto směru vyniká zejména Pond5. Je zajímavé, že ve světě silně převládají fotografové, zatímco v ČR je poměr s ilustrátory téměř vyrovnaný.

A jak to vypadá výhledově?

Celkově vidí fotobankový trh pozitivně většina dotázaných, ovšem pozitivně zejména pro fotobanky. Naopak řada autorů očekává další znevýhodnění autorů, krácení provizí a pokles RPI – zejména díky neustále rostoucí konkurenci. S ohledem na mediánové výdělky by se dalo konstatovat, že už dnes je práce autorů silně podhodnocená. Problém však není tak jednoduchý, protože jen méně než 5 % autorů dosáhne na portfolio v řádu stovek fotografií či ilustrací. Přitom skutečné výdělky začínají právě až s větším portfoliem, protože počátky budování portfolia jsou vesměs časově náročné a prodeje bídné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *