Skip to content

Hundred challenge

Digitální zrcadlovkaMinulý rok nedopadl s fotobankami špatně, nicméně nedopadl ani nijak zlášť dobře. Pro začátek roku jsem si tedy naplánoval jedno motivační cvičení. Kdo chce, může se klidně přidat, aspoň se můžeme vzájemně hecovat!

Co je cílem?

Cílem je za první týden v únoru upravit, popsat a nahrát na fotobanky nejméně 100 fotografií. Mám tendenci neustále vše odkládat a pořád mi spousta fotek nepřijde dost dobrá, přestože se nakonec mnoho (z mého pohledu nekvalitních) fotek slušně prodává. Ročně přidám do portfolia cca 120 fotek, což je zoufale málo. Teď chci vše hodit za hlavu a prostě to trochu nakopnout!

Proč?

Přestože na fotobankách působím od roku 2007, mám portfolio pouhých 750 fotek. Fotím celkem nahodile, i když se vždy snažím poohlížet i po námětech pro fotobanky. Domácí focení aranžovaných fotografií mě příliš nebaví, raději využívám různé akce a výlety jako příležitost k získání dalšího materiálu. Za loňský rok jsem vydělal dokonce o něco málo méně než za rok 2012. Jedním z mých letošních cílů je příjem z fotobank naopak zdvojnásobit a posunout ho trochu víc směrem ke skutečnému podnikání.

Zamlžený podzimní les

Jak to bude probíhat?

Už jsem prohrabal archiv a nachystal si cca 120 kvalitních neupravených fotografií. Ještě mám nějaké rezervy, takže číslo není konečné. V týdnu od 3. do 9. února mám v plánu připravené fotky upravit z RAWu, popsat a nahrát na mikrofotobanky. Úmyslně jsem nachystal bezproblémové fotografie, žádné HDR ani nic náročného na retušování či úpravy. Nahrávání samozřejmě rozdělím do menších dávek, i když to bude náročnější na čas. Nemíním riskovat přitroublého editora, který by mi mohl vyhodit 80 % fotek naráz.

Zkuste to také!

Můžete tento můj soukromý závod chápat také jako motivaci. Drtivá většina fotografů nikdy nedosáhne ani 100 fotografií v portfoliu, z toho zbytku jich mnoho funguje jen relativně nahodile. Do začátku února je ještě čas, prohrabejte archivy a zkuste se také dokopat k nějakým výkonům navíc. Výsledky tohoto pokusu zde zveřejním, takže máte šanci připsat své plány a později i výsledky do komentářů. Zajímavý příběh klidně vydám i jako samostatný článek.

13 thoughts on “Hundred challenge

 1. Dr.Ozdi

  Zajímalo by mě, jak budeš při odesílání fotky mixovat. Třeba deset snímků a každý z jiné lokality, různá témata? Nebo po dvojicích? Zkoušíš někdy nahrát s rozestupem i BW varianty?
  Dr.

 2. basti

  Málokdy fotím velké série, takže to pomixuju nahodile. Většinou nedělám dávky nad 20 fotek najednou a ne víc jak 2 obdobné fotky. Takže třeba hrad, jídlo, ohňostroj, textura, krajinka... Dle mých zkušeností není problém dát třeba 5 fotek z jedné lokality, ale musí být různé, ne 5 variant téhož. Nahrát třeba 10 ohňostrojů nebo textur je 100 % poukázka na vyhazov. Velké dávky zase zvyšují riziko nahodilého editora-idiota, který šmahem vyrazí všechno naráz z nesmyslných důvodů.

 3. Dr.Ozdi

  Když budu mít A) pět balíků, každý 5 fotek z výletu do jedné z pěti lokalit, ale různé snímky nebo B) pět mixů, ve kterých ty fotky z pěti různých lokalit promíchám....jak to změní, alespoň teoreticky, prodejnost?

 4. basti

  Rozhodně je lepší pomixovat to (B) - někdy se prostě člověk trefí do blbého momentu, třeba to editor schválí v pátek večer a do pondělka (kdy zase začnou větší prodeje) to je pohřbené pod tisíci dalších fotek. Takto je šance že aspoň něco trefí vhodnou chvíli a rozloží se tak šance. Zkoušel jsem obě možnosti a mixování je rozhodně lepší.

 5. jareso

  Pekný cieľ Basti! Držím palce, hlavne aby ti nadšenie vydržalo. 😉
  Tiež sa snažím trochu zase po čase niečo nové poupravovať a poposielať do fotobánk, keďže som vo svojom uploadovacom úsilí hodne poľavil. Zhruba niekedy v lete minulého roku som sa rozhodol pravidelne nasýpať do fotobánk aspoň stovku fotiek každý mesiac. Lenže toto moje nadšenie mi vydržalo asi tak ten 1 mesiac, kedy sa mi podarilo poslať tam viac ako stovku, ale potom to už išlo postupne dolu vodou, hranica počtu prijatých fotografií sa mesiac čo mesiac znižovala a znižovala, až to všetko zostalo zase pri starom. Tj. tento mesiac mám zatiaľ len 6 nových prijatých fotografií. No bieda. Ale už ma to v posledom čase znova trochu chytá, takže keď sa posnažím možno zase dám tú stovku mesačne. Lenže ako sa tak poznám otázkou je dokedy mi to nadšenie vydrží. V každom prípade by som to rád konečne dotiahol aspoň na 1000 fotografií v stock portfóliu, predsa len už mi do tej prvej tisícky v portfóliu chýba cca. 100 až 150 fotografií. Takže nedotiahnuť to tohto roku aspoň na tých 1000 fotografií by bola hanba! Tú tisícku musím tohto roku konečne pokoriť, stoj čo stoj. Veď už by sa aj patrilo po toľkých rokoch...

 6. basti

  No jsme na tom naprosto stejně, ale letos jsem pevně rozhodnutý pohnout s příjmy z fotobank a to jde jedině zvětšením portfolia. Mezi mé letošní cíle patří alespoň 1000 fotek v portfoliu a zdvojnásobení příjmů. Toto je takový první krok, aby mě to trochu nakoplo. Nejhorší je vždycky začít, lenost je svině 🙂

 7. basti

  Vyvíjí se to dobře, zatím 50 upraveno a 40 nahráno, report určitě bude 🙂

 8. bopra77

  A těch 100 fotografií za únor bylo myšleno jako uploadovaných nebo schválených? 🙂

 9. basti

  Je to 100 fotografií za týden od 3.2. do 9.2., nikoliv za únor. A samozřejmě uploadovaných - tzn. upravit, popsat, nahrát. Schválených těžko, jednak to nelze ovlivnit a navíc na polovině fotobank trvá schválení déla jak týden.

  V tuto chvíli 80 upraveno, 40 nahráno a první chválené na Shutterstocku a DepositPhotos už i něco vydělaly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *