Skip to content

Istock zavádí předplatné

Tak nakonec i pionýr a skalní zastánce kreditového systému zavádí předplatné. Istock samozřejmě měl předplatné na své partnerské fotobance Thinkstock, nyní ho zavádí i přímo na svém mateřském webu. Jako obvykle se jedná o značně kontroverzní úpravy systému a další ořezání odměn autorů.

Jak to bude fungovat?

V nabídce je měsíční a roční předplatné, za které lze nakupovat libovolnou velikost fotografií a ilustrací z hlavní kolekce, Signature a Signature+. Fotografie z Vetta kolekce nelze za předplatné koupit. Na prodeje se vztahuje běžná licence, takže pro některá použití bude stejně třeba nakoupit kredity. Předplatné bude zprovozněno začátkem dubna 2014, plné znění newsletteru se všemi oznámenými změnami zde.

Odměna za předplatné

Istock se drží již několikaleté tradice a nabízí jedny z nejnižších odměn. Neexkluzivní prodeje budou za 28 centů, exkluzivní z hlavní kolekce za 34 centů, Signature za 75 centů a Signature+ za $2,50. Aby to však exkluzivní neměli tak jednoduché, fotografie s menším počtem prodejů v Signature kolekcích budou přeřazeny do hlavní kolekce, takže se zisk výrazně sníží. Odměna bude přičítána až na konci měsíce, podle vyjádření fotobanky bude zpočátku rozepsána jako partnerský program. A aby toho nebylo málo, nepočítají se prodeje za předplatné ani do Redeemed credits.

Další znevýhodnění autorů

Jako obvykle Istock využil změn k dalšímu výraznému oškubání fotografů a ilustrátorů, snaha o zvýšení krátkodobého zisku za každou cenu je naprosto jasná. Připisování odměn navíc nelze označit jinak než jako naprostý diletantizmus. S posledními aférami ohledně nepřehledného účtování partnerského programu a bezprecedentní zpětné konfiskaci vyplacených odměn je důvěra fotografů v Istock na nule. Zbývá jen doufat, že avizované změny nezpůsobí již tradiční kaskádu problémů s funkčností i vyplácením odměn. Každopádně lze očekávat další rušení exkluzivity a v mnoha případech i celých účtů. Otázkou je další fungování Thinkstock, protože si teď s Istockem přímo konkurují a navíc mají i totožnou nabídku fotografií a ilustrací.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *