Skip to content

10 tipů jak fotografovat podzim

Podzimní zahradaPodzim je pro fotografy nepochybně velmi zajímavým obdobím. Slunce je níž, takže je světlo měkčí. Listí je výrazně zbarvené a krajina se mění na pohádkové scenerie. Na podzim můžete vytvořit řadu zajímavých a jedinečných snímků zejména venku v přírodě. Často ani nemusíte nikam daleko, stačí vyrazit do parku či na zahrádku.

Používejte polarizační filtr

Barevná podzimní třešeňBěhem podzimu je slunce podstatně níž než v létě a barevné listy či vlhké povrchy jsou přirozeně lesklé. Nebojte se proto použít polarizační filtr a to ani za horších světelných podmínek, jeho vliv je obvykle velmi výrazný. Zejména u zamlžených podzimních lesů, po dešti a na listech se vyplatí eliminovat odlesky. Za hezkého počasí také polarizační filtr zvýrazní oblohu.

Kombinujte pohyb a dlouhou expozici

Abstraktní podzimní listyZejména výrazně zbarvené podzimní listy či stromy jsou jako stvořené pro hrátky s dlouhou expozicí. Nastavte délku expozice někam mezi 1/10 až 1/2 vteřiny v režimu priority času a fotografujte z ruky. Mezi běžné pohyby patří panning, tedy pohyb fotoaparátem do strany. Další obvyklou možností je pohyb zoomem během expozice, ale chce to cvik, abyste zároveň netrhli fotoaparátem do strany. Nejtěžší možností je fotit kolmo vzhůru a přitom se otočit na patě. Vznikne tak spirála, nesmíte však při otočení vybočit z osy focení. U všech možností lze samozřejmě využít stativ, ale ne vždy je to výhoda.

Foťte detaily

Detail namrzlého břečťanuV přírodě se neustále vyskytuje množství zajímavých detailů, podzim je pro jejich fotografování jako stvořený. Sice se již nevyskytuje mnoho květů, bohatě nám to však vynahradí záplava barevných listů a různé plody. Zajímavé také mohou být první mrazíky v kombinaci s barevnými listy, zamrzající rosa či namrzlé pavučiny.

Protisvětlo

Protisvětlo v podzimním lesePodzimní barevné listy jsou zcela ideální pro fotografování v protisvětle. Můžete využít zajímavých detailů listů a vypíchnout je teleobjektivem, fotit celé prosvícené stromy anebo využít prosvícených listů k ozvláštnění snímku. Také můžete využít prosvícených listů u země nebo zarámovat snímek prosvícenými listy.

Mlha

Zamlžený podzimní lesPodzim je ideální pro focení mlžnatých krajin, neváhejte se proto vypravit ven i za špatného počasí. Mlhavé lesy po dešti či ranní mlhy s východem slunce patří mezi oblíbené náměty. Při focení přímo v mlze nezapomeňte nastavit korekci expozice na +0,7 až +1 EV, jinak budou snímky hodně tmavé. Dejte také pozor na navlhnutí fototechniky, zejména levnější přístroje jsou háklivé na vysokou vlhkost.

Západy a východy slunce

Západ sluncePodzim je k focení západů a východů slunce mnohem vhodnější než léto. Slunce vychází i zapadá podstatně dříve a není proto nutné vstávat v nelidské časy anebo se vracet z focení velmi pozdě. Výhodou je také nižší poloha slunce, takže západ i východ trvá o něco málo déle. Krajina je také často ozvláštněna mlhami a barevnými listy.

Využijte první sníh

První sníhZejména ve vyšších polohách se můžete už během podzimu dočkat sněhové nadílky. Neváhejte a využijte takovou příležitost k nevšením snímkům. Barevné podzimní listí a sníh vytváří často zajímavé kombinace, ať již jde o detaily, či krajinné celky s barevnými stromy a zasněženými kopci. Pro podobné náměty jsou vděčné zejména horské oblasti, sníh však často rychle roztaje, nesmíte proto příliš otálet.

Fotografujte v lese

Podzimní lesPodzim je ideální období pro fotografování lesa, zejména smíšené a listnaté lesy jsou velmi zajímavé. Les se díky zbarvení listů prosvětlí, přesto však raději nezapomeňte na stativ. Velmi zajímavé jsou sluncem prosvícené barevné lesy i různé mlžné krajiny, ať již s listy nebo bez nich. Na Vysočině a ve vyšších polohách se smrky příliš nepochodíte, ale například Podyjí, Českosaské Švýcarsko či krasové oblasti jsou na podzim velmi malebné. Duby se barví postupně a na zimu neopadávají, pouze hnědnou. Buky jsou hezčí díky jasně žluté, ale jejich sláva obvykle trvá maximálně 10 dní. Zajímavé jsou také červené třešně a javory a jasně žluté modříny.

Voda a podzim

Výpust rybníkaFotografování vody na dlouhý čas je jistě zajímavé vždy, ale zejména na podzim a v zimě má to správné kouzlo. V létě se často vodní kaskády ztrácí v temné zeleni a teprve na podzim vyniknou mezi barevnými listy. U nás je to bohužel s vodopády slabší, přesto lze většinou najít nějaké menší kaskády, jen to chce trochu zapátrat. Šťastlivci v hornatějších oblastech mohou využít přirozených vodopádů, my ostaní můžeme využít také různých jezů či propustí.

Kontrast

Podzimní bukové listyJasné podzimní barvy se přímo nabízí pro vysoce kontrastní fotografie. Nemusí se jednat jen o fotografie v protisvětle, můžete využít například jasně zbarvených listů na blátivé zemi. Další možností jsou například jasně žluté modříny na pozadí zelených smrků, žluté bukové listy v mlhavém lese, jasně červené třešně, americké duby či javory proti sytě modré obloze anebo s prvním sněhovým popraškem. Zajímavé jsou také kombinace barevných stromů a skal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *