Skip to content

Jak fotografovat bouřky a blesky

Blesky
Blesky

Také už vás zaujaly fotografie blesků a nevíte jak na ně? Technicky se nejedná o nic složitého, ale je potřeba předem trochu promyslet strategii. Promočená fotovýbava, kroupy, padající stromy a další „drobnosti“ mohou focení poněkud znechutit.

Něco o bouřkách

V českých zemích se naštěstí nesetkáme s cyklóny, hurikány a většinou ani tornády, určité znalosti o bouřkách však nezaškodí. Bouřky vznikají převážně v letních měsících, hlavní sezóna bývá zhruba od června do srpna. Bouřka nemusí být nijak veliká, přesto může jádro bouřky napáchat značné škody. Kroupy a vyvrácené stromy jsou nejběžnější, proto si raději najděte slušný úkryt.

Cumulus mamma
Cumulus mamma

Focení bouřek z dálky

Je mnohem pohodlnější a bezpečnější fotografovat bouřku z dálky. Nemusíte řešit schovávání se před deštěm a také se vyhnete věcem, jako jsou kroupy, padající stromy nebo zásah bleskem. To se samozřejmě lehko řekne, ale hůř dělá. Většinou je potřeba focení předem naplánovat, takže pokud je šance na vznik bouřek, je potřeba zavčasu sledovat radar ČHMÚ a detektor blesků. Podle nich dokážete zhruba určit vznik a směr pohybu bouřek. Potom je potřeba mít vytipovaná místa s výhledem a zavčasu se na ně přesunout. Ideálně autem, pokud by se něco zvrtlo, je lépe zavčasu vyklidit pozice.

Duha
Duha

Focení přímo z bouřky

Pro předem neplánované focení zpravidla nastane tato možnost. Pokud vás bouřka zastihne naplno, zůstaňte pěkně schovaní v autě nebo nějakém přístřešku (plechová autobusová zastávka není ideální) a raději oželte dobrý výhled na úkor bezpečnosti. Ideální je místo s dobrým výhledem, ale zároveň chráněné před deštěm, jinak vám focení pokazí kapky na objektivu. Zejména levnější vybavení nesnáší vodu zrovna dobře. Focení z bouřky, zejména pokud vás zastihne doma, má velkou nevýhodu nemožnosti přesunu a bouřka je zpravidla velmi rychle pryč.

Focení blesků v noci

Jedná se o technicky velmi jednoduchou záležitost. Postavíte stativ, namíříte fotoaparát do oblasti s nejhustším výskytem blesků, nastavíte clonu a čas ručně a pak jen cvakáte a doufáte. Protože je tma a blesk je nejsilnějším zdrojem světla, stačí prostě cvakat dlouhé expozice jednu za druhou a s trochou štěstí se zadaří. Většina digitálních fotoaparátů zpravidla velmi dlouho zpracovává fotografie focené na dlouhý čas a navíc s délkou expozice velmi rychle narůstá šum a začíná se přehřívat snímač. Pokud nemáte v záběru žádné zdroje světla a už je opravdu tma, není problém použít časy až 60 vteřin, jestli máte v záběru město, pak je zpravidla optimální čas někde okolo 15-25 vteřin. Delší časy vedou k značnému zvýšení šumu a kratší zase snižují šanci na úspěšný úlovek. Clonu nastavte někam mezi f8 a f11, sice tak většinou nezachytíte slabé blesky, ale raději oželet tři slabé než pak mít jeden pořádný úplně vypálený. ISO kvůli focení sekvencí dlouhých expozic raději ponechte na 100 nebo 200. S expozicí si nemusíte zas tolik lámat hlavu, ale raději se vyvarujte silných zdrojů světla v záběru. Jednou z velkých výhod nočního focení je možnost fotit přes okno, ve dne by sklo (často s kapkami) bylo vidět.

Blesk
Blesk

Focení blesků ve dne

Tato možnost už je technicky poněkud složitější. Pokud je dost světla, není příliš šťastným řešením pálit stovky fotek po 1/30 vteřiny a doufat. Devastujete závěrku a navíc se šance na úlovek značně snižuje. Zlepšit situaci můžete pomocí dostatečně silného ND filtru, v nouzi lze ještě zvýšit účinek přidáním polarizačního filtru. Clonu nezvyšujte nad f16, jinak se může stát, že blesk nebude vidět! ISO nechte na 100. S trochou štěstí se dostanete na použitelnější časy okolo ½ vteřiny až několik vteřin – no a nezbývá než cvakat a doufat. Nevýhodou metody s ND filtrem je to, že prodloužením času budou předměty v pohybu rozmazané. Může to vytvořit neobvyklou kreativní fotku, ale také to může fotku úplně znehodnotit. Zejména pozor na větve nebo rostliny v popředí.

Poněkud sofistikovanější (a dražší) řešení je použít zařízení pro detekci blesků. Sice to vyžaduje investici, ale můžete bez problému fotografovat běžnými časy. Zařízení se připevní do patice pro blesk a samo spouští závěrku v okamžiku blesku. Úspěšnost je velmi vysoká, šetříte závěrku a navíc tak nemusíte obsluhovat fotoaparát a můžete se kochat.

Cumulus mamma
Cumulus mamma

Jak tedy začít?

Nejlépe se začíná z pohodlí domova a v noci. V letních měsících je šance na bouřku vcelku slušná, nemusíte nic složitého vymýšlet a krom stativu nepotřebujete žádné vybavení. Pokud vás focení bouřek uchvátí, pak můžete zkoušet další postupy. Nikdy ale nepodceňujte nebezpečí, i relativně malá česká bouřka může být hodně nepříjemná a při troše smůly může i zabít. Pro další studium focení blesků a bouří vřele doporučuji navštívit stránku českých lovců bouřek.

11 thoughts on “Jak fotografovat bouřky a blesky

  1. Terka

    Ahoj,
    díky moc za článek, jsem amatérská, ale vášnivá fotografka, foťáků mám habaděja le teprve nedávno jsem si měla možnost kopuit digitální zrcadlovku, takže ji už můžu držet v ruce i jinde, než ve škole o grafice.. Bouřkový víkend a hned jsem si říkala, co budu dělat, až nepůjde proud. Narazila jsem na tento článek, a jsem za něj moc ráda, díky! 🙂

  2. Marian

    Nazdar,

    vo foteni bleskov som nasiel obrovsku zalubu, chcem sa spytat ako sa da zaregistrovat na strasne ceskych lovcov burok.

    Dakujem

  3. basti

    Ahoj,

    do dikuzního fóra se jde registrovat automaticky, na ten zbytek si musš registraci vyžádat mejlem, detaily najdeš na http://www.bourky.com/pokyny/ - jinak já opravdový stormchaser nejsem, ale občas si zablbnu.

  4. tomas

    Mockrat dekuji. Super clanek, konecne neco UZITECNEHO. Dlouho neco takoveho hledam. Rady sice jak "pro hloupe", ale to jsem presne chtel. Teorii ctu vsude typu "nemejte moc velke clonove cislo" (ale kolik neuvedou), nebo rady typu "budte kreativni, hledejte prilezitosti"..to je snad jasne, malokdo si kupuje zrcadlovku ci nejaky lepsi fotak z toho duvodu, aby fotil svoje deti na klouzacce. A kdyz uz, tak silne pochybuju, ze hleda rady JAK fotit. A pokud clovek neni kreativni, pak ma smulu. Takze presne tohle (nastavte to na tolik a na tolik) jsou prakticke rady, ktere jsem potreboval. Ne ze bych nerad zkousel sam. Ale pro nauceni je dle meho tohle nejlepsi. Mockrat dekuji. Kazdopadne mel bych jeste maly dotaz, kdyz nastavim clonu na dejme tomu 11, rychlost zaverky okolo 25s (na 1100d je max 30), OBCAS se stane, ze fotka je trosku nacervenala (s barvami nastavene na "zaklad"). Zkousel jsem to fotit setovym 18-55 objektivem. Nevi nekdo cim by to mohlo byt?

  5. basti

    Díky za pochvalu 🙂 Barevnost fotek nejde při focení v noci předvídat, protože se foťák nějak prostě rozhodne. V noci se ale nemá čeho chytit, proto mu barvy občas uletí úplně mimo, můj Nikon třeba typicky oranžová nebo červená. Řešení je buď nastavit vyvážení bílé napevno (buď v kelvinech nebo noční režim) anebo fotit do RAWu a pak to srovnat v počítači. Já používám tu druhou možnost, takže teď z hlavy vám neporadím kolik kelvinů to má být.

  6. Sona

    Ahoj, díky za pěkný článek. Jen jsem nikde nenašla radu jak manuálně zaostřit, aby byl blesk ostrý? Nebo spíše nějakou pomůcku, radu, či trik. Když fotím z domova, tak mám výhled na pole a na konci v dáli je les, takže si nemám na co si zaostřit, když je všude tma.

  7. basti

    Já ostřím manálně na nekonečno, u zrcadlovek je to většinou bez problému, ale na kompaktech to tak snadné není. Kdyžtak se dá třeba zamířit na nějakou vzdálenou lampu nebo jiný světlý bod.

  8. Jirka 9

    Sháním fotografa blesků nebo nadšence -- okolí Pardubice, Přelouč, Heřmanův Městec na toto léto 2014 Prosím pište ( 1Princ@seznam.cz )

  9. oleolssen

    Zdarec,
    perfekní článek. Po dlouhé době asi nějakých 20 let jsem se opět dostal k focení. Určitě tvoje rady využiju. Ještě jednou díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *