Skip to content

Obávaný Error u low-end Nikonů

nikon-errorŘada Nikonů z levnějších řad trpí hardwarovou chybou, která už postihla nesčetně uživatelů. Naštěstí je příčina této chyby až směšně primitivní a lze ji snadno opravit. Tělo zobrazí Error (nebo Err 027) a kromě menu zablokuje vše s hláškou Error! Press shutter release button again. Mačkat můžete jak chcete, nepomůže to.

Kde je problém?

Stručně řečeno, jde o zaseknutí zrcátka. Po straně zrcátka je na jedné straně drobný plastový kolíček, který funguje jako zarážka. V mnoha modelech je řešen poněkud nešťastně a po otřesu může dojít k zaseknutí zrcátka právě o tuto zarážku. Z toho také vyplývá, že je zhola zbytečné aktualizovat firmware, vyndat baterku nebo měnit nastavení.

01errormessage
Chybová hláška na obrazovce D40, zároveň se zobrazuje chyba v hledáčku a případně na stavovém displeji.

 

Snadná oprava svépomocí

Není třeba se přespříliš obávat, obvykle stačí lehce zatlačit zboku na zrcátko a je po problému. Vhodný nástroj je plochý šroubovák, který zastrčíte po straně zrcátka a plynule a jemně zatlačíte. Rozhodně nepoužívejte hrubé násilí a netrhejte za šroubovák, jinak můžete ulomit plastovou packu, na které zrcátko drží. Také šroubovák nedávejte zbytečně hluboko a nesnažte se páčit zrcátko zespodu! Zrcátko většinou skočí zpět s citelným klapnutím, někdy ale povolí až po zmáčknutí spouště. Pokud si nevěříte nebo se na opravu necítíte, svěřte tělo raději servisu!

mirrorstuck
Zarážka je zhruba v místě se šroubovákem, proto je potřeba lehce zatlačit zprava směrem doleva. Podrobný postup je zobrazen ve videu na https://www.youtube.com/watch?v=nKCtczszWOQ

 

Oprava u starších D40/D60

Příčinou u starších modelů bývá také vyschnutí ozubeného kolečka uvnitř foťáku. V takovém případě je oprava pro odvážnější jedince. Vyndejte baterku a opatrně odšroubujte spodní kryt foťáku. Zhruba uprostřed je v kovovém rámu díra a je vidět červené ozubené kolečko. Zkuste s ním jemně zatřást, ale nesnažte se ho násilím otočit. Vložte do foťáku baterku a přitlačte ji prstem, aby držela na místě. Zapněte foťák a zkuste, jestli chyba zmizela.

03redgear
D40 s odšroubovaným spodním krytem a vyznačeným červeným kolečkem. Podrobný blbovzdorný návod najdete na http://www.pinoyphotography.org/forum/index.php?topic=71328.0

 

Pokud to nepomohlo, opatrně a velmi lehce namažte červené kolečko mazivem WD40, ideálně pomocí jemného štětečku nebo párátka. Pozor, olej nesmí nikam skápnout! Rozhodně nezkoušejte použít sprej a s olejem velice šetřete, foťák se v provozu zahřívá a tekoucí olej na optice je to poslední co chcete! Opět kolečkem jemně zatřepejte a opakujte pokus s funkčností. Pokud nepomohlo ani toto, pak je třeba navštívit servis.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *