Skip to content

Jak funguje Adobe Stock a co přináší fotografům?

Logo Adobe StockJiž při podzimním nákupu Fotolie firmou Adobe bylo jasné, že za tímto krokem bude mnohem širší záměr. V polovině června 2015 jsme se konečně dočkali a Adobe představilo novou službu Adobe Stock, která umožňuje nákup fotografií a ilustrací z Fotolie přímo přes rozhraní CC aplikací.

Minimum překážek pro zákazníky

Obrovskou výhodou Adobe je veliká základna existujících uživatelů Photoshopu, Lightroomu a Illustratoru. Ti všichni teď mohou díky novým nástrojům v Creative Cloud (CC) verzích využívat celé portfolio Fotolie – tedy cca 40 milionů fotek a ilustrací. Obrázky s vodoznakem jde rovnou vložit do vytvářené grafiky a libovolně s nimi manipulovat, takže grafik nekupuje zajíce v pytli. Třešínkou na dortu je to, že pokud následně obrázek koupí, všechny úpravy a změny zůstanou v rozpracované grafice uložené, takže je není třeba provádět znovu.

adobe-stock

Nabídka je také na samostatném webu stock.adobe.com/cz/, doplněny byly také aplikace pro iPhone i Android. V Adobe si prostě dali záležet, aby zákazníkům maximálně ulehčili nákup.

Zvýšení provizí i ranků na Fotolii

Příjemnou novinkou pro fotografy je zvýšení provize u předplatného z 20-25 % na 33 %, provize 33 % platí také pro libovolné balíčky. Prodeje za předplatné se nově počítají za celý prodej a nikoliv jen za čtvrtinu (jako dříve) – a to i zpětně. Spousta uživatelů díky tomu poskočila o rank nahoru. Poněkud méně nadšení ale budou majitelé emerald ranku a vyššího, protože Adobe Stock má provizi 33 % bez ohledu na rank na Fotolii.

adobe-stock-integrace

Konečně zvýšení výdělků?

O širším dopadu na výdělky lze zatím pouze spekulovat, přestože někteří už na fórech šíří skeptické názory. Pro majitele nižších ranků je současná změna jedině pozitivní. Majitelům vysokých ranků sice provize klesne, ale zase se velice zvýší dosah nabídky Fotolie na všechny majitele Adobe produktů. A to jsou v mnoha případech profesionální grafická studia.

Ceny bez předplatného jsou $9.99 za jeden obrázek a balíček 10 obrázků za $29.99 pro členy a $49.99 pro nečleny. Nabízí se samozřejmě i klasické předplatné 750 obrázků za $199.99 měsíčně. Cena je bez ohledu na velikost, takže dojde ke snížení provize za velké formáty. Ceny i provize jsou ale poměrně slušné, takže zde opravdu je šance na zvýšení výdělků a posun Fotolie na další úroveň. V Adobe sa každopádně snaží udělat skvělou službu pro své zákazníky a zároveň zjednodušit poněkud divoký cenový systém Fotolie.

1 thought on “Jak funguje Adobe Stock a co přináší fotografům?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *