Skip to content

Na fotobankách uspějí jen vytrvalí

pirátská loďFotobanky se mohou stát zajímavým příjmem a stále lákají mnoho nových zájemců, ale jen minimum jich uspěje. Přes různé pověry jsou fotobanky poměrně tvrdý byznys a jejich výhody rozhodně nejsou zadarmo. Na druhou stranu většina lidí se vzdá dřív než vůbec začne.

Tvrdá statistika

Díky blogu, diskuzím a článkům mám na mikrofotobankách celkem pěknou sbírku referralů (tedy nových autorů, kteří se přihlásili přes můj odkaz a mám z nich drobnou provizi). U těchto lidí vidím celkem podrobné statistiky, takže si dokážu představit, jak asi vypadá průměrné zastoupení autorů na fotobance. Na Shutterstocku mám 13 referralů a pouze 3 zvládli projít vstupním testem, úspěšně prodává jeden a má portfolio asi 30 fotek. Tady je ale určitou bariérou v postupu poměrně drsný vstupní test. Ovšem na Dreamstime se žádný vstupní test nevyžaduje a mám tam 24 referralů, přispívá jich pouze 8. Jejich souhrnné portfolio je 291 fotek a z toho tvoři polovinu jediný člověk. Na dalších fotobankách to vypadá velmi podobně. Osobně nejsem zrovna vzorem horlivosti a moje roční produkce je okolo 120 přijatých fotek, ale jsem poměrně vytrvalý. Velkou motivací jsou pro mě zkušení „mazáci“, kterých mám pár jako referraly na Depositphotos – to je panečku úplně jiné pracovní tempo a také úplně jiné počty prodejů!

Jak je to s výdělky?

Konkurence na mikrofotobankách rok od roku roste, spousta začátečníků se postupně stala tvrdými profesionály a leckterý zkušený a dobře vybavený hobby fotograf má dnes Půlnoční slunceproblém projít vstupními testy. Čísla z různých průzkumů mezi fotografy jasně napovídají, že obvyklý výdělek začátečníků je okolo $1-2 na fotku za rok. U zkušených fotografů s velkým portfoliem se pohybuje i nad $1 měsíčně, ale poněkud realističtější je příjem okolo $0,3 měsíčně. Návratnost nákladů je zpočátku opravdu žalostná a většinou se o zisku můžeme bavit až 2-3 roky po nahrání fotek. Tuto nemilou vlastnost kompenzuje částečná pasivita příjmů, protože jednou udělaná fotka se prodává roky a vydělává i bez vynaložení další práce. Jedinou možností jak dosáhnout solidních příjmů je vytrvalé budování kvalitního a velkého portfolia. Podle fotobankového průzkumu za rok 2012 je průměrný výdělek (medián) českých autorů cca $10 na fotku ročně a hodinová mzda vychází na $16.

Je to jen o vytrvalosti

Dnešní doba je rychlá a každý chce všechno hned, nejlépe také zbohatnout přes noc. Pokud máte podobné plány s fotobankami, jste na špatné adrese. Z předchozích údajů je naprosto jasné, že výdělky nenastanou přes noc. Zpočátku máte motivaci, tak ji využijte a udělejte první kroky. Pokud se na to vykašlete, nejspíš už neuděláte nikdy nic, protože prvotní nadšení za pár dní přejde. Přesně to vidím na referralech (ale i na sobě). Ti co hned nahráli první fotografie zpravidla pokračují, protože vidí také první prodeje. To je motivuje k dalšímu nahrávání a výdělky se postupně zvyšují. Není potřeba udělat naráz hromadu práce, stačí postupně po drobných krůčcích, ale je potřeba pracovat vytrvale. Upravit 5 fotek zabere s trochou praxe hodinu a nahrání další hodinu. Když si uděláte ty dvě hodinky čas každý týden, budete mít za rok větší portfolio než 90 % všech fotografů.

Nebezpečí odkládání

Pokud už máte z fotobank nějaké příjmy, je vaším hlavním nepřítelem pohodlí a odkládání. Když vás pálí nějaký problém, obvykle se ho snažíte vyřešit. Naopak pokud máte jistý Zamlžený podzimní lespříjem ze zaměstnání a něco navíc z fotobank, nemáte právě velkou motivaci něco dalšího tvořit. Další fotky přece můžou počkat, teď se mi to nehodí a vůbec. Výmluv se najde kdykoliv dostatek. Snažte se vyčlenit na fotobanky nějakou pevnou dobu nebo si stanovte třeba týdenní cíl. Osobně s tím mám dost zkušeností a momentálně mám období, kdy jsem 3 měsíce nic nenahrál. Je velmi těžké překonat období neaktivity, jakmile do něj člověk jednou upadne. Pokud fotíte náporově (jako třeba já), dávejte si vhodné fotky bokem k dalšímu zpracování a když zrovna není do čeho píchnout, můžete je postupně upravovat. Nejotravnější činností je vkládání klíčových slov, ale když už je ve frontě balík upravených fotek, obvykle se k popisu a nahrání nějak donutíte. Nejhorší je začít a pravidelně tvořit. Vezměte si poučení z mých referralů – většina nikdy ani nezačala a nikdy nic nevydělají.

Poučení na závěr

Využívejte počátečního nadšení a záchvatů tvořivosti a když přijdou, vytěžte je na maximum. Přijdou také hluchá období, ale nenechte se zlomit a něco dělejte. Když není inspirace nebo není co fotit, můžete upravovat starší fotky, popisovat a hledat nové náměty. Za každou cenu se vyhněte odkládání na někdy jindy, postupně se z někdy stane nikdy.

7 thoughts on “Na fotobankách uspějí jen vytrvalí

 1. Dr.Ozdi

  Autoři si při začátku s fotobankami neuvědomují, že se jedná o seriozní práci. Navíc, na rozdíl od zaměstnání kde za měsíc dostanu X kaček hrubého, tady žádná pevná čísla neplatí. Z toho co píšeš se dá spočítat: 0,3$ na obrázek měsíčně, vložím 600ks obrázků , 300ks mi přijmou a vydělám 1.080$...? Tak to ale není. Na fotkách to může být 10x méně, na vektorech 10x více.
  Z Průzkumu fotobank se zdá, že nejkvalitnější a nejprodejnější výtvory mají majitelé portfolia 501-1000ks, to se může někomu zdát hodně optimistické 🙂
  Dr.

 2. basti

  Jasně, jedná se o orientační čísla a průměry, každý to má trochu jinak. Záleží na velikosti portfolia, diverzitě, námětech atd. Osobně třeba nefotím lidi, jídlo ani další vyloženě stock témata a roční RPI mám kolem $2,7. U několika portfolií jsem vypozorval výrazné skoky ve výdělcích zhruba u hranice 200 fotek a 500 fotek. Spousta lidí referuje poklesy prodejů s časem, já jsem nepřidal na jaře 3 měsíce nic a výdělky se ani nehnuly - to je právě tím, že nefotím sezónní ani módní témata. Jinak podle microstockgroup.com vychází portfolio na uživení mezi 6-12 tisíc fotkami, což je úděsná hromada práce. Nad 200 fotek má jen asi 10 % registrovaných fotografů, protože většina lidí vyměkne hned na začátku.

 3. Dr.Ozdi

  Nejdůležitější roli v hodnotě RPI, jeho růstu či klesání v čase má algoritmus vyhledávání obrázků, vliv samotných obrázků je IMHO minimální. Pokud má obrázek stabilní prodeje, byla by fotobanka sama proti sobě, kdyby ho netlačila. Až se poptávka nasytí, nechá ho klesat dokud buď nezapadne úplně, nebo ho pár prodejů nevzkřísí. Podle mě to bude vymakanější než gůgl search, protože každá pidizměna představuje just-in-time doslova tisíce eur/$.
  Dr.

 4. jareso

  Môžem potvrdiť, že dobrať sa k pravidelnému uploadovaniu na fotobanky fakt nie je jednoduché. Tiež som sa snažil (snažím sa) stanovovať si rôzne, pre mňa, ale nerealistické kvóty typu, že nahrám aspoň 100 fotiek mesačne. Občas ma dokonca napadne aj väčšie číslo, že napríklad aspoň tých 200, alebo rovno 300 fotografií (a podobné fantazmagórie) by bolo dobré nahrať. 🙂

  Vždy to však skončí tak, že tieto svoje kvóty postupne znižujem a znižujem, až som nakoniec rád, ak tam nahrám aspoň 10 fotiek za mesiac.

  Ono je to aj o nálade a momentálnom rozpoložení. U mňa je to totiž tak, že na začiatku, keď si na úpravu fotografií sadnem, tak mi to ide väčšinou pomaly. Zhruba prvých 5 fotografií mi trvá upraviť dosť dlho, obyčajne niekoľko hodín, ale potom, ak mám ešte náladu a pokračujem v upravovaní, tak sa slušne rozbehnem a potom mi to ide jedna radosť. Niekedy, keď mám skutočne chuť upravovať, tak mi to ide doslova ako po masle! Vtedy som v pohode schopný sa tomu venovať aj celý deň, takmer v kuse a upraviť pre fotobanky okolo 20 až 50 fotografií za víkend. Práve v takých chvíľach, keď mi to tak pekne ide, ma chytajú všelijaké tie myšlienky s kvótami. O tom, ako budem stále dodržiavať takéto tempo a budem to tam sypať fotografie pravidelne jedna radosť. Lenže samozrejme, taká predstava je (u mňa) nereálna. Nadšenie na dodržiavanie takého tempa vždy postupne vyprchá. Počas ďalších voľných dní, kedy by bolo možné upravovať fotografie sa mi k tomu nechce pribrať, alebo mám niečo iné "dôležité" na práci (výhovorka). Ono totiž upraviť si občas, keď sa človeku chce 1, či 2 fotografie pre fotobanky to je super zábavka a hobby! Avšak, "nasilu" sa prinútiť pravidelne ich upraviť desiatky, či stovky to je už takmer normálna práca, skoro ako každá iná! Aj, keď ako som spomínal, keď ma to chytí som schopný upraviť fotografií pre fotobanky aj desiatky za deň a stále ma to baví, ale preklenúť ten moment, kedy si na to seriózne sadnem a poviem si, tak a teraz za tento deň poupravujem desiatky fotografií, tak to je dosť ťažké.
  Takže som tam, kde som bol.
  Totiž pri tých zhruba 10 upravených fotografiách mesačne.

  Inak, takisto ma vie slušne znechutiť pokiaľ upravujem nejakú fotografiu dlhé hodiny, predovšetkým vtedy, keď z nej retušujem ľudí, rôzne reklamy a tisíc päťsto nápisov, či podobne a editor ju nakoniec šmahom ruky zamietne pre nejaký pochybný dôvod!!
  To tiež človeku na chuti do ďalších úprav a uploadovania nepridá.

  Ale, holt, treba vytrvať a nevzdávať to za žiadnych okolností!
  To je veru pravda pravdúca basti!

  Drvivá väčšina ľudí to fakt vzdá až príliš skoro na to než aby mali skutočnú šancu okúsiť svet fotobánk v ich plnej kráse. Sám to dobre pozorujem na mojej kolekcii referralov, ktorých mám tiež celkom peknú zbierku. 😉

 5. kVítek

  Ahoj kolegové,
  Po třech letech na 9ti fotobankách:
  Cca 300 obrázků (většinou 3D ilustrace z Cinemy4D) + 16 videí (z toho 2 živá, ostatní z Cinemy)
  $0,7 za měsíc na kus (obrázek + video) = něco přes 200$ za měsíc
  Začátek katastrofa, párkrát jsem to vzdal, občas něco udělám a nahraju …
  Někdy na to nesáhnu několik měsíců.
  Ať se nám daří ... 🙂

 6. Jarda

  kolik má ted fotek na SS ten referral co měl v době psaní článku 30ks? jenom by mě zajímalo, jestli to náhodou nejsem já 🙂 když jsem začinal, tak jsem tvůj blog taky četl 🙂

 7. basti

  Asi ne, žádného Jardu tam nemám, škoda 😀 Hlavně ať to frčí, po dlouhé době jsem tam kouknul a referalů nějak výrazně přibylo 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *