Skip to content

Historické objektivy na moderních DSLR

Někomu se možná zdají nějaké zastaralé vykopávky jako podivné téma. Ale věřte, že tyto téměř starožitnosti bez problému zametou s leckterým moderním objektivem a to často i s drahými profi objektivy. Dají se mezi nimi najít skutečné poklady velmi levně a jsou zcela nezávislé na bajonetu.

Proč koupit starý manuální objektiv

Asi si říkáte, proč koupit starý manuální objektiv místo moderního AF objektivu. Upřímně řečeno, dřív se objektivy i těla vyráběly s životností až desítek let a dílenské zpracování i použité materiály často dosahují kvalit dnes zcela nevídaných. V objektivech je kvalitní optické sklo místo plastových čoček a tělo je z kovu a bez vůlí. Pokud se smíříte s absencí AF, můžete za velmi dobrou cenu získat vynikající objektiv. Mezi nesporné výhody patří také naprostá nezávislost na bajonetu. Objektivy mají plně mechanické ostření i clonu a s patřičnou redukcí fungují téměř na čemkoliv. Když vyměníte celý systém, prostě jen dokoupíte za pár stovek nové redukce a je po problému. Výhodné je i levné a pestré makropříslušenství. U některých objektivů narazíte i na různé konstrukční perly, jako je třeba kruhová nebo 15-lamelová clona, soft focus a další vychytávky, za které dnes připlatíte neskutečné peníze.

Objektivy pro M42
Objektivy pro M42

Mezi obvyklé nevýhody starých objektivů patří poněkud horší výkon v protisvětle, protože většinou nedisponují kvalitními MC vrstvami. Některé konkrétní objektivy a DSLR se nesnesou kvůli mechanické konstrukci (zrcátko drhne o zadní stranu objektivu) nebo mohou mít potíže s ostřením na nekonečno. Také je potřeba dávat pozor na některé objektivy s thoriovým sklem, které během let stárne. Pokud nepoužíváte FF, asi příliš nepochodíte u širokých ohnisek. Objektivy širší než 28 mm obvykle nevynikají kvalitou, ale cena bývá dost vysoká.

Jaké objektivy vybírat

Naprosto nejrozšířenější jsou objektivy se závitem M42, další celkem běžné jsou objektivy pro Pentacon Six (P-six) a Yashica-Contax (Y/C). Poměrně často se používají i staré Olympusy (Zuiko) s bajonetem OM. Osobně doporučuji vyhnout se objektivům s optickým členem v redukci (u Nikonu trošku problém), protože tam může nekvalitní redukce zcela zabít kvalitu objektivu.

Objektivy pro M42
Objektivy pro M42

Pro začátek jsou velmi levné a poměrně kvalitní pevné padesátky, zejména Pentacon 50/1,8 MC a Helios 58/2,0. Seženete je za pár stovek a kvalitou bez problému stačí většinu dnešních levných padesátek. Celkem povedený je také Jupiter 135/3,5. Naopak vcelku rozšířenému Pentaconu 200/4 se raději vyhněte, optická kvalita není nic moc.

Osobně dávám přednost objektivům s vynikajícím poměrem cena/výkon. Cena už se pohybuje zhruba mezi 1000-4000 Kč, ale kvalita často dosahuje výkonu špičkových moderních objektivů za desítky tisíc. Výběru i kvalitě objektivu se vyplatí věnovat náležitou pozornost a čas, na oplátku můžete sehnat skutečné skvosty. Moje sestava je Carl Zeiss Jena 35/2,4; SMC Takumar 50/1,4 (neplést s horším Super Takumar!), Jupiter 85/2,0 a Pentacon 135/2,8. U Pentaconu 135/2,8 je vynikající starší verze s 15-lamelovou clonou známá také jako „bokeh monster“, novější model má obyčejnou clonu a jedná se vcelku o průměrný objektiv. Do sestavy kvalitních skel v této skupině patří i oblíbený Tair 300/3,5 – tady pozor na správné ostření na větší vzdálenosti, u některých kusů je nutné seřízení nebo optická redukce, jinak objektiv není schopen správně ostřit!

V nejvyšší třídě se nachází opravdové legendy, které podle toho také stojí. Někomu možná přijde šílené zplatit za staré manuální sklo desítky a někdy i stovky tisíc, ale tyto skvosty často disponují naprosto ojedinělou kvalitou optiky. Výběr těchto objektivů vyžaduje solidní (samo)studium a musíte přesně vědět, co chcete. O ceně se obvykle příliš nediskutuje - můžete mít štěstí a narazit na takový poklad po bazarech za rozumnou cenu, ale většina majitelů si je skutečné ceny dobře vědoma. Ve těchto případech se ovšem často bavíme o objektivech, které mezi moderními objektivy nemají soupeře. Ne že bychom dnes takový objektiv nebyli schopni vyrobit, ale situace na trhu je prostě taková, že žádný výrobce nemá důvod něco takového dělat.

Kde seženu redukci

Redukce M42 na Olympus 4/3
Redukce M42 na Olympus 4/3

Nejdostupnější a nejlevnější jsou redukce pro M42, ale sehnat lze téměř cokoliv. Kupovat redukce v ČR je čirý nesmysl, nejlevněji je koupíte na eBayi (běžně pod $10 včetně poštovného), eventuelně lze nakoupit po internetových fotobazarech nebo Aukru od překupníků, ale samozřejmě něco připlatíte. Náležitou pozornost věnujte nákupu redukcí s optickým členem, nekvalitní čočka v redukci může zcela znehodnotit kvality objektivu. Pokud máte o kvalitě redukce pochybnosti, kupte jednu na zkoušku a teprve po ověření funkčnosti případně dokoupíte další.

Vzhledem k nízké ceně jsem nakoupil redukce pro všechny své objektivy. Neustálé šroubování redukce z jednoho objektivu na druhý dost kazí radost z focení.

Kde a za kolik nakupovat

Staré objektivy se dají nakupovat po bazarech i na internetu. V obou případech můžete natrefit na velmi výhodnou nabídku, ale pokud chcete opravdu kvalitní kus za slušnou cenu, bude to chvíli trvat. Je lepší chvíli počkat a koupit opravdu dobrý kus, než narychlo koupit nějaký pochybný.

Mezikroužky pro M42
Mezikroužky pro M42

V bazaru si určitě sklo pořádně prohlédněte a vyzkoušejte ostření a všechny polohy clony. Ostření i clonový kroužek musí chodit hladce a bez drhnutí, clona musí mít všechny lamely na místě a nesmí být zalepené od oleje, celý objektiv musí být mechanicky v dobrém stavu. Pozor na stržené závity, ťuklé sklo, škrábance na optice (oba konce!), vyskočené a chybějící lamely clony nebo prach a plíseň v objektivu.

Při nákupu přes internet vyžadujte dostatek ostrých fotek – zejména je potřeba prohlédnout přední a zadní čočku, závity, celkový kosmetický stav objektivu a pokud možno i stav clony. Pokud vzniknou jakékoliv pochybnosti, neváhejte si vyžádat další fotky. Optimálně pokud prodejce dodá i fotky pořízené nabízeným objektivem. V případě přetrvávající nejistoty raději neriskujte.

Jakékoliv mechanické závady jsou důvodem k drastickému poklesu ceny. Za zaprášený nebo plesnivý objektiv se platí citelně méně, u levnějších se většinou i vyplatí sehnat jiný kus v dobrém stavu. Vyčištění objektivu nebo clony běžně stojí okolo 500 Kč, takže u objektivu za tisícovku je to polovina ceny. Případné čištění nebo opravy jsou drahé, takže se vyplatí spíše u dražších objektivů. Cena v posledních letech až tolik nekolísá, takže pokud náhodu šlápnete vedle, dá se přebytečný objektiv zpravidla bez problému prodat za původní cenu.

Shrnutí

Pokud se smíříte s absencí autofokusu, můžete získat opticky velmi kvalitní objektivy za zlomek ceny moderních objektivů obdobné kvality. S patřičnou redukcí jsou starší objektivy použitelné téměř na čemkoliv a mají mechanické nastavení clony i ostření, což dnes většina objektivů nemá. Starší objektivy zpravidla mají problémy s protisvětlem a samozřejmě nejsou vhodné pro rychlé akce vyžadující bleskový AF. Naopak na makro, krajinu nebo portrét mohou poskytnout vynikající výstup. A samozřejmě jsou výborně využitelné i pro produktovou fotografii 🙂

34 thoughts on “Historické objektivy na moderních DSLR

 1. opravy

  Dobrý den,

  SMC Takumary jsou lepší /novější verze/ než Super-Takumary. Takže bych spíěš vyhledával SMC než bych se jim vyhýbal.
  Thoriové sklo "nestárne", ale protože je radioaktivní, tak kvůli němu žloutne tmel mezi jednotlivými členy.

  To jen tak namátkou. Ale s celkem souhlas.

 2. Souhlas

  Zbyňďo,
  No je to přesně tak jak říkáš ! To že je něco starý ještě neznamená že to není kvalitní.
  Nejlepší na tom je, že aby se člověk dostal v některých případech na obrazovou kvalitu jakou potřebuje tak by za nový objektiv musel dát x-tisíc a přitom stačí projít fotobazary a sežene sklo za pár stovek s kvalitou naprosto srovnatelnou ne-li vyšší.
  Však víš o čem mluvím 🙂 !
  Víťa

 3. Ugo Ješita

  nemit pravda, stara objektiv spatna sklo. Nikdy nezaotrit, ruska obektiv kazdy kus jiny. Kupovala nase japonska prace kazdy porad. Ahoj

 4. dotaz

  Zdar chlapy mam problem nemuzu najit zadnej poradnej bazar kde by meli poradny M49 treba tady zmineny MC FLEKTOGON 2,4/35 CARL ZEISS JENA nasel jsme ho na aukru ale porej je vnem mikroskopicky prachu tak ja nevim kdyztak me radu napiste na mail diky baz9494gmail.com

 5. sigma 28-200

  Zdravím
  Vlastním objektiv Sigma 28-200 aspherical IF na Canon AF.
  Existuje nějaká redukce aby mi fungoval DSLR Canon 300D

 6. basti

  Canon nevlastním, ale starší objektivy šly normálně nasadit i na DSLR. Moderní těla od Canonu ale často trpí se staršími AF objektivy těžkým front focus/back focus problémem a navíc spousta starších objektivů pro kinofilm nezvládne vykreslit rozlišení dnešních snímačů. Jinak na 300D se nasazovalo kde co, byla to první dostupná DSLR a většina lidí na ni dávala objektivy na kinofilm, digitální objektivy prakticky neexistovaly.

 7. Ondřej

  Kolegové,
  nemáte někdo radu, jak na bajonet Leica R nasadit nějaké rybí oko f=8. Leica ho nědělala a nikdo neumí udělat redukci na Leicu R - třeba ze Sigmy, nebo čehokoliv...
  Obecně na ni - kromě středoformátu - nic nepasuje. ( řeknete si - proč taky, chápu...)
  Díky.
  Ondřej

 8. Gallen

  Ahoj, dokazal by mi nekdo poradit zajimavymacro objektiv na canon a kde by se dal sehnat? Diky moc!

 9. basti

  Já bych hlasoval pro Tamron 90, ten vychází velmi dobře. Hodně lidí chválí i klasický Canon 100/2,8 - ale mě popravdě zas tak neoslnil. Nový ideálně koupit v EU a mimo ČR, popřípadě v USA. Bazarový třeba na Paladixu.

 10. Gallen

  Díky za odpoved, z novych mam policeno na sigmu 150/2,8 ale zajimal me spis nejaky z historickych v tomto clanku.

  V.

 11. basti

  Canonisti hodně kupují OM Zuika, ale to už docela leze do peněz a světelnost nebyla zrovna výborná. Osobně používám na makro Carl Zeiss 35/2,4 MC - může se to zdát divné, ale má velmi nízkou minimální zaostřovací vzdálenost, takže v praxi dokáže dosáhnout lepších výsledků než většina padesátek. Z delších mám vyzkoušené Jupiter 85/2 a Pentacon 135/2,8 "bokeh monster", nejsou špatné, ale s Zeissem fotím nejvíc. Je to ale spíš věc pohodlí než výkonu, obraz mají vynikající všechny. Jinak shánět na e-bay, aukro a paladix + oběhat bazary. Ale poslední dobou šly ceny dost nahoru 🙁

 12. Petr Šedý

  Čirou náhodou jsem narazil na tento článek a... Také znám a vlastním pár starých skel a z 90% nefotím již ničím jiným 🙂

  Jsem rád za dalšího nadšence a ještě k tomu skorosouseda 🙂

  Dobré světlo Petr

 13. Štěpánka

  Pěkný článek. Já jsem začala fotit minulý rok o seťáku, potom jsem ho měnila za pevný 50mm od canonu, a tenhle rok jsem si pořídila CZJ Sonnar 135/3.5 s nímž fotím psí portréty, což je to co fotím hlavně. Nejdříve jsem chtěla jako každý psí fotograf Lko od Canonu, ale teď jsem postupně přešla na to, že si radši pořídím další M42 kamarády 🙂 Auto focus mi nijak nechybí, i když většinu lidí od focení psů zabíjí představa pevného ohniska, natož manuál...

 14. Petr

  Ahoj lidi prosím poraďte mi mam doma objektiv Soligor C/D Zoom+ macro 75-300mm.Jakou redukci musím mít aby mi pasoval na Nikona D70? a jaká je zhruba cena?Nebo aspoň jaky má tento objektiv závit který směřuje do těla fotoaparátu?Předem děkuji za odpověď.

 15. Martin

  Dobrý den,
  při použití redukce z M42 je lepší redukce s čipem nebo je to jedno?
  děkuji

 16. basti

  S čipem je to pohodlnější z hlediska ostření, ale ne vždy to funguje zrovna spolehlivě. Já používám bez čipu, stejně fotím hlavně makro a to si zvětším na stativu v live-view a zaostřím si kam potřebuju.

 17. Týna

  Mám doma pár kousků, téměř je z těla nesundavám. Chtěla bych si pořídít ještě 180 nebo 200mm. Rozhoduju se mezi Pentaconem a Jupiterem 21M. Mám Jupitera 11, na něj nedám dopustit, je to skvělé sklo, ale co ruský kus, to jiná kvalita. Dokáže někdo poradit s výběrem? Díky předem . Týna

 18. Moomin

  Dobrý den,
  prosila bych o radu. Lehce se ztrácím... při výběru nového objektivu jsem se dostala až k těmto vintage objektivům, což mě přesvědčilo, že je to to, co momentálně strašně potřebebuji... bohužel (v této situaci) vlastním Nikon D5200 a nemůžu najít jediné sklo, které by na něj sedlo bez větších potíží. Mohl by jste mi někdo poradit, prosím? Případně mám ještě Canon 1000D, který jsem plánovala vyměnit za nějaký objektiv, z finančních důvodů, ale pokud by byl víc bezproblémový pro použití starých skel, nemám problém ho vzkřísit.
  Moc děkuji za jakoukoliv radu

 19. basti

  Na Nikon je potřeba redukce s optickým členem, jinak nejde ostřit na nekonečno. Na makro to je samozřejmě jedno a optický člen není potřeba. Canon umí normálně ostřit i s redukcí bez optického členu. Jinak já používám zmíněné M42 objektivy na Nikonu D5100 a normálně to jde, ale samozřejmě s redukcí. Jinak jde koupit i staré manuální Nikony, bajonet by měl fungovat, ale samozřejmě je třeba ručně clonit a ostřit.

 20. Moomin

  Děkuji moc za tak rychlou odezvu. Je mi jasné, že nějakých omezeních se asi nevyhnu, ale jelikož nejsem zrovna technický typ a tak tak si vystačím ve vybírání nového těla či objektivu, zeptám se fakt jako debil... všude na anglických stránkách jsem se dočetla věci typu, že většina objektivů spolupracuje pouze s D90 či full frames a sice si můžu zkusit danný objektiv nasadit a chvíli všechno bude fajn, ale je možný, že to bude mít následky... což je důvod proč to vůbec řeším. Jediné co je mi celkem jasné je, že většina nových dx není radno dávat dohromady s non AI-S objektivy (čili výroba před 1977?). Jelikož moc fanoušků D5200 není, nemůžu se dohledat žádných zkušeností (na 3200 a 5100 jsou však kladné) Opravdu si vlastní blbostí nehodlám zvrzat foťák. Pošilhávala jsem po některých kouscích jako tady v inzerátu na ebay http://www.ebay.co.uk/itm/RARE-VINTAGE-CAMERA-LENS-NIKON-NIKKORMAT-FT-NIKKOR-NIPPON-KOGAKU-S-Q-H-CASE-/330915993485?pt=US_Vintage_Cameras&hash=item4d0c21578d (mimochodem ani prodejce neví, jestli jsou funkční) ale je vůbec nějaká jistota, že tělo bude spolupracovat bez problémů? A tedy různé značky objektivů se nedají kombinovat s novějšími DSLR těly jak je libo(dočetla jsem se, že Nikon spolupracuje s většinou svých starých skel,nerad Olympus a Pentax a naopak Canon ano, ale ne se starými Canon objektivy)? A případně jak zjistím/vypočítám vhodný optický člen k objektivu? Omlouvám se, vím, že je to jako poučovat dítě ze školky.... ale zdatně se mi všechny ty informace pletou dohromady. Děkuji

 21. basti

  Já mám Nikona teprve rok, předtím jsem měl léta Olympus (než 4/3 řadu zrušili), takže se popravdě ve starých Nikonech moc neorientuju. Co byl a je problém starších AF Nikkorů byly problémy s front focus/back focus, někdy to funguje a někdy ne a může to být kus od kusu. Typicky třeba 80-200/2,8 je nepředvídatelný. Trochu pomůže AF fine tuning na lepších tělech, ale to se D5200 určitě netýká.

  Problém podle mě nemůže nastat se starými a plně mechanickými objektivy s bajonetem F, protože ty jednoduše elektroniku neměly a cloní i ostří se jenom ručně. S ostatními bajonety a závity to závisí na konstrukci. Třeba M42 (který je nejrozšířenější a měly ho třeba i staré Pentaxy, Prakticy, Zenity, Chinony atd.) má příliš velkou vzdálenost od snímače na Nikonech a proto musí mít redukci s optickým členem. Tedy stačí koupit redukci s čočkou M42 na Nikon a je to, ale často to ani s tou optikou nefunguje zrovna dobře. Buď aušus loterie na ebayi za 200-300 Kč nebo si koupit "kvalitní" redukci třeba u Škody, ale cena jde často přes tisíc a u mnoha těchto "kvalitních" redukcí bude výrobce ta samá čínská fabrika. Proto jedině pečlivě vyzkoušet a kdyžtak hned omlátit prodejci o hlavu. Pokud to je na makro (to třeba používám já), pak není potřeba ostřit na nekonečno a stačí i redukce bez čočky (jen kousek plechu). M42 jsou plně manuální, takže opět žádné riziko zmršení foťáku nehrozí, ale některé objektivy nemusí jít fyzicky nasadit. Takže ideálně všecko osahat předem a nekupovat naslepo. Ve větších městech jsou bazary, kde vám často i poradí a navíc mají hromadu věcí skladem, není problém vyzkoušet.

 22. Olina

  Ahoj , Vlastním redukci s čipem M42 to Sony A200
  Pokouším se fotit makro ale nemám peníze na nějaký slušný nový objektiv
  Momentálně mám Helios 44-2 (7610461) + redukce M42 to sonyA200 + Mezikroužky.
  Mám dotaz:
  1) Lze na tuto redukci našroubovat také objektiv m42 s kolíkem (pro pentax ) ?
  Konkrétně mi jde třeba o: Asahi Pentax 135 mm f3,5 Super Takumar
  2) Může mi někdo doporučit nějaké levné sklo m42 které bych mohl použít na fotografování makra, a je celkem jedno jestli s použitím mezikroužků , nebo ne. Jde mi pouze o to aby objektiv byl o něco lepší než zmíněný helios, který vlastním.

 23. basti

  1) Mělo by to jít, ale před nákupem naslepo bych to radši šel někam do bazaru (třeba Škoda v Praze nebo Antikfoto v Brně) vyzkoušet

  2) Helios je poměrně slušný, pokud nemáš vyloženě blbý kus. Pentacon 50/1,8 MC může být lepší, ale není to úplně pravidlem. Z levných se dá uvažovat třeba o Jupiteru 135/3,5 - dal se sehnat i za pár stovek a je vcelku dobrý. Já fotím makro nejvíc přes Zeiss 35/2,4 MC, protože má minimální zaostření jen 18 cm a těžce tak převálcuje i delší skla jako Super Takumar 50/1,4 nebo Jupiter 85/2,0. Ovšem na zdrhající havěť to moc není, takže tam nastupují 135 mm.

 24. Olina

  Děkuji basti, toto mi moc pomhlo v dalším rozhodování. Já jsem hodně přemýšlel o tom jupiteru 135/3,5 a dokonce byl k mání na ebay i originální sonnar za pár korun ale se zákalem na zadním skle a nevím jestli bych to zvládnul rozebrat a vyčistit a také nevím co to ten zákal v reálu vlasně je. Zajímavá informace pro mě je také, že ten Zeiss 35/2,4 MC má lepší vlastnosti než ty delší ojektivy díky zaostřovací vzdálenosti. Také jsem nad tím dost přemýšlel jaký rozdíl by byl v kvalitě pokud bych dal 1 mezikroužek před 50mm objektiv nebo 2 mezikroužky před 100mm ojektiv (myšleno teoreticky- oba objektivy totožné kvality).
  Ten objektiv czj bude asi "Carl Zeiss Jena Flektogon 35mm f/2.4-22.0"
  našel jsem nějakou ruskou alternativu "Mir 1B V 37mm f/2.8 USSR"(Flektogon copy)
  Ale těžko říct jaké to bude mít paramety a navíc ostřící vzdálenost píšou 0,7m tak to asi nebude věrná kopie

 25. Mirek

  Ahojky
  Mám tair 33A a pořídil jsem mu telekonvertor 2x 42mm, redukce na sony A200.
  Tato kombinace neostří na nekonečno. Uměl by někdo poradit, jak to upravit, abych docílil nekonečna ?

 26. Eliska

  Zdravím, mohla bych se zeptat, zda je možné objektiv s pomocí redukce nasadit i na mirrorless fotoaparát, konkrétně Olympus PM2 a Olympus E-PL5?

 27. vosecký karel

  Zdravím, sháním na APS-C Sony Nex objektiv okolo 18mm a rád bych starý manuální f2,8. Vyráběl se vůbec nějaký, který byl docela slušný? Vím jen o Flektogonu 20/2,8 ale s kratším ohniskem jsem nenašel. Napadá mne ještě, zda by bylo řešením použít nějaké výborné sklo s delším ohniskem a doplnit širokoúhlým konvertorem. Ale netuším, k jakému zkreslení a negativům dojde. Děkuji za radu.

 28. basti

  Staré ultraširokáče jsou většinou bídné a hodně drahé. Flektogon jsem měl a moc oslnivý výstup tedy nemá. Porozhlédl bych se po nových manuálních objektivech, třeba Samyang dělá hodně solidní kousky a ne zas tak cenově nedostupné. S bazarovou nabídkou je to horší, ale ebay asi nebude problém.

 29. Míša

  dobrý den, potřebovala bych radu.. mám starý objektiv Pentacon 135/ 2,8 ale mám novější verzi. Pán mě k ní prodal redukci umělou. Redukce mě ale nejde sundat z objektivu.. bojím se použít víc síly.. nemáte nějakou radu jak nenásilně ji sundat?? nemůžu tam pak nasadit krytku na zadní čočku..

  děkuji

 30. basti

  Jestli je redukce z plastu (ne hliníku!), tak zkuste WD40 nebo nějaký podobný čistič a pak povolit. Jinak asi hrubá síla, přinejhorším by měla prasknout redukce a ne objektiv.

 31. Jaroslav Orlík

  Zda stará skla ano či ne záleží zásadně na tom co od fotografií očekáváte. Pokud chcete fotit třeba krajinné detaily, tedy ostrý jen kus hlavního motivu a zbytek rozostřen, pak jsou mnohá stará skla parčádní. Ale pokud chcete mít fotky jen trochu techjnicky kvalitní, tak se tato skla, na to, většinou nehodí. Co stačilo před deseti lety na zrcadlovce s čipem 6MP, to uřž na 16MP nestačí a na 24 a výš už vůbec ne. To je třeba říci. Dnes kdejaký samyang, manuální to skla se světelností 1,4, produkují nádherně ostré fotky s nádherným bokehem za cenu od 6 do 15 tisíc. Například samyang 85/1,4 kresnlí nepředstavitelně i na plnou díru, takže portrétní sklo jako lusk, ale hlavně, stará skla neobsahují skla s nízkým rozptylem jako většina nových, což znamená, že pokud to nejsou zrovna trioplany nebo jiná starší skla s minimem čoček, které jsou kontrastní z podstaty, tak nikdy nedosáhnou přirozeného kontrastu a mikrokontrastu, jako nová skla. Většina nových skel má i clonové lamely broušené do kruhu, takže světelné body mimo DOF mají kruhový tvar i při hodně zavřené cloně. Což nemá ani mnoholamelové sklo s normálními lamelami. Při otevřených clonách ano, ale čím víc cloníte, tím víc je poznat, z kolika lamel se clona skládá. Otázkou pak je, proč si kupovat, řekněme 16MP foťák za 30 tisíc a k němu levná skla za pár stovek?

 32. basti

  Ano, v mnohém souhlasím. Realita bohužel není černobílá. I mnohá "profi" drahá moderní skla proti některým starým dopadnou velice, ale velice špatně. A to mají všechny vymoženosti a stojí běžně 10-20x tolik. Nejde tu paušálně tvrdit, že stará/nová jsou jediné řešení. Vždy záleží jaký foťák, jaký objektiv a na jaké účely. Většina levnějších moderních skel je obecně mizerné kvality, mají málo lamel, nemají kruhovou lamelu, kolikrát se musí výrazně přiclonit, aby vůbec byly ostré výstupy. I tak mají kolikrát děsivé zkreslení, vinětaci i aberaci. A rozlišení většiny seťáků obvykle stěží dosahuje 10-12 megapixelů, podle testů např. DxO labu.

  Moje osobní zkušenost je ta, že mnohá vychvalovaná moderní skla dopadla třeba proti SMC Takumaru 50/1.4 nebo Jupiteru 85/2.0 hodně zle. Samozřejmě zase nejde srovnávat nejlevnější seťák k Praktice s moderními profi padesátkami, tam ten rozdíl je jasně vidět taky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *