Skip to content

HDRI pro fotografy a počítačové grafiky od Christiana Blocha

Kniha HDRI pro fotografy a počítačové grafiky od Christiana Blocha je vynikající publikací na toto téma. Na rozdíl od jiných rádoby-expertů jde Bloch opravdu do hloubky a do knihy se mu podařilo vtěsnat neskutečné množství informací. Kniha má 348 stran, je brožovaná s přiloženým DVD a česky vyšla nakladatelství Zoner Press v roce 2008.

Publikaci lze zakoupit za zvýhodněnou cenu přímo u Zoner Press. Pokud někdo touží po anglické verzi, pak si bohužel oproti české značně připlatí. Lepší zprávou je to, že v únoru 2011 vyjde anglicky druhá, aktualizovaná a podstatně tučnější verze této knihy s názvem HDRI Handbook 2.

Mariánské údolí
Mariánské údolí

Zpracování knihy je na velmi dobré úrovni. Jedná se sice o poměrně náročné téma, ale kniha je psaná čtivě, problémy se řeší postupně od jednoduchých ke složitým a vše je velmi jasně vysvětleno. Nechybí podrobná a obsáhlá obrazová dokumentace všech vysvětlovaných problémů. Na rozdíl od mnohých konkurenčních titulů je zde velmi podrobně a do hloubky vysvětleno, co skutečně je HDR, jak funguje a k čemu to je vlastně dobré. Na dnešní dobu jsou již některé detaily poněkud zastaralé, zejména některé programy pro zpracování HDR značně pokročily, ale celkově je většina obsahu knihy jednoznačným přínosem i pro pokročilé fotografy.

Ulaanbaatar
Ulaanbaatar

Kniha je členěna do 7 logických kapitol, které na sebe postupně navazují. Prvních 26 stran čtenáře podrobně seznámí s formátem HDR a dalšími obrazovými formáty. Tuto kapitolu osobně považuji za naprosto stěžejní, protože jsou tyto informace ve většině dalších knih o HDR vysvětleny jen velmi povrchně anebo pro jistotu vůbec. Bez pochopení těchto základů prakticky nelze s HDR správně pracovat, popřípadě naplno využívat jeho potenciál. Dalších 52 stran je věnováno podrobnému rozboru jednotlivých typů HDR souborů a popisu programů schopných s HDR pracovat. Zde poměrně značně chybí současný Adobe Photoshop, nicméně podpora HDR v tehdejší verzi CS3 byla mírně řečeno zoufalá. Dalších  52 stran je věnováno způsobu snímání HDR. Kapitola začíná úvodním vysvětlením fungování senzorů, pokračuje snímáním fotografií pro budoucí HDR a končí jejich zpracováním do výsledného HDR obrazu. Další kapitola o 68 stranách vysvětluje mapování tónů, tedy jak se dostat z nezobrazitelných 32 bitů zpět do 8 bitové reality. V kapitole naleznete podrobné srovnání různých metod mapování tonality a srovnání programů. Dále zde jsou do detailu rozepsané ukázkové postupy od HDR profesionálů. Pátá kapitola o 22 stranách už jde mimo znalosti většiny fotografů – jedná se o úpravy HDR fotografií jako takových. Šestá kapitola má 52 stran a čtenáře podrobně provede focením různých panoramatických fotografií v formátu HDR. Poslední kapitola má 57 stran a zabývá se použitím HDR v počítačové grafice. To už asi většina fotografů moc neužije, ale není na škodu o tom něco vědět.

Závěrem nelze než knihu doporučit. Jedná se o velmi zdařilé dílo doslova nabyté informacemi. Kniha je psaná velmi čtivě, text je snadno pochopitelný a nechybí dostatek obrazové dokumentace. Kniha je vhodná od začátečníků až po značně pokročilé fotografy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *