Skip to content

Mikrofotobanky pro grafiky – Velká čtyřka

Mikrofotobanky už dnes zná asi každý, ale málokdo má komplexnější a aktuální přehled. Každá fotobanka má své výhody a nevýhody a záleží co konkrétně potřebujete nakupovat. V dnešním přehledu se podíváme na tzv. velkou čtyřku (Big 4), což jsou „původní“ mikrofotobanky Shutterstock, Dreamstime, Istock a Fotolia. Pokud nechcete číst celý podrobný přehled, skočte na závěrečné shrnutí.

Shutterstock

Fotobanka Shutterstock je průkopníkem modelu předplatného. Základním druhem prodeje je předplatné, kdy můžete denně stahovat 25 fotografií anebo vektorů v libovolné velikosti. Předplatné se vztahuje na každý den bez ohledu na víkendy a svátky, pokud svůj denní limit nevyužijete, pak možnost nákupu propadá. Předplatné lze nakoupit minimálně na měsíc ($249) a maximálně na jeden rok ($2559). Teoreticky tak jedna fotografie při plném využití předplatného stojí od $0,33 (měsíční předplatné) do $0,28 (roční předplatné).

Ceny na Shutterstock

Pro menší odběratele nabízí Shutterstock i nákupy OnDemand. Buď lze nakupovat libovolné rozlišení fotografií a vektorů, anebo střední rozlišení fotografií. V obou případech se nakupuje balíček stažení za $49 anebo $229. Pro velké rozlišení je limit 5 a 25 fotografií, pro střední rozlišení je to 12 a  60 fotografií. Za velikou fotografii anebo vektor tak zaplatíte $9,8-9,16 a za střední fotografii $4,08-3,82.

Shutterstock nabízí i rozšířené licence, ty se zpravidla vztahují na širší komerční využití. Je tu pouze jeden podstatný chyták – jakékoliv normální licence lze na webu použít pouze v rozlišení do 800 x 600 pixelů. Pokud chcete na web větší rozlišení, musíte hodně připlatit za rozšířenou licenci. Rozšířené licence lze koupit pouze v balíčku po 2, 5 a 25 licencích a cena za jednu licenci je od $99,5 do $67,96. Pro konkrétní užití raději předem zkontrolujte srovnání normálních a rozšířených licencí. Narozdíl od všech ostatních fotobank má Shutterstock limit na použití fotografie se standardní licencí do 6 měsíců a u rozšířené licence do 12 měsíců. Pokud do té doby fotografii nepoužijete, licence propadne.

Pro
-    největší nabídka z mikrofotobank
-    výhodné předplatné pro velké objemy nákupů
-    přijatelná cena OnDemand balíčků

Proti
-    nemožnost nákupu jedné fotografie
-    nemožnost použít fotografie déle než 6 měsíců od nákupu
-    v základní licenci maximální rozlišení pro web 800 x 600

Dreamstime
Fotobanka Dreamstime používá klasický kreditový systém a nabízí i možnost předplatného. Cenu fotografie nelze odvodit úplně jednoduše, protože kredity mají různou cenu v závislosti na počtu objednaných kreditů. 1 kredit stojí přibližně $0,9 - $1,25, nejmenší kreditový balíček je 8 kreditů za $10. Dále problém zhoršují levely fotografií a velikost fotografií. Čím vyšší level fotografie a čím větší rozměr, tím vyšší cena. Kreditová cena fotografií se v závislosti na levelu a velikosti pohybuje od 1 kreditu (velmi malá fotografie na levelu 0) až po 19 kreditů (maximální rozlišení fotografie na levelu 5). Cena fotografie tak vychází od $1 do $25. Většina fotografií je na levelu 0 nebo 1 a pro většinu užití nebudete potřebovat rozlišení nad 5 megapixelů (to je A5 při rozlišení 300 dpi). Cena takových fotografií se bude obvykle pohybovat od $3 do $14.

Ceny na Dreamstime

Fotobanka nabízí i nákup předplatného s limitem 25 anebo 50 fotografií denně. Cena se pohybuje od $240 pro měsíční předplatné a 25 fotografií denně až po $3740 za roční předplatné s 50 fotografiemi za den. Ceny fotografií se tak dostanou na $0,32 až $0,20. Pozor, na Dreamstime je i předplatné ovlivněno levely – fotografie na vyšším levelu se počítají jako několik fotografií! Vyplatí se nakupovat kredity za ceny v USD, fotobanka umožňuje platit rovnou v CZK, ale kurz je extrémně nevýhodný!

Velikosti a ceny na Dreamstime

Pro
-    velký výběr
-    výhodné předplatné pro velké objemy fotografií
-    publikace na webu není omezena velikostí
-    žádné časové omezení licence

Proti
-    nemožnost nákupu jedné fotografie
-    poněkud komplikovaný cenový systém s levely u fotografií
-    v základní licenci není možno použít fotografie pro webové šablony

Istockphoto
Istock je nejstarší komerční mikrofotobankou vůbec. Od svého počátku prodělala fotobanka naprosto radikální obrat v přístupu k fotografům i zákazníkům. Od původní otevřené komunity fotografů a designérů se přístup postupně změnil ve striktně kastovní systém. IStock zejména po svém prodeji velké fotobance Getty velmi přitvrdil v cenové politice a radikálně zkrátil provize fotografům na vůbec nejnižší na trhu. Provize je pro většinu fotografů pouhých 15% z ceny fotografie! Istock používá velmi komplikovanou cenovou politiku, kdy se cena fotografie odvíjí od velikosti, typu licence, exkluzivity a zařazení v různých prémiových kolekcích. V průběhu roku 2011 provedla fotobanka okolo 10 zásadních změn ve vyhledávacích algoritmech a dnes na předních místech vyhledávání nabízí výhradně své exkluzivní a prémiové fotografie, které jsou již nezřídka stejně drahé jako v „klasických“ fotobankách. Istock nabízí i předplatné, ale výhradně prostřednictvím své dceřinné fotobanky ThinkStock.

Ceník kreditů na Istock

Fotobanka Istock je klasickým průkopníkem kreditového systému. Nabízí balíčky od 6 do 1000 kreditů. Cena jednoho kreditu se podle velikosti balíčku pohybuje od $1,63 do $1,38 za kredit. Cena neexkluzivních fotografií se pohybuje od 1 do 15 kreditů, takže jedna fotografie vyjde zhruba na $1 až $25. Ilustrace, fotografie ve speciálních kolekcích a exkluzivní fotografie vyjdou dráž. Všechny uvedené ceny jsou bez DPH! Pro nákup nemusíte být plátci DPH, protože Istock nesídlí v EU, ale DPH přesto účtuje!

Velikosti a ceny na Istock

Pro
-    velké množství exkluzivního obsahu
-    krytí případných škod u zakoupených fotografií až do $10.000
-    relativně malá omezení u licencí, zejména pro tisk a reklamu

Proti
-    nemožnost nákupu jedné fotografie
- nutnost platit DPH
-    velmi komplikovaný systém kolekcí a exkluzivních fotografií
-    omezení maximální velikosti pro web na 1200 x 800
-    nejnižší provize fotografů na trhu a velmi totalitní přístup

Fotolia
Fotolia také patří mezi nejstarší a nejznámější mikrofotobanky. Nabízí prodej za kredity i předplatné. Její pozice v tzv. „Big 4“ je poslední dobou velice ohrožena ze strany 123RF. Fotolia představila od poloviny roku 2010 nejméně 3 zdražení, nicméně fotografům nepřidali nic. To vyneslo Fotolii prvenství v rebelii fotografů a značné množství fotografů odešlo anebo Fotolii bojkotují. Agentura je navíc známá naprosto nesmyslným vyhazováním fotografií, zejména cestovatelské fotografie, krajiny a památky nejsou na Fotolii rozšířeným tématem. Naopak pro stylizované fotografie a typické fotobankové věci je Fotolia ideální. Všichni zákazníci Fotolie v EU musí být podle unijních pravidel plátci DPH!

Ceník kreditů na Fotolia

Ceník předplatného na Fotolia

Fotolia nabízí kreditové balíčky od 25 do 7000 kreditů, jeden kredit stojí od $1,3 do $0,75. Cena jedné fotografie je od 1 do 10 kreditů, rozšířená licence stojí 100 kreditů. Předplatné lze nakoupit měsíční, čtvrtletní, pololetní a roční. Ke každému předplatnému lze nastavit počet stažení na den od 25 do 250 a lze nakoupit i multilicence pro více stahujících uživatelů. Cena předplatného při 25 staženích za den je od $249 do $2099 a cena za jedno stažení tak vyjde od $0,33 do $0,23.

Velikosti a ceny na Fotolia

Pro
-    -    příznivé ceny a velmi výhodné předplatné
-    jednoduchý cenový systém
-    neomezená velikost pro webová užití (je ovšem zakázáno poskytovat fotografie ke stažení)
-    extrémně výhodné předplatné pro velké objemy

Proti
-    nemožnost nákupu jedné fotografie
-    nejmenší kreditový balíček až od 25 kreditů
-    plátce DPH v rámci EU (= značné účetní a právní komplikace)
-    velmi nízké provize fotografů a velmi totalitní přístup

Shrnutí

Nakupování na všech mikrofotobankách je podobné. Platí se obvykle kreditní kartou, většina podporuje i PayPal. Vyplatí se nakupovat v USD, většina fotobank umožňuje i obchodování v EUR a někdy i v CZK, ale kurz je extrémně nevýhodný a můžete prodělat i víc než 5%. Kromě Fotolie neposkytuje žádná fotobanka platnou fakturu a žádná fotobanka neposkytuje přehled zakoupených licencí. Ve vlastním zájmu dokladujte nákupy, aby nenastaly pozdější problémy s dokazováním. Pro nákupy na Shutterstock, Dreamstime a Istock nemusíte být plátci DPH, ale Istock DPH účtuje. Pro obchodování s Fotolií plátci DPH být musíte!

Pokud potřebujete pouze jednu fotografii v menším rozlišení, není vhodná ani jedna z uvedených fotobank. Pro jednu fotografii středního a velkého rozlišení se vyplatí zakoupit nejmenší kreditový balíček na Dreamstime anebo Istock, cena za neexkluzivní fotografie vychází na cca 200-300 Kč. Pozor, Istock si k ceně ještě připočítává DPH! Pro nejméně 5 fotografií velkého rozlišení anebo 12 středního rozlišení vychází nejlépe balíčky OnDemand na Shutterstocku.

Naopak pro velké objemy fotografií (minimálně stovky) se vyplatí pořídit předplatné. Kromě IStocku nabízí všechny fotobanky předplatné ve verzi 25 fotografií denně na měsíc a déle. Ceny se liší jen minimálně a pohybují se v rozmezí 4-6 Kč za fotku. Pro největší objemy se vyplatí Fotolia, ale pouze pokud jste plátci DPH a nemáte problém zaúčtovat zahraniční fakturu. U Shutterstocku pozor na časové omezení licence!

Pozor u fotografií na web, Shutterstock má omezení maximální velikosti na 800 x 600 pixelů a Istock 1200 x 800 pixelů.

Pro použití fotografií pro tvorbu webových šablon, potisku reklamních předmětů a vůbec tvorbě přemětů pro další užití je zpravidla třeba rozšířená licence. Za tu samozřejmě patřičně připlatíte a vyplatí se detailně pročíst omezení jednotlivých licencí. Cena se obvykle pohybuje od cca 1200 Kč nahoru, takže může být levnější zadat přímou zakázku fotografovi v ČR.

Za úvahu stojí i přístup fotobank k fotografům a ilustrátorům. Nejhorší pověst má Istock a hned po něm Fotolia. Obě fotobanky značně šikanují své přispěvatele, bez varování jednostranně mění dohody a v posledních dvou letech významně zkrátily provize. Ceny jsou vcelku vyrovnané, takže není na škodu podporovat férovější fotobanky.

3 thoughts on “Mikrofotobanky pro grafiky – Velká čtyřka

  1. total science

    dobry den,
    pisete zde, ze vsichni zakaznici fotolie musi byt platce DPH, coz je pravda, protoze fotolia ma kancelare i v EU. ale zajimalo by mne jak je to u prodejcu. pokud sem fotograf, musim se take stat platcem DPH? na fakturach od fotolie je psano, ze prijem je z New Yorku, USA...
    da se nejak zjistit jak to je opravdu, jestli je opravdu povinne stat se platcem DPH i jako prispevatel fotolie?

  2. basti

    Rozhodující je sídlo a adresa fakturace. Zatím jsme se většinou shodli, že pro prodej na Fotolii plátci být nemusíme. Nicméně u takových firem je to ošidné, protože mají mnoho poboček různě po světě. Rozhodující by měla být smlouva - já podepisoval ještě starou verzi s Fotolia v USA.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *