Skip to content

Fotobanky jako pasivní příjem?

Digitální zrcadlovka s objektivemSpousta lidí básní o pasivním příjmu s vidinou peněz bez práce. Tak jednoduché to sice není, přesto existují možnosti jak vydělávat bez ohledu na okamžité pracovní nasazení. Jednou z velmi zajímavých možností jsou právě fotobanky. Můžete pracovat kdy a kde chcete, stačí mít foťák, notebook a internet.

Co je pasivní příjem?

Spousta lidí trpí dojmem, že pasivní příjem je vydělávání peněz bez práce. Ale tak to rozhodně není, zpočátku vždy musíte investovat spoustu práce a teprve potom si můžete užívat relativně bezpracného příjmu. Skutečně pasivní příjem neexistuje, vždy musíte aspoň trochu něco dělat, aby postupně nevyschl. Pod pasivním příjmem si spíš lze představit to, že záměrně budujete aktivní projekty, které nejsou závislé na vaší neustálé přítomnosti. Teď uděláte práci, která sice nebude mít okamžitý přínos, ale vydělá například 100 Kč každý měsíc po několik následujících let, aniž byste museli cokoliv dalšího dělat. Pasivní příjem obvykle vyžaduje alespoň minimální údržbu a nikdy nevydrží věčně, ale osvobodí vás z obvyklého schématu „čas za peníze“.

Fotobanka jako pasivní příjem

Výše uvedené platí pro fotobanky téměř beze zbytku. Pravidelné příjmy z fotobank vyžadují dlouhodobou a kvalitní práci, která se vrátí až za delší dobu. Zejména zpočátku musíte investovat mnoho práce za velmi málo peněz. Ale pokud vytrváte, můžete se dopracovat k (téměř) pasivnímu příjmu. Pravidelných výplat se dočkáte až s portfoliem v řádu stovek fotografií či ilustrací. Takového portfolia nedosáhne ani 10 % všech registrovaných autorů, protože nevydrží. Nejsou ochotni investovat a proto také dostanou zpět velmi málo. Naopak vytrvalý a cílevědomý fotograf či grafik se může časem dopracovat k velmi příjemným příjmům.

Půlnoční slunce na Lofotoách

Velkou výhodou je minimální vstupní investice, k práci pro fotobanky vám postačí počítač a slušný fotoaparát. Pokud to s focením myslíte vážně, obvykle se vám investice do fotovýbavy vrátí hned první rok. S prací pro fotobanky může začít téměř každý schopnější fotoamatér, aniž by musel vynakládat další prostředky krom svého času. Mě osobně baví posílání fotografií na fotobanky a sbírání dolarů mnohem víc, než posílání fotografií na různé bodované galerie.

Nižší riziko díky rozložení příjmů

Obrovskou výhodou fotobank je rozložení příjmů. Neexkluzivní fotograf funguje na několika fotobankách a průběžně se mu sbírají výplaty. Příjem se tak rozloží na několik zdrojů a rozloží se i v čase. To má několik obrovských výhod. Obvykle nemusíte čekat měsíc na výplatu, protože vám chodí menší částky průběžně. Jednou $100 z Shutterstocku, podruhé $50 z 123RF. To má i druhou výhodu – i kdyby jedna fotobanka zkrachovala nebo vám zablokovala účet, nebudete najednou zcela bez peněz. Pokud přijdete o zaměstnání, ocitnete se během chvilky v situaci zcela bez příjmů a jste nuceni okamžitě shánět novou práci. Když zkrachuje fotobanka anebo přijdete o zákazníka na focení, může to být nepříjemné, ale rozhodně se neocitnete zcela bez prostředků ze dne na den. Nejste pod okamžitým tlakem a tím pádem nemusíte nutně vzít první slušnější nabídku, můžete si klidně počkat a vybírat si.

Jezero Gjende, Norsko

Svoboda v čase

Rozložení příjmů má ještě jednou velkou přednost. Poskytuje vám skutečnou svobodu. Vy sami si určujte kdy a jak moc budete pracovat. Když jedete na dovolenou nebo jste nemocní, fotobanka vám stále vydělává, bez ohledu na to, že zrovna nepracujete. Tato úžasná věc se těžko chápe, pokud jste celý život v běžném zaměstnání. Sice máte teoreticky placenou dovolenou a nemocenskou, ale nejste svými skutečnými pány. Šéf vám může dovolenou zakázat a nemocenskou může stát omezit a máte smůlu.

Nezávislost na lokalitě

Další úžasná vlastnost fotobank je nezávislost na lokalitě. Mnoho pasivních příjmů vyžaduje alespoň občas vaši návštěvu na určitém místě (například nemovitosti). Fotobanky se s vámi přestěhují kamkoliv, kde je připojení k internetu. Když se přestěhujete, zpravidla musíte měnit zaměstnání nebo musíte do práce dojíždět. Pro fotobanky můžete pracovat v klidu vašeho domova nebo na notebooku v hostelu či internetové kavárně kdekoliv na světě. I kdybyste se přestěhovali na druhý konec světa, vaši práci to neovlivní. To má ještě jednu obrovskou výhodu – můžete bydlet v levnějších oblastech. Přesněji řečeno váš příjem se může zvýšit až o desítky procent pouze tím, že se přestěhujete. Cena za dům na Vysočině je úplně jiná než v Praze. Abyste vyrovnali rozdíl ceny například u menšího rodinného domku, museli byste v Praze vydělávat měsíčně o 5 -10 tisíc měsíčně víc až po dobu 20 let! A cenový rozdíl při životě v levnějších zemích může být doslova astronomický.

1 thought on “Fotobanky jako pasivní příjem?

  1. Fotograf

    Znie to zaujímavo, mať príjem z viacerých fotobánk a pritom bývať na rôznych miestach. Zatiaľ mám účet na dvoch, ale málo fotiek. Počs tejto dovolenky som ale nafotil množstvo zaujímavých snímkov, už ich len spracovať a pokúsisť sa dostať do portfolia. Dúfam, že predám ďalšie fotky, nie len jednu z minulej dovolenky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *