Skip to content

Výsledky hundred challenge

Plán byl upravit, popsat a nahrát 100 fotografií za týden od 3. do 9. února, což se podařilo zdárně splnit. Nebyl to úplně velký cíl, ale s ohledem i na jiné úkoly jsem se raději držel v rozumných mezích. Nakonec mi to dalo zabrat. Začátek týdne šel dobře, ale potom se přivalila hromada další práce a vyšlo to tak akorát.

Jak to probíhalo?

Předem jsem měl připraveno okolo 140 fotek, vybrané jsem upravil z RAWu, vyexportoval a popsal pomocí IPTC. I přes celkem pečlivý výběr putovalo asi 10 % fotek do koše kvůli neodstranitelným závadám. Upravené a popsané fotky jsem potom nahrál na 6 fotobank – Shutterstock, DepositPhotos, Dreamstime, Fotolia, 123RF a Pond5. Nakonec se jako časově nejnáročnější ukázalo nahrávání a vkládání kategorií. Úprava a popis jdou poměrně svižně a není problém v průměru připravit fotku během 10 minut. Pro účely tohoto pokusu jsem si pochopitelně vybral nenáročné a dobře nafocené fotografie a ne kusy vyžadující montáže a složitější retuše.

Taktika nahrávání

Fotografie by šlo nahrát i rychleji, pokud bych na fotobanky nahrál celou dávku naráz. To by ovšem nebylo příliš moudré, protože to téměř vždy vede k většímu počtu vyhozených fotek. Editoři se obvykle u větších dávek snadněji rozvášní a navíc by nevyhnutelně následovalo vyhození podobných fotografií. Rozdělil jsem proto vše do pěti dávek po 20 fotografiích, které jsem patřičně promíchal. Zvyšuje se tím šance na schválení a navíc to zvyšuje také šanci na prodej, protože se neobjeví v nabídce všechny podobné fotografie naráz. Je také potřeba počkat až první dávka projde schválením a teprve potom odeslat ke schválení další (může být již připravená a nahraná), jinak často dojde k inspekci všech fotek ve frontě naráz a výsledek je opět jasný. I z tohoto důvodu byla v neděli ještě většina fotek teprve ve frontě.

Rychlost nahrávání

Mezi rychlé a bezproblémové patří Depositphotos a Shutterstock, snadné a rychlé nahrávání i vyplnění kategorií. Velmi rychlé nahrávání je také na Pond5, ovšem díky mizejícím nadpisům a nutnosti zadat cenu už je vše poněkud pomalejší. Ještě relativně ve snesitelné normě se nachází Fotolia, kategorie naštěstí nepředstavují významnější zdržení, zato jsou neuvěřitelně špatně navržené. Předposlední místo drží 123RF s velmi pomalým a nepohodlným nahráváním, dojem trochu vylepšuje pouze absence kategorií. Naprostý propadák je Dreamstime, kde webové nahrávání nešlo vůbec a ftp je několikrát pomalejší než kdokoliv z předchozích přes webové rozhraní. Vyplňování kategorií je také jednoznačně nejnáročnější.

Schvalování

Bleskové schvalování opět Shutterstock a Depositphotos, obvykle maximálně do dvou dnů. Fotolia schvaluje také poměrně rychle, hned za ní je 123RF a předposlední Dreamstime. Všichni kromě Pond5 zvládli schválit pondělní dávku do pátku. Na hodnocení úspěšnosti je ještě brzy, ale vesměs prošlo minimálně 50 %. Výjimkou je Fotolia, kde jako obvykle bezhlavě vyhazují. Zcela se potvrdilo, že je lepší dávat postupně malé dávky a ne jednu velkou – na Shutterstocku a 123RF se mi omylem dostaly ke schválení dávky po 40 a 50 fotkách, v obou případech okamžitě půlka vyhazov. U menších dávek je většinou úspěšnost nad 70 %. Na Fotolii funguje speciální taktika vše nahrát, ale do fronty vždy poslat 2-3 fotky a po jejich inspekci zase další. U větších dávek je běžně 80 % vyhozených fotek, takto projde i půlka.

Všechno bylo zatím zkontrolováno na Shutterstocku (přijato 63 ze 100) a 123RF (přijato 79 ze 100). Důvody zamítnutí asi nemá cenu komentovat, ve většině případů šlo o vyložené nesmysly. S ohledem na naprosto nahodilé zamítání fotek na různých fotobankách jde práci editorů hodnotit jako zcela nekonzistentní a s kvalitou fotek to nemá co dělat - prostě záleží, komu zrovna vaše fotky padnou do ruky.

7 thoughts on “Výsledky hundred challenge

 1. Dr.Ozdi

  Perfektní report, díky za něj!
  A jak to vidíš do budoucna, rozjedeš nahrávání pravidelně každý měsíc?
  Dr.

 2. David Nogol

  Zajímavé by bylo, kdyby se ti tohle tempo dařilo držet pravidelně. 100 fotek týdně, to už by bylo za rok hodně velké číslo. Jen chápu že v tomto případě to bylo jednodušší v tom, že fotky už byly nafoceny. Kdybys do toho měl fotky i fotit, bylo by to náročnější.

  Jsem zvědav, jak tenhle experiment zahýbe tvými výdělky z fotobank 🙂

 3. basti

  David: Ono by to šlo i s focením, jenže musíš mít nějaké domácí téma, kde můžeš bušit kvantitu. Nafotit třeba 100 krajinek a památek za týden nejde, resp. jde, ale ne každý týden. Nafotit + upravit 100 fotek je podle mě reálné i za 4-5 pracovních dní, když je co fotit. Můj největší problém není úprava a popis, ale náměty na stock fotky. Ale však já něco vymyslím. Jinak s výdělkama to zatím prakticky nehlo, výjimkou jsou 3 subs na Shutterstocku a 1 na Fotolii.

  Ozdi: Rád bych každý měsíc, ale jak už jsem psal, problém je co fotit v takové kvantitě. Čím dál víc kvalitních fotek vyhazují jako "too many similar" a to pak nějak člověka přejde chuť...

 4. Dr.Ozdi

  Můžeš zpětně poreferovat o kolik procent vyskočily počty stažení a jak se to s odstupem dál projevuje?
  Dělal jsem si nějaké statisky a jeví se mi jako nejlepší varianta okořenit pravidelné několikakusové uploady jedním velikým...
  Dr.

 5. basti

  Trochu jo, ale nových fotek se moc neprodalo, počítám tak $10 max. Na Shutterstocku se ale trochu zvýšily celkové prodeje, na Fotolii a 123RF taky něco bylo. Spíš myslím, že to má vliv na celkový rank portfolia, ale dostat nové fotky do top je dnes už docela potíž. Většina nic a zbytek se obvykle prodá několikrát a konec.

 6. Michal

  Asi to tu někde píšeš ale nenarazil jsem na to, tak se zeptám - momentálně si měsíčně na fotobankách vyděláš ccca kolik?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *