Skip to content

Přechodový ND filtr ve Photoshopu

V tomto tutoriálu si vyzkoušíme přidání přechodového filtru ve Photoshopu. Tento postup se hodí pro selektivní ztmavení oblohy a přidání kontrastu. Pochopitelně tak nelze nahradit funkci fyzického ND filtru, pokud je obloha přepálená, nic už ji nezachrání.

Postup se hodí pro fotografie krajiny, které mají poněkud mdlou oblohu. Obloha nesmí být přepálená, pak už pomůže jenom úplná výměna oblohy. Já jsem vybral jednu pobřežní krajinu z Norska, pro větší názornost pracuji se surovou JPG fotografií a nepoužívám žádné další úpravy. Takže pustíme Photoshop a příkazem Otevřít si fotografii otevřeme.

Fotografie norského pobřeží
Fotografie norského pobřeží

Pro nedestruktivní úpravy si vytvoříme novou vrstvu klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+N nebo použijeme menu Vrstva->Nová->Vrstva. Alternativně lze také kliknout na ikonku nové vrtsvy v paletě vrstev vpravo.

Vytvoříme novou vrstvu
Vytvoříme novou vrstvu

Dále se ujistíme, že je jako popředí vybraná černá barva a jako pozadí bílá. V levé paletě nástrojů vybereme nástroj Přechod (G). Nahoře na liště nastavíme přechod na "popředí do průhlednosti" (druhá volba), režim ponecháme normální a krytí 100%. Myší táhneme shora dolů ve směru šipky. Já jsem táhnul trochu zešikma, protože v levé části fotografie je více oblohy, pro rovný horizont táhneme samozřejmě kolmo dolů!

Použijeme nástroj přechod
Použijeme nástroj přechod

Neděste se černé barvy na fotce, hned to napravíme. V pravé paletě vrstvy klikneme na "Nastavit režim prolnutí" a změníme prolnutí z "normální" na "měkké světlo". Alternativně lze postupovat kliknutím pravým tlačítkem na novou vrstvu a v kontextové nabídce vybrat Volby prolnutí.

Nastavíme režim prolnutí na měkké světlo
Nastavíme režim prolnutí na měkké světlo

Obrázek se změní a vidíme efekt podobný použití přechodového ND filtru. Obvykle je efekt příliš silný. Sílu filtru můžeme upravit pomocí krytí vrstvy v paletě vrstev vpravo. Měňte krytí vrstvy dokud nebudete s výsledkem spokojeni.

Sílu filtru regulujte nastavením krytí vrstvy
Sílu filtru regulujte nastavením krytí vrstvy

Výsledný obrázek podle potřeby uložte ve formátu PSD. Pro fotobanky jej samozřejmě nejdřív sloučíte do jedné vrstvy příkazem Vrstvy->Do jedné vrstvy a uložíte jako JPG v maximální kvalitě.

Porovnání původního obrázku a použití přechodového filtru
Porovnání původního obrázku a použití přechodového filtru

2 thoughts on “Přechodový ND filtr ve Photoshopu

  1. Pingback: Nedestruktivní zvýšení kontrastu a sytosti pomocí vrstevStockPhotography.cz

  2. Tomáš

    Několikrát jsem tento efekt zkoušel, a pokud u některých snímků místo průhlednosti použijete bílou, obrázek dostane efekt vyššího tonálního rozsahu - projasníte stíny na zemi, a ztmavíte nebe. Je to dobrá metoda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *