Skip to content

Sociální sítě – loupíme ve velkém

pirátská loďV současnosti zažívají sociální sítě nebývalý růst a každým rokem trhají další rekordy. Počet nahraných a sdílených fotografií roste geometrickou řadou. Bohužel se stejně rychle rozmáhá také rozkrádání a sdílení cizího obsahu, zejména právě díky sociálním sítím. Autoři tak reálně přichází o desítky miliard dolarů ročně.

BFU nezná termín autorská práva

Běžný Facebook uživatel (BFU) maximálně o termínu autorská práva slyšel, absolutně však netuší, co vlastně znamenají. Uživatelé považují sdílení a stahování za své svaté právo, totéž bohužel platí i pro mnoho podnikatelů, kteří schválně i z pouhé neznalosti rozkrádají cizí díla. U většiny populace tento problém pramení z toho, že se na autorská práva v postatě již od základní školy kašle (počínaje kopírováním učebnic a filmů ze strany vyučujících). Druhá stránka věci je ta, že internet umožňuje anonymní rozkrádání a díky celosvětové působnosti v podstatě není šance škody vymáhat. Dřív byl problém relativně jednoduchý, protože jednotlivec nebyl schopen xeroxováním či kopírováním LP napáchat příliš velké škody. Dnes však dokáže běžný uživatel snadno způsobit statisícové škody během chvíle.

Sdílení cizí fotky je krádež

Podle českého autorského zákona není stažení pro osobní potřebu problém, stejně to vidí i většina autorů. Mnoho fotografů má radost, když se lidem jejich fotky líbí, a rozhodně se nezlobí, pokud si je někdo stáhne třeba na plochu. Něco jiného je však stahování a zveřejňování na soukromých stránkách uživatelů – včetně profilů na sociálních sítích! Málokdo si uvědomuje, že „sdílení“ na sociálních sítích je úplně stejný mechanizmus jako nahrávání obsahu na soukromé webové stránky. Fakticky dochází ke kradení fotografií ve velkém. Díky snadnosti, kterou tvůrci sociálních sítí ještě neustále vylepšují, považuje většina uživatelů kopírování a sdílení cizího obsahu za samozřejmost.

Sociální síť Pinterest

Komerční a nekomerční využití

Zde je na místě připomenout, že výše zmíněné užití je často chápáno jako komerční. Sdílením (teda fakticky vystavením) cizího díla na své stránce získáváte prospěch v podobě návštěvnosti, popularity a u mnoha webů i zisku z reklamy, podporu prodeje vlastních produktů či služeb atd. Stručně řečeno máte nepřímý zisk z cizích fotek. Bohužel se (nejen v ČR) zatím nikdo příliš nepozastavil nad tím, že sociální sítě jsou v podstatě založeny na sdílení a tím pádem také často rozkrádání cizího obsahu. Učebnicovým příkladem je například Pinterest, který na jednu stranu všemi možnými způsoby ulehčuje „sdílení“ cizího obsahu, alibisticky však uvádí, že chrání autorská práva. Podobně pokrytecký přístup je běžný téměř všude. Vrcholem drzosti je to, že prakticky na všech sociálních sítích udělujete nahráním obsahu celosvětovou, převoditelnou a nezrušitelnou licenci provozovateli, který dokonce získává právo dílo dále přeprodávat! Přitom se vůbec nikde neřeší, že třeba nahráváte cizí texty, fotky či video! Ze strany tvůrců sociálních sítí se jedná o kombinaci využívání zákonných kliček k obcházení autorských práv a zneužívání neznalosti uživatele.

Další rozkrádací služby

Jedna z nejvíc kontroverzních sociálních sítí je Pinterest, která je na rozkrádání fotografií výslovně založena (přestože tvrdí opak). Nově nabízí i embedding fotografií, tedy uživatelé mohou například označit někde na webu cizí fotku a následně ji vložit na svůj web, aniž by cokoliv stahovali, nahrávali či napsali byť řádku kódu. Mezi další perly patří například služby nabízející tisk fotografií z Pinterestu na pohlednice či obrazy. Za podobné užití by i na mikrofotobance vyžadovali rozšířenou licenci – Pinterest ovšem nemá problém nabízet cizí fotografie k podobnému užití zcela zdarma! Uživatelé platí, provozovatelé jásají a autoři opět neuvidí ani korunu.

Velmi kontroverzní je také nové vyhledávání Google Images. Podle údajů fotobank došlo k okamžitému poklesu prokliků, protože uživatelé obrázky stahují (rozkrádají) přímo přes Google Images a vůbec nekliknou na cílovou stránku. Google navíc používá hotlinkování, čímž přenáší na koncové weby datovou zátěž.

Hodně děsivá čísla

Za rok 2012 přibylo na Facebooku okolo čtvrt miliardy fotografií denně (!) a toto číslo stále roste. Některé odhady hovoří o tom, že až 90 % nahraných fotografií nepochází od autorů, ale jsou různě postahovány a sdíleny. I pokud bychom uvažovali pouhých 50 % zneužití a cenu za jedno užití pouhý 1 USD, napáchali by za rok pouze uživatelé Facebooku škody ve výši 45,5 mld USD, tedy přibližně 900 mld Kč. To je natolik astronomická částka, že se zcela vymyká představivosti a roční obraty jednotlivých fotobank proti tomu činí maximálně jednotky procent. Odhady ročního objemu celosvětově prodaných licencí se pohybují v řádu jednotek miliard USD ročně. Dokonce i odhad Dana Hellera o ročním obratu licencí okolo 25 miliard USD je stále malý ve srovnání se škodami, které napáchá jen samotný Facebook.

Kdo to zaplatí?

Někdo může považovat odhady škod za fiktivní čísla, protože bude tvrdit, že kdyby ty fotky stály 1 USD, uživatelé by je nikdy nekoupili. To je sice pravda, ale i kdyby se díky nutnosti placení počet prodejů zmenšil na pouhé 1 %, pořád by to znamenalo zvýšení celosvětového objemu financí za prodeje fotek o desítky procent. Toto chování působí autorům zcela reálné škody, které mají přímý dopad na jejich finance. Fakticky tak díky bezzubosti práva dochází k přesouvání zisku od fotografů k provozovatelům různých služeb, kteří zcela vědomě obchází autorská práva a využívají zákonných kliček k okrádání autorů a vlastnímu obohacení. V průměru dostanou autoři zaplaceno za každé dvacáté až třicáté užití snímku. Představte si, že by zaměstnanec dostal týdně zaplaceny 1-2 hodiny z odpracovaných 40 hodin – kupodivu u fotek (a autorských děl obecně) to přijde všem zcela normální!

Zcela konkrétně jsem jen za posledních několik let přišel v podstatě náhodou na stovky rozkradených a komerčně využitých fotografií – tedy časopisy, knihy, CD/DVD, tisk obrazů, profesionální komerční weby atd. - nikoliv sociální sítě či soukromé blogy. Nedělám si iluze, skutečných zneužití je jistě mnohem víc. Pokud bych za tyto fotografie dostal pouze zmíněný 1 USD, činí škody mnoho desítek tisíc. Pokud bychom však uvažovali obvyklou tržní cenu, která je většinou mnohonásobně vyšší, plus obvyklé penále za zneužití ve výši 100 %, bude škoda dosahovat částek 1-2 milionů Kč. Nejde tedy rozhodně o žádnou maličkost, jak tvrdí některé zájmové skupiny.

Co s tím?

Velkou otázkou je, co s tímto problémem dělat. Sociální sítě nezaniknou, uživatelé jen tak nezmoudří a tvůrcům různých sdílecích služeb tento mechanizmus naprosto vyhovuje. Jednou možností je zavést nekompromisní odpovědnost provozovatele za nahraný obsah, což by ale poslalo do kolen většinu webových portálů a služeb. Stačilo by konkurenci nahrát na web závadný obsah, poslat stížnost a pokuty by jen lítaly. Druhou možností je revize autorských práv, což by ovšem vyžadovalo najít nový způsob spravedlivého odměňování autorů. Současný model je sice funkční, jenže v praxi nevymahatelný a většina populace autorská práva jednoduše ignoruje. Případné vzdělávání lidí ohledně autorských práv je problém na dlouhá léta, takže současnou situaci nijak neřeší.

Fotografům proto nezbývá nic jiného, než všechny fotografie na internetu považovat takřka ze veřejný majetek, nad kterým ztrácí kontrolu okamžikem nahrání. Nahrávané fotografie je třeba označovat pomocí IPTC tagů a opatřit vodoznakem. Vodoznak s adresou stránek fotografa přinese alespoň drobný užitek v podobě omezení komerčních zneužití. A ze sdílení na sociálních sítích bude díky viditelné adrese alespoň proudit nějaká minimální návštěvnost.

11 thoughts on “Sociální sítě – loupíme ve velkém

 1. vitek38

  Čísla jsou to zajímavá, určitě jde o závažný problém. Bohužel, nemyslím si, že by bylo možné jej nějak eliminovat. Podobné je to i se softwarem. Ten se krade už roky - opět bohatnou provozovatelé různých warezových služeb a autor ostrouhá.

  Vzpoměl jsem si, na dva zajímavé případy porušení autorských práv, které popsal Ladislav Kamarád na svém blogu. Dovolím si odkázat:
  http://www.horolezec.cz/blog/index.php?action=item&itemid=18
  http://www.horolezec.cz/blog/index.php?action=item&itemid=19

 2. honza70

  Článek je to bezesporu zajímavý, ale moc nerozumím tomu, jak se to dotýká lidí, kteří nahrávají svá díla jen do fotobank. Jestliže nahraji fotku na nějakou hloupou soc. síť, tak mohu počítat s tím, že si ji lidi mohou zkopírovat.

 3. basti

  Dotýká se jich to třeba tak, že fotobanka Dreamstime proti výslovnému protestu fotografů zavedla podporu Pinterestu, má ji tuším i Shutterstock a IStock. Navíc Pinterest nabízí i nástroje pro "repin" fotografií odkuďkoliv, vůbec ji nemusíte na Pinterest nahrát. Stejně tak lze fotografie stahovat či sdílet pomocí různých "sociálních" nástrojů přímo ze stránek fotografa, galerie na Flickru či 500px a podobně. Šlo mi spíše o naznačení, že tento problém v žádném případě není "drobný", ale že nás všechny stojí stovky miliard ročně. Ve výsledku je to možná mnohem větší problém než třeba stahování filmů či SW, ale fotografové nemají žádnou zastřešující organizaci, která by to řešila, tak to neřeší nikdo...

 4. honza70

  Já se v těchto novinkách příliš neorientuji a sociální sítě nepoužívám vůbec, takže děkuji za vysvětlení. Každopádně je to svinstvo. Postoj fotobank však příliš nechápu. Proč podporují takové věci, když by mělo být v jejich vlastním zájmu, aby se fotografie co nejvíce prodávaly a co nejméně kopírovaly? Vždyť oni sami tím přicházejí o zisk, nebo ne?

 5. basti

  Fotobanky se chovají jako hamouni a nedochází jim, jaké následky to přinese. Vidí jen svou propagaci a přitom si likvidací svých fotografů samy řežou větev.

 6. Haluzak

  Jooo tak to dopadá když někdo nemá mozek v hlavě a chce vydělat na ničem ještě ktomu tady moří internet výklady typu krádež. Krádež je když máš věc já ti ji ukradnu a ty už ji mít nebudeš ! Žádná krádež ve virtualu neexistuje, je to ale sporné to je pravda ale jen ztoho důvodu že tady dbáme cypatých zákonů které si někdo někdy vymyslel. Já žiju, jím a piju, jestli si myslí jakákoli lidská bytost že se může spolehnout že přežije díky klikání a mačkání kláves je to tupec... dříve se hlady umíralo.. a byla to dřina se uživit, to už si ale nikdo neuvědomuje, počítá se s teplou vodou po otočení kohoutku, počítá se s plnou tlamou a ledničkou žrádla. Pak jednoho dne je lednička prázdná a panika je nasvětě. Už se na ten kolaps civilizace "těším" . A lidi doporučuji dokud to de PORUŠOVAT PRÁVA, SDÍLET STAHOVAT A DLE TUPCŮ KRÁST O STO ŠEST Ať TY DEMENTNÍ BESTIE SE MUSÍ POHNOUT ABY MĚLY CO ŽRÁT !

 7. Pingback: Kauza embedování videí u soudu | DigiNomad.cz

 8. basti

  Haluzak: Ale jistě, máš úplnou pravdu! Pošli prosím odkaz na tebou vytvořené fotky, texty a weby, rád si je stáhnu a budu pak na nich vydělávat 😉

 9. Pingback: Jak vzniká profesionální fotka a co to stojí? | DigiNomad.cz

 10. Pingback: Proč nenahrávat obrázky na sociální sítě? | DigiNomad.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *