Jaro už je za dveřmi a s ním se na krátkou chvíli objeví i možnost focení jarních květů. Na jarní květiny vyrážím prakticky každý rok, je to pěkný začátek sezóny. Pořád se mi nějak nepodařilo začít s pořádným focením i v zimě, takže se na jaro vždycky těším. Krom toho se dají pěkné fotografie jarních květů také dobře prodat 🙂
Co pokvete?
Mezi prvními květy zřejmě vedou talovíny (vypadají jako žluté sasanky), které jsem už letos na několika lokalitách viděl. Pak se postupně objeví sněženky, jaterníky, lýkovec, dymnivky, sasanky, koniklece a petrklíče. O něco později můžete narazit také na orseje, blatouchy anebo podběl. Samostatnou kapitolou jsou krokusy, které si u nás v přírodě moc neužijete. Pokud ale vyrazíte třeba na Slovensko do hor, můžete se koncem dubna v květnu potkat s řadou zajímavých horských rostlin.
Kam vyrazit?
Pokud nemáte zahradu nebo vhodný kousek přírody po ruce, můžete zkusit třeba botanické zahrady. Pokud chcete někam ven do přírody, vyplatí se prostudovat přírodní rezervace v okolí. Na mnoha lokalitách něco zajímavého kvete, ideální jsou třeba krasové oblasti a vlhká údolí v okolí potoků. Osobně nejraději jezdím do údolí Říčky na okraji Moravského krasu a na Hády a Stránskou skálu v Brně. Letos se chystám také na výpravu na Koniklecový vrch v Brně, na bledule do Rakoveckého údolí kousek od Vyškova a o něco později na Pálavu. Na Vysočině je vyhlášené třeba údolí Doubravy či potok v blízkosti záchranné stanice v Pavlově, kde se můžete pokochat i divokými zvířaty. Samostatnou kapitolou jsou potom horské rostliny, i na našich horách kvete ledacos zajímavého, ale budete muset počkat až do dubna nebo května.
Čím fotit?
Na rozdíl od mnohých "odborníků" preferuji zoomy. Důvod je zcela prostý – jsou univerzální a relativně lehké - pokud musíte vše vláčet na hřbetě několik kilometrů, tak vás napády na nošení 5 pevných objektivů rychle přejdou. Snažím se to s výbavou nepřehánět, ale přesto se většinou pěkně pronese.
Obvykle si beru jeden širokoúhlý objektiv pro záběry krajiny na mé oblíbené plazící záběry od země. Teleobjektiv beru hlavně na detaily jednotlivých rostlin či menší skupinky. Na makro obvykle používám prastarý Carl Zeiss Jena 35/2,4 MC s redukcí a případně mezikroužky. Je poměrně levný, velmi malý a výkonem hravě překoná leckterý moderní makroobjektiv za 10-15 tisíc. Z příslušenství obvykle beru odrazné desky z lepenky polepené alobalem a samozřejmě stativ, často ale fotím i bez stativu. Je to rychlejší, pohodlnější a nakonec delší čas stejně často nejde použít, protože většinou alespoň mírně pofukuje.
Možný přístup k focení
Nejlépe je asi styl focení zřejmý z ilustračních fotografií. Často fotím z ruky, iso používám maximálně do 400 (mimo jiné kvůli fotobankám) a expozici volím podle potřeby. U širokoúhlých záběrů lze použít klidně 1/60 a f8 nebo f9, s teleobjektivem je situace často horší je třeba fotit na f5,6 až f8 a čas mít alespoň 1/100, ideálně ale alespoň 1/250. S úspěchem se dá vyhrát s protisvětlem, fotit přímo nasvícené rostliny nebo si dopomoci odraznou deskou a své kouzlo mají i zamračené dny s rozptýleným světlem. Vše je jen o zkoušení a praxi, zkoušejte různé světlo a různá ohniska a časem určitě zjistíte, co funguje.
Komerční využitelnost
Možná se vám kytičky zdají jako nepříliš zajímavé, ale "flower" patří mezi nejvyhledávanější klíčová slova na fotobankách a navíc si u focení vyvenčíte hlavu. Krokusů, bledulí, sněženek a tulipánů je na fotobankách poměrně dost (často špatně určených mimochodem), ale se zbytkem rostlin je to slabší. Fotobanky další fotografie květin často odmítají, ale je to hodně o kvalitě. I přes nesmírnou konkurenci je stále šance nahrát kvalitní snímky a také se potom prodávají. Zajímavý námět může být třeba velikonoční zajíc a kraslice mezi jarními květy. Pokud budete fotit v botanických zahradách, raději nahrávejte na fotobanky jen detaily květů a rostlin.