Skip to content

Shutterstock zaznamenal DDOS útok

shutterstock-logo Fotobanka Shutterstock zaznamenala 15.-16.6.2016 poměrně silný DDOS útok, který způsobil výpadek v některých zemích a delší dobu nebyly přístupné některé části webu.

DDOS útok je v posledních letech velmi oblíbenou formou poškozování webů. Nevyžaduje prakticky žádné znalosti a není problém stáhnout programy, které vše zařídí. V podstatě se jedná o zahlcení serveru požadavky, což způsobí jeho přetížení a výpadek.

Při DDOS útoku nedojde k prolomení zabezpečení serveru, proto je tento typ útoku tak jednoduchý. Nevyžaduje prakticky žádné znalosti, na druhou stranu způsobí pouze dočasný výpadek a nejde při něm nijak poškodit či ukrást data na serveru. Podobné útoky se používají zejména k poškození provozovatele serveru, kterému výpadky ničí reputaci a snižují zisky, pokud něco prodává.

shutterstock-ddos

Podle vyjádření Shutterstocku na jejich fóru se podařilo vše znovu zprovoznit a nedošlo k žádnému narušení bezpečnosti či ztrátě dat. Výpadky zaznamenali uživatelé po celém světě, včetně ČR. Web chvíli nešel vůbec, delší dobu docházelo k částečné nefukčnosti webu. Útok musel být poměrně silný, protože fotobanka této velikosti je stavěna na velmi silný provoz.

Obrana proti DDOS útokům je poměrně problematická a především drahá. Lze samozřejmě spekulovat, zdali šlo o útok konkurence či akci nějakého zhrzeného přispěvatele. S ohledem na popularitu a jednoduchost DDOS útoků se podobných akcí jistě dočkáme i v budoucnu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *