Skip to content

Mobilní fotorevoluce začíná

Před několika lety probíhal obrovský boom mikrofotobank, dnes se něco podobného děje v mobilní fotografii. Fotografem se fakticky může stát téměř každý vlastník mobilu s trochu slušným foťákem. Pro začátečníky to může být zajímavý začátek a pro zavedené autory další možnost vydělat něco navíc. Všechny fotobanky postupně přidávají mobilní galerie, takže je nejvyšší čas přestat mobily ignorovat.

Technická kvalita

Mobily nepochybně učinily velký krok kupředu, zejména v kvalitě snímačů, a mohou bez problémů konkurovat levným kompaktům. Jejich zásadní slabinami ale zůstává stále miniaturní snímač, silně přehnané rozlišení, nekvalitní pidičočka v optické části a často velmi primitivní ovládací firmware. Z pohledu kvality výstupu pro tisk ve větších formátech je mobil stále problematický, takže přes zrcadlovky jen tak nezahynou. Fyzikální limity prostě obejít nelze. Pro kompakty jsou však mobily vražednou konkurencí. I přes nepříliš kvalitní výstup a značná technická omezení jsou dnešní mobily bez problému schopné produkovat dostatečně kvalitní fotografie pro použití na webu či ve zpravodajství.

Mobilní žurnalistika

Řada redakcí i fotobank skloňuje mobilní žurnalistiku a crowdsourcing ve všech pádech. Globální dav uživatelů s mobily opravdu dokáže v rekordně krátkém čase dokumentovat libovolné události. Pokud jde o rychlost informací, je crowdsourcing s mobily nepřekonatelný. Pokud budou mít uživatelé snadnou cestu k publikování reportážních fotografií, bude tento model fungovat dobře. Nové mobilní fotobanky či aplikace pro využití mobilní fotografie na stávajících fotobankách rostou jak houby po dešti.

Na druhou stranu je vnímání řady lidí velice povrchní a o objektivní reportáži nemůže být řeči. A nahrazení špičkových fotografů davem lidí s mobily prostě zákonitě zkrachuje. I kdybyste na lokalitu poslali tisíc lidí s mobilem, výjimečnou fotku nejspíš neudělá ani jeden. Propast v talentu a technice je obrovská, kvalitu nelze nahradit kvantitou.

Kontrola mobilních fotografií

Problém bude samozřejmě v inspekci, protože příliv fotek je ještě mnohonásobně vyšší jak u mikrostocku a editoři nemají šanci vše kontrolovat. Pokud bude například reportážní agentura fotografie kontrolovat, přijde o výhodu rychlosti a zcela jistě vyhodí i řadu zajímavých snímků. Na druhou stranu, pokud se nic kontrolovat nebude, poroste množství dat geometrickou řadou a krom enormních nároků na HW bude i velmi těžké  najít slušný snímek pohřbený mezi tisíci výcvaků.

Fotobanky, jako například Fotolia, kladou na mobilní fotografie stejné nároky, jako na svou klasickou nabídku. Je jasné, že už z technických příčin řada fotografií nemá šanci projít. Naopak Depositphotos u svého projektu Clashot akceptuje cokoliv a hodnocení probíhá na základě lajků a doporučení tzv. expertů. Až čas ukáže, který z modelů je rozumnější.

Majitel mobilu není fotograf

Velkým problémem je samozřejmě i nezkušenost mobilních fotografů. Většina z nich neumí fotit, neřeší kompozici či šum a neumí fotografie upravit jinak než přes různé fancy aplikace. Absolutně neřeší nějaké zákonné limity či zákazy, nutnost mít PR/MR pro komerční fotografie a různá omezení či zákazy focení. Mobilní fotografové zcela ignorují například zákazy focení v muzeích, galeriích, na letištích, vesele fotí policejní či vojenské objekty a cizí soukromí je obvykle nijak neomezuje. Zde je velké riziko záplavy žalob za komerční využití takových fotografií.

Takže přes obrovskou kvantitu mobilních fotografií bude drtivá většina těžko použitelný odpad a výběr dobré fotky bude doslova hledání jehly v kupce sena. Kdo dokáže tento problém rozumně vyřešit, určitě velice zbohatne.

Mobily a současní fotografové

Pro zavedené fotografy na mikrofotobankách může být mobil vítaným doplněním portfolia. Komerční mobilní fotografie je na vzestupu a kdo se zavčasu zapojí, může řadu dalších let profitovat. Jedná se o podobnou situaci jako u rozvoje mikrofotobank roku 2006 – konkurence je malá a je snadné začít. Zkušení stock fotografové mají obrovskou výhodu ve znalostech fotografie, legislativy i spolupráce s fotobankami. Během několika dalších let bude tento trh určitě vzkvétat, postupně se připojují všechny významné fotobanky. Většina aplikací podporuje iOS i Android, takže stačí nahrát aplikaci a často můžete přímo z mobilu posílat popsané fotografie. Jednou z nejpokročilejších aplikací je Microstockr, který podporuje většinu známých fotobank.

8 thoughts on “Mobilní fotorevoluce začíná

 1. Petr Václavek

  Přijde mi, že to trochu zveličuješ a přeceňuješ. Osobně si myslím, že to nemá velkou budoucnost a brzy ta bublina splaskne. Tím nechci říct, že to nebude fungovat, ale rozhodně to nebude srovnatelné s nástupem mikrofotobank v roce 2006 - konkurence je sice malá, ale poptávka je ještě menší! Stačí se zamyslet nad použitelností takových fotek - na reklamu jsou nepoužitelné, jediný smysl vydím ve zpravodajství (a tam bude hodně záležet, jak dobře se fotka popíše). A přiznejme si, že ty zpravodajské fotky zase tak moc prodejné nejsou, většinou jen v ten daný aktuální okamžik, takže opakované prodeje bych moc nečekal.

  Suma sumárum, může to fungovat, když budou ty fotky snadno dohledatelné, ale ani potom to nebude pro fotografy žádné terno (leda že by se opravdu specializovali na nějaké zpravodajské události, ale to už pak můžou fotit zrcadlovkou, ne?)

  Apropo nenašel jsi nějaký článek/komentář o skutečných výdělcích těch, co to zkusili?

 2. basti

  No možná to spíš přeceňujou fotobanky, ale těžko říct. Na jaře bych dal ruku do ohně za to, že to je naprostá blbost. Ale Yuri v tom má docela dost prsty a když už skoro všichni budujou mobilní sekce tak vážně nevím. Mobil není pro zrcadlovku konkurence, to je jasné, ale zase výcvak ve webovém rozlišení udělá v pohodě. Když se to udělá jako masovka za super nízkou cenu, tak to podle mě šanci má. Editorial licencí zas tolik nebude, což znamená, že každý jednotlivý autor vydělá nula celá nic, ale pro redakce nebo fotobanky je to super byznys model.

  Na druhou stranu spousta mobilních tvůrců dojede na mizerné popisky. Zkušený fotograf může mobilem mastit kvantitu a popisovat přes šablony. Clashot to bere bez schvalování, takže podnikavý jedinec tam snadno navalí tisíce fotek, pak si je přes pár fake účtů "olajkuje" a dostane je nahoru. Bez práce to nebude, ale šance určitě je větší než začínat s fotkama z nuly. Aspoň podle mě 😀

 3. PK

  Já v tom taky žádnou budoucnost nevidím. Ani z pohledu fotografa a ani z pohledu zákazníka. Mobil zrcadlovce konkurovat nemůže, tudíž pokud bude na výběr, zákazník půjde po kvalitnější. Leda nějaký šetřílek za předpokladu, že by mobilní byli extra levné, ustoupí ze svých nároků a koupí mobilní snímek. A vzhledem k tomu, že už teď jsou názory, že MFB jsou s odměnami fotografům na štíru, nevím, kdo by tomu věnoval čas s nahráváním. navíc bych řekl, že i ta reportážní témata jsou na MFB pokryta. Z mobilu jsem nic nenahrál a ni to neplánuji

 4. honza70

  Taky jsem si všiml toho boomu kolem mobilní fotografie, ale podle mě jak rychle to začlo, tak to se stejnou rychlostí pomine. Nevím jestli je to nějaký marketingový tah jak přitáhnout více zákazníků, ale já to určitě zkoušet nebudu. Za prvé si myslím, že to prostě fungovat (vydělávat) nebude a i kdyby jo, tak by mě prostě takováto "kreativní" činnost vskutku netěšila.

  Ale i tak díky za pěkný článek a hlavně za tu motivující úvodní fotku :))

 5. basti

  Já bych tu kvalitu nepřeceňoval. Stačí mrknout na webtrh a když člověk vidí ty hejna lidí vychvalující sxc.hu (kde je dle mých zkušeností 90% fotek naprostý odpad) a případné nářky nad "drahými" fotkami za 10-20 Kč... Prostě BFU nepozná kvalitní fotku od s prominutím sračky a rozhoduje cena. Že na tom vydělá každý z armády mobilních fotografů jen pár centů už není problém fotobanky, ta vydělá. Takže osobně bych do toho šel leda na kvantitu ve velkém, jinak to asi nemá smysl. Ale jak to s mobilními fotobankami dopadne je otázka...

 6. David

  Já bych měl jeden dotaz a to, co se u mobilu považuje za kvalitní foťák. U každého standardního popisu je uvedeno vždy akorát 3 MPx a podobná čísla a jako naprostý laik nedokážu odhadnout, co je dobré a co ne. Je mi jasné, že čím vyšší číslo před MPx, tím lepší, ale určitě bude i nějaký rozdíl mezi foťáky stejných MPx řad, nebo se pletu? Děkuji předem za odpověď.

 7. basti

  Bohužel pouhé rolišení (počet Mpix) rozhodně není měřítkem kvality. Mnohem více záleží na kvalitě optiky a firmware, což ovšem lze u mobilů jen velmi těžko posoudit. Pokud vím, nikdo se tomu nějak solidně nevěnuje. Na druhou stranu třeba Clashot bere opravdu vše a podle referencí z fóra jsou zde i jisté drobné výdělky. Navíc tam jde přes aplikaci pro nahrávání procpat i fotky třeba z kompaktu (který výstupem mobilní foťáky obvykle výrazně překoná). Takže u novějších mobilů a tabletů bych se ničeho nebál a prostě bych do toho šel po hlavě, když to něco vydělá, vždy můžete začít zvyšovat kvalitu a případně se protlačit i na normální fotobanku. Jinak licence na Clashot jsou vždy editorial.

 8. David

  Tak osobně mi nejde ani tolik o to, abych se cpal někam s fotkami na prodej, jde mi spíš o to, že se chystám pořídit nový telefon a občas bych si rád něco zajímavého vyfotil, tak aby to stálo trochu za to. No, když jsem koukal na to, co je za fotky na tom Clashotu, tak pro mě by tam museli asi udělat speciální kategorii, jsem fotografický břídil :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *