Skip to content

Jak vybrat fotografické filtry?

Mnoho fotografů do nekonečna řeší snímače a objektivy, často se však zapomíná na fotografické filtry. Základní typy filtrů vám mohou velice usnadnit focení v náročnějších podmínkách a často jejich efekt nelze nijak nahradit. V neposlední řadě vám také ušetří hodně zbytečné práce při postprocesu.

Jak si vybrat filtr?

Mnoho lidí si koupí nejmodernější zrcadlovku, ale méně lidí koupí i kvalitní objektiv. Velmi rozšířeným nešvarem je však také nákup levných filtrů, které pak naprosto degradují výsledný výstup. Nekvalitní filtry mají devastující vliv na ostrost a často výrazně zvyšují výskyt odlesků v objektivu. Pro krajináře se obvykle vyplatí investovat do špičkových čtvercových (slot-in) filtrů renomovaných výrobců, byť se jedná o nemalou investici. Pokud netoužíte po přechodových filtrech, můžete s klidem sáhnout po běžných šroubovacích (screw-in) filtrech. Na filtrech se rozhodně nevyplatí šetřit, nicméně spoustu peněz lze uspořit nákupem v zahraničí, kde je cena nezřídka i poloviční. Další úsporu umožní promyšlený nákup objektivů, abyste neměli například tři objektivy s různými průměry filtrového závitu. Potom musíte buď používat nepohodlné redukční kroužky či mít více filtrů. Mezi kvalitní výrobce kulatých filtrů patří zejména Hoya a B&W, u čtvercových filtrů pak Hitech a Lee. Naopak různé levné filtry jsou prakticky vždy vyhozené peníze.

UV filtr/protektor

V současnosti již použití UV filtru prakticky postrádá původní smysl, protože moderní objektivy nepropouští mnoho UV záření a navíc je snímač vybaven vlastním UV filtrem. UV filtry se proto používají spíše jako ochrana drahých objektivů před nečistotami a poškrábáním. Pro tyto účely se také vyrábí filtry označované jako protektor. Problém s použitím UV filtru či protektoru je zejména na širokoúhlých objektivech, protože lze málokdy použít ochranný filtr a polarizační filtr najednou. Na druhou stranu nelze neustále nechávat nasazený polarizační filtr a jejich častá výměna velmi zdržuje. Řada fotografů proto protektory nepoužívá, popřípadě mají slim filtry, které však nejsou použitelné na všech objektivech. Za většinu slušnějších UV filtrů zaplatíte podle průměru filtru 800-1500 Kč.

ND filtry

Pokud potřebujete prodloužit expozici, jsou tu pro vás různé typy ND (neutral density) filtrů. Tyto filtry nijak nemění barevné podání snímku a tmavá část filtru zabírá buď celý snímek či jeho část. Tzv. přechodové filtry ztmavují pouze část snímku a pomáhají tak vyrovnat příliš vysoký dynamický rozsah. Přechodové filtry se zpravidla používají ve čtvercové verzi, kdy s nimi lze pohybovat ve speciálním držáku nahoru i dolů a tak si posunout požadované rozhraní světlé a tmavé části. Mezi známé značky čtvercových filtrů patří například Cokin, Hitech či Lee. Cokin je dle mých zkušeností značně nepoužitelný, snadno se poškrábe a mění barevné podání snímku, což se velmi těžko opravuje. Filtry Hitech a Lee jsou kvalitní, nicméně tomu také odpovídá cena v řádu několika tisíc za jediný filtr. Více se o čtvercových filtrech dočtete na webu Vaška Krpelíka.

Klasické kulaté ND filtry dělá více značek, firma B&W vyrábí i kulaté přechodové ND filtry, nicméně přechodem pochopitelně nelze hnout. Z plných ND filtrů se nejčastěji vyplatí 4x a 1000x ztmavující filtry. Pro běžnější expozice obvykle stačí 4x, pro focení na dlouhý čas za slunného dne potřebujete právě silný 1000x ND filtr. Tyto filtry se hodí zejména pro situace, kdy je příliš mnoho světla a ani na iso 100 při rozumném zaclonění nedosáhnete požadovaných časů. Za ND filtry zaplatíte výrazně přes 1000 Kč a kvalitní výrobky větších průměrů běžně dosahují až 3000 Kč.

Polarizační filtr

Cirkulární polarizační filtr (CPL) je neocenitelný zejména pro krajináře a při focení lesklých či vlhkých předmětů. Polarizačním filtrem lze otáčet a tím regulovat jeho efekt, nicméně vliv CPL je závislý i na úhlu světla. Nejlépe funguje v úhlu 90° ke zdroji světla, naopak v přímém světle nefunguje vůbec (například při focení proti slunci).

Mnoho lidí má tendenci používat polarizační filtr pouze na zvýraznění oblohy a mraků za slunečných dnů. CPL je však mnohdy ještě mnohem důležitější při focení po dešti, při focení zeleně, vodních toků a jezer a také při focení lesklých produktů – omezuje totiž odlesky a výrazně zlepší kontrast a barevnost výsledné fotografie. Mnoho CPL také lehce otepluje barvy. Za vše se však platí, polarizační filtry jsou tmavé a prodlužují expozici přibližně o 2 EV. Za slunného dne to obvykle není problém, ale při focení ve stínu či pod mrakem se bez stativu prakticky neobejdete. Kvalitní CPL filtry jsou poměrně drahé, i malé průměry stojí běžně přes 1000 Kč a větší průměry renomovaných výrobců stojí až 4000 Kč.

Proč nekupovat efektové filtry?

Řada výrobců nabízí i různé efektové filtry, které změkčují obraz, mění barvy, přidávají odlesky a podobně. Drtivou většinu těchto efektů lze nahradit v počítači, ušetříte si peněženku i záda. Některé speciální trikové filtry nejde jednoduše nahradit, nicméně je obvykle použijete několikrát do roka a pro fotobankovou tvorbu jsou vesměs nevhodné.

Kde koupit filtry?

Pokud nakupujete na firmu s odpočtem DPH, popřípadě cenu až tolik neřešíte, lze uvažovat o nákupu v ČR. V případě dražších filtrů renomovaných výrobců je však často výrazně levnější nakoupit filtry například v Anglii či je objednat i mimo EU přes eBay a pak je proclít a doplatit DPH. Je to sice složitější, ale například při nákupu několika profi kulatých filtrů či čtvercových filtrů Lee či Hitech je rozdíl až 1500 Kč na jediném filtru. Levná letenka na otočku do Londýna se vám vrátí na ceně jediného filtru a ještě si uděláte výlet.

1 thought on “Jak vybrat fotografické filtry?

  1. Petr Koval

    Polarizační filtry používám jen na snížení odrazu vodní hladiny nebo skla. Tedy velmi málo. Naopak ND filtry jsou pro krajinu témeř nezastupitelné a doporučuji mít sadu alespoň 0.6 a 0.9 soft a taky hard přechod. Mám i dvě NDčka1000 (jedno je do červena a druhé do modra), ale používám je jen sem tam.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *