Skip to content

Recence knihy Microstock Photography od Douglase Freera

Douglas Freer: Microstock Photography
Douglas Freer: Microstock Photography

Kniha Microstock Photography: How to Make Money from Your Digital Images napsaná Douglasem Freerem je spíše vhodná pro začátečníky, ale určitě má co říci i spoustě pokročilejších fotografů. Ostříleným fotobankářům toho již bohužel mnoho nedá. Knihu vydalo nakladatelství Elsevier Science & Technology v dubnu 2008, publikace má 224 stran a je brožovaná.

Publikaci lze také koupit jako eBook, ale nepochopitelně stojí víc než tištěná verze. K smůle spousty českých fotografů je pouze v angličtině. Z knihy přímo čiší propagace microstocku jako takového a je k tomu potřeba přistupovat poněkud s rezervou. Neustále je potřeba mít na paměti, že microstock je poměrně malá část trhu s fotografiemi, funguje pouze za určitých okolností a má svá specifika.

Z hlediska zpracování asi není vcelku co vytknout, kniha je uspořádána přehledně a obsahuje množství ilustračních fotek. Text je psaný srozumitelně a není potřeba disponovat nějak zvlášť pokročilou angličtinou. Jiná věc je obsah. Kniha je zaměřena především na začátečníky a většinu informací bez problémů najdete volně na internetu, ovšem ne vše na jednom místě. Je to tedy jakási referenční příručka, ale ve většině věcí nejde příliš do hloubky. Určitě je to dobrý průvodce pro začátek, ale u většiny témat budete časem muset zapátrat podstatně hlouběji. Na knize se podepsalo i datum vydání – rok 2008. Právě od roku 2008 začala na microstocku opravdu tvrdá konkurence, takže uspět dnes je mnohem těžší. V roce 2008 také nebyla ještě značná část informací dostupná online v takovém rozsahu jako dnes.  Kniha mimo jiné nezahrnuje otázky daní na microstocku, protože ty se začaly řešit teprve o rok později. Microstock se vyvíjí velice rychle, proto je potřeba některé uváděné údaje brát s rezervou, zejména situace ohledně provizí, výdělků a velikosti portfolií jednotlivých fotobank je dnes od roku 2008 velmi odlišná. Nicméně zásadní principy uváděné v knize ohledně toho, jak celý microstock funguje, stále platí.

Prvních 76 stran se zabývá základními informacemi o microstocku, jeho fungováním a vhodnými typy prodejných fotek. Potom je 26 stran vyčleněno inspekcím fotek a výčtu možných problémů. Dalších 37 stran je věnováno hardware – tedy fototechnice, stavbě domácího studia a práci s nimi. Následuje 18 stran s „20 tipy pro úspěch na microstocku“, kde jsou shrnuty určité stěžejní body. Dále se nachází poněkud vágní kapitola o Rights-managed fotkách v rozsahu 7 stran. Poté je na 10 stranách předvedeno několik „případových studií“ na skutečných microstock fotografech. Na dalších 8 stranách jsou shrnuty velmi podstatné otázky o fungování copyprightu, MR a PR, po kterých následuje již jen žertovná kapitolka na téma budoucnost microstocku a přílohy.

Závěrem lze tedy konstatovat, že pokud začínáte či hodláte začít s microstockem a vládnete angličtinou, potom je kniha poměrně slušným přehledem základních nástrah a fungování microstocku. Pokud jste ostřílení microstockaři, nemá cenu knihu pořizovat, nic zásadního se zde nedozvíte. Knihu Microstock Photography: How to Make Money from Your Digital Images lze asi nejlépe zakoupit online na Book Depository, v době psaní této recenze za $18,09 - poštovné do ČR je narozdíl od Amazonu zdarma.

1 thought on “Recence knihy Microstock Photography od Douglase Freera

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *