Skip to content

Kontroverzní projekt Fotolie – Dollar Photo Club

logo dollar photo clubMezi kontroverzními nápady fotobank rozvířil vody nový projekt Fotolie, který vyniká extrémně nízkými cenami a prakticky neomezenou licencí. Nicméně komunita fotografů tentokrát zapracovala velmi dobře a situaci se nakonec podařilo zlepšit. Přečtěte si, jak se nedobrovolné účasti na projektu vyhnout!

Co je Dollar Photo Club?

Fotobanka Fotolia se rozhodla představit nový dceřinný projekt Dollar Photo Club (známý pod zkratkou DPC), který funguje jako partnerská fotobanka Fotolie. Obdobně jako u jiných projektů (například Thinkstock) byla účast fotografů povinná, tedy kdokoliv měl portfolio na Fotolii, zároveň měl všechny fotky v nabídce na DPC. Hlavním problémem však jsou extrémně nízké ceny, tedy fakticky jeden dolar za fotku či vektor v libovolné velikosti, autoři dostanou odměnu ve výši obvyklé odměny za prodej předplatného. Dalším velmi zásadním problémem je prakticky neomezená licence DPC, bez omezení počtu či způsobu užití. Fakticky by tak zákazníci mohli kupovat již tak levné fotografie ještě levněji, bez jakýchkoliv omezení a pochopitelně by to mělo velmi negativní dopad na další devalvaci ceny i licencí. Situaci rozhodně neprospělo ani lhaní o fungování programu a cenzura kritiků na fóru Fotolie.

Odpor fotografů

Fotografové jsou na nápady typu DPC velmi hákliví a po nepříjemných zkušenostech v minulosti již neváhají začít na fotobanky tlačit, mazat portfolia a vytvořit fotobance negativní PR. To se stalo i v případě Fotolie a byla vytvořena i speciální stránka s cílem bojkotu DPC. Na microstockgroup.com probíhá bouřlivá diskuze a byla stanoveno datum 1. května 2014 jako den pro deaktivaci fotek na Fotolii.

DPC nakonec není povinný

Na rozdíl od iStocku pochopili na Fotolii hrozící nebezpečí velmi rychle a začali jednat. Během pár dní přibyla v nastavení možnost zrušit účast v DPC programu, byť je účast implicitně povolena a možnost zákazu se šalamounsky skrývá pod nenápadným oznámením. Tím si Fotolia zajistila další existenci DPC, protože řada autorů si podobné věci nevšimne anebo se o DPC ani nestará. Řada profesionálů však vnímá podobné excesy fotobank velmi citlivě a Fotolia si u mnoha z nich zajistila včasnou reakcí na stížnosti jejich další spolupráci. V minulosti iStock velmi podcenil možnost odporu fotografů a během několika dní přišel zřejmě až o stovky tisíc fotografií a řadu exkluzivních autorů, mimo jiné to přispělo i k dnešnímu úpadku iStocku a ve Fotolii jsou si toho dobře vědomi. Jak je vidět, i fotografové mohou prosadit své zájmy a nemusí tolerovat neustále snižování provizí, musí však spolupracovat. V době psaní článku podepsalo petici na webu boycottfotolia.org 1150 autorů, kteří jsou rozhodnuti smazat celkem přes 560.000 fotek a vektorů ze svých portfolií. Dalších 65 autorů již vymazalo svá portfolia o celkové velikosti přes 80.000 fotek a vektorů.

odhlášení z programu dollar photo club

Kde odhlásit účast v DPC?

Pokud se nechcete účastnit partnerských prodejů v DPC, musíte po přihlášení kliknout v horní liště na „My Account“, kliknout na položku „My Profile“ a pak se přepnout na poslední panel „Contributor Parameters“. Zde se nastavení skrývá pod nenápadnou hláškou „Sell my photos on DPC“, za kterou je aktivní odkaz „Modify“. Kliknutím na odkaz a potvrzením dotazu prodeje na DPC zakážete. Nastavení zákazu je zřejmé z obrázku.

7 thoughts on “Kontroverzní projekt Fotolie – Dollar Photo Club

 1. Dr.Ozdi

  Výborný článek, jako vždy.
  Od 25.4. ubylo v nabídce Fotolie přes 100.000 souborů. Při současném novém uploadu to znamená, že počet souborů smazaných naštvanými uživateli de facto může být i daleko daleko vyšší. A může ještě narůst po vypršení ultimáta...uvidíme.
  Dr.

 2. basti

  Ozdi: Díky 🙂 Asi jim to dost lidí dalo sežrat. Spousta autorů své záměry nikde nevytrubuje a nepíší to veřejně na web, takže reálně hrozící škody jsou opravdu značné. Fotolia by snadno mohla přijít o pár milionů dolarů v horizontu měsíců až roku. Konkurence navíc podobné excesy jenom přivítá. Fotobanky už prostě nejsou v pozici, kdy by mohly autory svévolně odrbávat.

 3. Dr.Ozdi

  Ano. Fotolia teď ztratila velký kus koláče a ten se rozdělí mezi ostatní. Já bych řekl, že FT teď bude pod velikým drobnohledem konkurence a každé další šlápnutí vedle pro ni může mít fatální důsledky.
  Třeba ta akce s bojkotem taky nebyla až tak spontání....? Ale to je spekulace. Každopádně v ostatních bankách se slaví, že přes prsty dostal konkurent a bankéři budou mít chvíli klid 😉
  Dr.

 4. kVítek

  Děkuji za článek, právě jsem se odhlásil z Dollar Photo Club. A vzápětí mne napadla otázka, jestli bych tam šel nakupovat ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *