O danění příjmů z fotobank bylo sepsáno ledacos a tradují se i některé nebezpečné mýty. V tomto článku je souhrn všech důležitých údajů pro legální postup zdanění příjmů z fotobank v ČR. V praxi je možné použít několik řešení, ale často se zapomíná na předpisy o DPH a existují i další opomíjené postupy či pravidla.
Pozor na úředníky
Na prvním místě je třeba důsledné varování před úředníky OSSZ či FÚ. Pokud se jich ptáte na konkrétní řešení nějakého problému, vždy si nahrajte odpověď na diktafon i s datem a jménem anebo požadujte vše písemně. Úředníci totiž za nic neručí, ale pokutu budete platit vy. Pokuty za nedovolené podnikání či neplacení odvodů a DPH apod. můžou jít se všemi penále do desítek tisíc a často navíc budete lítat celé dny po úřadech. Zákon je pouze jeden, ale každý jednotlivý úřad má poněkud jiné vlastní vnitřní postupy a z toho plyne spousta potíží. Tento problém bohužel není nijak zanedbatelný, jak se již přesvědčila řada podnikatelů včetně mě.
Jak na výpisy z účtu?
Na internetu a v diskuzních fórech kolují různé fámy o podávání výpisů příjmů z fotobank. Fotobanky vám až na ojedinělé výjimky neposkytnou ani roční výpis prodejů, takže prostě nemáte žádný platný doklad. Nově lze použít jako výpis z účtu i Paypal, ale na většině úřadů asi budete mít potíže. Papírově to sice možné je, ale úředníci prostě neví co s tím. Někde se setkáte s radami, že si máte poslat peníze ze svého Paypalu na svůj účet v ČR a to doložit. Na to pozor, protože přeposlání peněz mezi dvěma vašimi účty není příjem! Mnoho lidí dokládá místo výpisu z účtu čestné prohlášení, kam sepíšou pro celý rok přehled výplat s daty, částkami a údaji vyplácející fotobanky (jméno, adresa). Po poradě s daňovou poradkyní to tak také dělám a za šest let nikdy nebyly problémy. Kurz pro převod na Kč můžete použít buď fixní pro celý rok (obvykle nevýhodné) anebo použít oficiální kurz ČNB pro konkrétní výplatní termíny.
Placení sociálního z prodeje uměleckých děl
Naši drazí zákonodárci se zjevně enormně nudili a vymysleli šílený předpis, že z každého prodeje uměleckého díla či licence k uměleckému dílu musíte zaplatit sociální pojištění. To ovšem platí pouze pro první prodej v daném roce. Jistě si dokážete představit, jak fotograf s portfoliem několika tisíc fotografií na deseti fotobankách prochází celoroční statistiky prodejů (pominu, že někde to ani nejde) a sepisuje si seznam a částky. Tento předpis je bohužel prakticky neřešitelný a ani na úřadech to nejsou schopni řešit. Celkový příjem z fotobank přiznáváte a platíte z něj daně i odvody, takže sociální stejně zaplatíte ze všech licencí. Proto doporučuji tuto administrativní zhovadilost ignorovat, ale raději si vše ověřte na příslušném FÚ a OSSZ.
Nezdanitelné minimum a soustavná činnost
Podnikání je v zákoně definováno jako soustavná činnost. Pokud vyvíjíte soustavnou činnost, musíte podat daňové přiznání, i kdybyste byli pod nezdanitelným minimem. Správně byste měli mít i živnostenské oprávnění, ale tomu se dá vyhnout na základě autorského zákona. Pokud prodáte dvakrát do roka velkoformátový tisk fotografie do pár tisíc, nikdo z toho vědu dělat nebude. Ale pokud prodáváte fotografie na fotobankách, prodáváte je stále (= soustavná činnost) a tedy jednoznačně jde o podnikání! Dejte si na to pozor, protože úřady ani anonymní udavači nespí a kvůli doslova pár korunám výdělku za rok můžete dostat pokuty v desítkách tisíc. Bez ohledu na výdělek musíte podat daňové přiznání, jinak jde o nelegální podnikání.
Živnostenský list
Pokud jste studenti nebo zaměstnanci, neváhejte a pořiďte si živnostenský list. Bude vás stát tisíc korun, můžete podnikat i v jiných oborech či prodávat přímo zákazníkům a do poměrně vysokého příjmu neplatíte žádné odvody. Poněkud horší je situace u lidí na podpoře a u nezaměstnaných, protože ti o podporu okamžitě přijdou a navíc musí měsíčně platit bezmála 4000 na odvodech i kdyby nic nevydělali.
Autorský zákon
Jestli se chcete vyhnout pořizování živnostenského oprávnění, můžete na základě autorského zákona fungovat i bez něj. Nicméně pořád musíte podávat daňové přiznání a při překročení určité výše příjmů zaplatíte i odvody. Takže výhody nejsou valné, ale budete mít víc dohadování s úředníky (s ŽL tolik neprudí) a omezíte tím možnosti podnikání, protože nesmíte dělat nic mimo autorskou činnost.
Fotobanky vs. úřad práce a podpory
Jak už bylo uvedeno výše, prodej přes fotobanky je soustavná činnost a tedy podnikání. Tedy nelze být evidován na úřadu práce a pobírat podporu, popřípadě pobírat dávky, a zároveň legálně prodávat na fotbankách! Pokud úřad zjistí, že jste pobírali podpory neoprávněně a neohlásili podnikání, bude po vás vymáhat vrácení všech dávek a podpor, doplacení odvodů a daní a ještě vám vyměří pokutu. Jestli z nějakého důvodu (např. nízké výdělky) nemůžete zrušit registraci na ÚP a zároveň potřebujete prodávat fotky, můžete to legálně vyřešit založením firmy v zahraničí. To ale rozhodně není nic pro podnikatelské amatéry a technicky vzato se jedná o daňový únik, byť se obvykle nedá dokázat.
Firma v zahraničí
Třetí možné legální řešení je podnikání mimo ČR a ideálně i mimo EU, abyste se vyhnuli byrokracii a předpisům o DPH. Založíte firmu, převedete na ni práva k fotografiím a firma vesele podniká jako právnická osoba. (Podle českého autorského zákona nelze autorská práva převést, ale například v USA je prodej copyrightu možný.) Pokud nepodnikáte na území ČR, má stát v podstatě smůlu a nemůže skoro nic. Zahraniční právnická osoba nemá k ČR žádný vztah a české úřady ji nemají právo kontrolovat ani nic dalšího. Pokud si však z takové firmy vyplácíte příjem, jste povinni za určitých okolností platit daně v místě podnikání a jindy zase v ČR, někdy dokonce i dvojmo. Takže tento model není jednoznačně výhodný pro všechny případy, záleží na okolnostech a konkrétních řešení je mnoho. Jedním z rozumných modelů může být například založení firmy v USA, protože se nejedná o kontroverzní destinaci a navíc většina fotobank podniká z USA. ČR má s USA dohody o dvojím zdanění, takže se nedostanete do problémů. Založení offshore firmy v daňových rájích typu Sejšely, Kajmanské ostrovy nebo Panama může být problematické a někdy také na hraně zákona.
Předpisy o DPH
Od 1. ledna 2013 je zrušena povinnost plátcovství DPH pokud poskytnete nebo přijmete službu z jiného než domovského státu EU. Nově se stačí stát osobou identifikovanou k dani a předpisy o DPH se pak nevztahují na celé vaše podnikání, ale pouze na konkrétní transakce. Každopádně se jedná o velmi náročné byrokratické cvičení, které často vůbec neodpovídá skutečnému zisku. Vydělat $10 na fotobance se sídlem v EU a potom lítat dva dny po úřadech není zrovna produktivní. Fotobanky zvesela ignorují některé předpisy o DPH, navíc ČR zase byla evropštější než EU a zavedla nesmyslně přísné předpisy. Ve výsledku tak často prostě nejde předpisy o DPH dodržet, protože fotobankám je český zákon o DPH srdečně ukradený! Pokud se těmto problémům chcete vyhnout, jednoduše neprodávejte přes fotobanky se sídlem v rámci EU. Spousta lidí DPH spokojeně ignoruje, nikde se neregistrují a nic nehlásí. Pokud však úřad přijde na nějaké problémy, například pokud se někdo podívá na výpis výdělků a vidí tam prodej licencí v rámci EU, máte o velké problémy i tučnou pokutu postaráno.
Pokud je váš výdělek z podnikání nad milion korun (do budoucna dokonce 750 tisíc), stáváte se plátcem bez ohledu na místo podnikání a v podstatě státu vysolíte 21 % ze všech prodejů fotek. Při výdělku nad milion korun z fotek (nemusí být jen z fotobank) je ale často nejvýhodnější založit právnickou osobu mimo EU a celému problému se tím vyhnout, jinak totiž nedobrovolně odevzdáte státu přes 200 tisíc ročně jen na DPH. Podnikáním v zahraničí lze ušetřit několik set tisíc ročně, například v USA zaplatíte okolo 30 % ze zisku + vedení firmy do $1000 ročně. V ČR při stejném obratu zaplatíte 38 % na odvodech, 21 % na DPH, něco daň z příjmu a ještě musíte vést komplikovanou daňovou evidenci. Ve výsledku tak z milionu zaplatíte buď 300 tisíc v zahraničí nebo nejméně 600 tisíc v ČR. Pokud podnikáte ve více oborech a jeden z nich je vázán na ČR (tzn. nelze ho převést do zahraničí), zatímco fotky vydělávají desítky či nižší stovky tisíc ročně, bývá nejjednodušší založit na podnikání v ČR s.r.o. a fotobanky mít čistě na osobní ŽL. Tím se příjmy rozdělí a nebudete nuceni platit z příjmů z fotobank mimo EU DPH.
Daňové formuláře fotobank
Americké fotobanky ve většině případů požadují vyplnění formuláře W8-BEN. Zde vyplňujete pouze jméno, adresu a některé další osobní údaje – ty fotobanka obvykle předvyplní sama. Vy pouze formulář „podepíšete“ zapsáním jména a zaškrtnete fyzickou osobu mimo USA, někde dokonce nevyplňujte ani nezaškrtáváte nic kromě podpisu. Rozhodně nevyplňujte ITIN ani EIN! Podrobné instrukce k vyplnění W8-BEN se brzy objeví v samostatném článku.
Daňové přiznání
Do března každého roku musíte podat daňové přiznání, pochopitelně pouze pokud máte v předchozím roce příjmy. Pokud si věříte, můžete přiznání vyplnit a podat sami, ale obvykle to nestojí za ty nervy a čas. Šikovný účetní udělá přiznání do cca 3000 Kč, bude bez chyb a bez starostí a navíc se nemusíte obávat případných dalších problémů a dotazů z FÚ. Také si obvykle odpustíte běhání po úřadech a odevzdávání přehledů na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Daňové předpisy a odvody se mění i několikrát za rok a obvykle neznáte z hlavy všechny daňové výjimky, takže účetní se většinou silně vyplatí.
Čo sa týka tých úradov tak na Slovensku je to tiež tak. 🙁 Nie je vôbec nič nezvyklé, keď si jednotliví úradníci ba aj celé úrady protirečia, zvlášť v týchto „zahraničných“ otázkach.
No a to nedodržiavanie VAT smerníc o prenose daňovej povinnosti v rámci EÚ medzi firmami usídleným v iných členských štátoch, tak to je tiež kapitola sama o sebe. Niekedy mám pocit, že jediní kto sa to snažia dodržiavať sú práve Česi a Slováci! Firmy v ostatných členských štátoch na to kašlú, alebo sa prinajlepšom nesmierne podivujú, že niečo také vôbec existuje!? No sila!
Tieto nariadenia pekne ukazujú ako „pomáhajú“ obchodu v rámci EÚ. Drvivá väčšina ľudí sa radšej snaží obchodovať v tretích krajinách, napr. USA, práve preto aby sa vyhli týmto problémom v rámci EÚ.
Inak aj s tými tretími krajinami je to môže byť niekedy zaujímave. Ako príklad uvediem GoDaddy, čo je zahraničný registrátor domén a firma usídlená v USA, konkrétne v štáte Arizona. Pre obchodovanie v rámci EÚ sa však snaží (svojským spôsobom) dodržiavať smernice EÚ. Za týmto účelom v rámci EÚ dokonca používa ako AMERICKÁ firma svoje VAT číslo!
(Američania Value Added Tax nemajú!)
Lenže aké číslo, … VAT číslo vo formáte EUxxxxxxxxx. Tj. v takom formáte, aký sa ani nedá zadať do online formulárov VIES určených na kontrolu platnosti IČ DPH (VAT). Keďže v týchto formulároch je potrebné uvádzať VAT číslo vo formáte začínajúcim kódom krajiny, napríklad SKxxxxxxxxxx a nie kódom EU.
No to je pekné! A teraz babo raď … :/
A takých príkladov sa dá nájsť viac.
Tak Istock třeba taky zákazníkům z EU účtuje DPH (VAT), přitom sídlí v Kanadě. Silně pochybuju, že ta "VAT" potom skončí v EU, podle mě je to jen vhodná záminka jak zákazníka z EU oholit o dalších 20 %. Firmy kvůli takovým zhovadilostem utíkají mimo EU a pak tu různí Kalouskové a Merkelové vřískají cosi o daňových rájích a "daňových únicích". Přitom si ten problém způsobila sama EU.
Dodal bych, že jediný možný způsob jak provozovat a danit jakoukoli autorskou činnost je právě podle autorského zákona. Lze samozřejmě zároveň mít i živnost (na něco jiného než autorskou činnost), ale nelze autorskou činnost zahrnovat pod tuto živnost, vše musí být daněno zvlášť. Někteří lidé to ignorují a vesele provozují autorskou činnost jako živnost, ale není to podle zákona správně a pokud jim na to někdo přijde, neskončí to pěkně.
A ne, volná živnost se nevztahuje na autorskou činnost. (druhy volných živností jsou v zákoně vypsány, pokud vám někdo vydal volnou živnost s tím že budete provozovat autorskou činnost, udělal chybu.)
(jde samozřejmě o rozdíl v paušálech - živnostníci mají výdajový paušál 60%, autoři 40%. Proč by jinak někdo neměl živnost? Jako živnostník dostanete IČO (bez něj je docela problém získat např. profesionální datovou schránku) a máte výhodnější daně a pojištění, celé vás to stojí jednorázově tisícovku. Holt lůza autorská si tohle nezaslouží.)
@basti -- nikoliv, skutečně mají registraci v EU. Viz např. http://en.wikipedia.org/wiki/VAT_identification_number#cite_ref-2
Ad článek -- pokud jste plátce DPH a fotobanka z USA s vámi má smlouvu postavenou tak (což myslím bude ten případ), že vy fotky licencujete fotobance a ta je dále licencuje uživatelům, tak DPH neodvádíte, protože platby za poskytnutou licenci přijímáte od podnikající právnické osoby.
@Jan: Já mám ŽL na fotografii, reklamu, provoz webových portálů a databází - tedy v tom se pod své činnosti vejdu bez problémů. Dělá to daňová poradkyně, takže snad ví co a jak, za 6 let nikdy problémy nebyly. Samozřejmě není dobrý nápad fakturovat něco, na co nemám živnost, a pak to zahrnout do daňového přiznání pod ŽL, to opravdu zavání průšvihem. Bohužel je dnes vše již tak nepřehledné, že ani úředníci často neví jak to má být, zato pokuty sází jako diví. Popravdě už to ani příliš nesleduju, dám to účetní a ta už si nějak poradí. Když nevím, tak si to předem ověřím a je to.
@VS: Tady je zásadní zádrhel ve fungování autorského práva v ČR a zahraničí. Fotobanky totiž nesplňují podmínky pro zastupování autora jeho jménem, ale částečně to dělají, navíc každá to má trochu jinak. Z hlediska zákona v ČR může fotobanka zastupovat autora jako správce autorských práv (to nesplňuje ani jedna), nebo může prostřednictvím svého webu zprostředkovávat obchod a za to si účtovat provizi - jenže většina fotobank funguje někde mezi tím. Dokonce to nedodržují ani některé fotobanky v ČR, přestože hrubě porušují autorský zákon. Takže technicky vzato to není tak, že bych já dal licenci fotobance a ta ji přeprodávala - ona se fakticky chová jako správce autorských práv, jenže české předpisy prostě s touto možností nepočítají, protože u nás to není legálně možné. Takže po poradě s daňovou poradkyní a FÚ to prostě přiznávám na čestné prohlášení a plátce nejsem, zatím to funguje dobře. Opět se ale dostáváme k tomu, že předpisy jsou tak překomplikované, že jim fakticky nejde vyhovět. A pak se tu někteří politici diví, že firmy prchají do zahraničí.
@basti: pokud si to pamatuju správně, fotografie jako jediná je výjimkou, z nějakého neznámého důvodu fotografické služby opravdu spadají pod živnosti a ne autorský zákon. Výroba a licencování software už ale ne, na to pozor. (v živnostech je pouze správa software, ostatní věci spadají pod autorský zákon)
A je to opravdu o tom, jak to interpretuje ten který úředník, to určitě. Mně na živnostenském úřadě na rovinu řekli, že na ilustraci mi ŽO nedají a že to ani nemám zkoušet nějak zamést pod něco jiného.
Každopádně zákon je nastavený poměrně nejasně a (v případě fotografie) nekonzistentně. Moc lidí o tom neví.
@Jan, Basti: Je to přesně jak píše Jan, podle živnostenského zákona §3 odst.1 písm. b) není živností využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti, chráněných zvláštními zákony, jejich původci nebo autory. Fotografické služby dle živnostenského oprávnění lze chápat jako technickou disciplínu, kdy fotograf například fotí pasové fotografie, apod. Takové dílo není dílem autorským, nevykazuje znaky autorského díla. Proto existuje živnostenský list i na fotografické služby. Pravdou ale je, že zaměstnanci finančních úřadů postrádají znalosti v oblasti autorského práva, proto v současné době není nutné mít příliš velký strach z doměření daně v případě špatně použitého paušálu. Může být ale otázkou času, kdy se na tuto skutečnost zaměří.
Díky za info. Já mám na tohle daňovou poradkyni a jak už jsem několikrát psal, nemá smysl řešit byrokratickou válku svépomocí.
Chtěl bych se zeptat, jak je to v případě, když jsem zaměstnanec a sociální a zdravotní pojištění za mě platí zaměstnavatel. Chtěl bych prodávat na fotobankách na osvč. Je to možné a musím platit všechna pojištění znovu nebo stačí jen podat daňové přiznání? Mění se něco, když můj měsíční příjem z fotobank je např. 2 000 Kč? Díky za odpověď.
Pokud jste zaměstnanec a máte to jako hlavní příjem, neplatíte až do cca 90 tisíc ročně z OSVČ nic. Daňové přiznání podat musíte, ale často vám dokonce ještě něco drobného vrátí, protože přeplatíte na dani z příjmu. Pokud vyděláte víc, pak už platíte i z OSVČ.
Ahoj, je možné do začátku prodávat ve fotobankách bez toho abych platil pojištění a odváděl daně? Mohl by na mě někdo přijít, když budu na pracáku? Můj příjem z fotobank je cca 4000Kč za měsíc. Jistě se najde někdo kdo s tím má zkušenosti. Díky za odpovědi.
Jak už jsem na stejný dotaz odpovídal na fóru:
1) Prodej fotek je jednoznačně soustavná činnost = naplňuje znaky podnikání. Nejde to obejít žádnou fintou přes DPP nebo DPČ, přivýdělky apod. Buď to děláte legálně nebo zcela nelegálně - tzn. buď ŽL a všechno přiznat, nebo naopak všechno tutlat.
2) Ano, jde na to přijít. Někdy stačí zadat jméno do Google, bonzáci bohužel taky existují. Hlavní problém je ale vyplňování daňových formulářů, protože to se hlásí na IRS (americký berňák) a ten zas kvůli dohodě o dvojím zdanění něco posílá na český FÚ. Netuším, jestli předává i tyhle W8-BEN formuláře, ale je to risk. Můžou na to přijít i několik let zpětně a pak bude doplatek pojištění a daní, vracení podpor + mastná pokuta.
Dobry den, mate prosim nejake odkazy k zakonum, podle kterych skutecne neni nutne platit DPH v pripade, ze se nejedna o prijem z fotobank se sidlem v EU?
Poslednich par dnu to tu studuji a bohuzel narazim na informace, ze v pripade prijeti sluzby ze zahranici (kam by mel prodej pres fotobanky spadat), se stavame automaticky osobou identifikovanou, a nezalezi na tom, zda-li je fotobanka z EU ci jine zahranicni zeme (v § 6h zakonu o dph resi pouze "neusazenou v tuzemsku"). Pak by to znamenalo, ze jsme meli odvadet uz minuly rok kazdy mesic dph...
Vycházím s konzultace s daňovou poradkyní, protože zákony se v tomto směru neustále mění a často si vzájemně protiřečí. Nemám sílu to neustále pročítat a sledovat. Zatím ale nemám žádné zprávy o tom, že by se něco měnilo. U jednotlivých bodů zákona pozor na to, že často je v nějakém jiném bodě něco upřesněno, na něco se nevztahují atd.
Dobrý den, zrovna řeším podobný problém. Bohužel můj účetní nemá s tímto žádné zkušenosti a neví, jak mi poradit. Předmětem podníkání mám focení, kde budu dokládat faktury od klientů. Jako zahraniční příjem mám ale prodej přes POD servery, což ve finále bude stejný princip. Všechny příjmy nechávám posílat na paypal účet a ty peníze pak používám třeba na nákup SW. Takže buď to risknu a zamlčím nebo se to budu muset někde "naučit" za účetního. Nebo je to jednodušší? Díky.
Spousta účetních a daňových poradců si s tímto poradí, doporučuju vyměnit. Nebo se zeptat na FÚ, ale to bych si radši ještě ověřil - bohužel jsou schopni poradit blbosti.
Dobrý den,
Děkuji za článek a pokusím se oživit tuhle starší diskuzi. Zkoumám možnost, jak prodávat fotky přes fotobanky v USA (ShutterStock, Fotolia) jako právnická osoba se sídlem v ČR. Narazil jsem na řadu problémů, které u fyzických osob zřejmě nejsou. Například ShutterStock od určitého příjmu vyžaduje americké identifikační číslo k dani. Daňový poradce dělá co může, ale zřejmě to nestačí. Máte s tímhle nějakou zkušenost?
Nejrozumnější řešení je nejspíš mít (dceřinnou) firmu v USA. Neznám teď konkrétní podmínky, ale s ohledem na neskutečná byrokratická cvičení v EU je to obvykle nejjednodušší a nejlevnější varianta.
Zdravím a předem díky za článek.
Jen by mě nyní zajímal názor.
Chystám se dát fotografie na Shutterstock ALE....
1) žiji na Islandu (trvalý pobyt stále v ČR)
2) Momentálně kvůli COVID jsem bez práce - žádám o podporu na Islandu
3) Island není v EU, je pouze v EHS (Evropském hospodářském společenství)
4) daně, sociální a zdravotní mám zde na Islandu (v ČR je vše zrušeno)
a teď má otázka, ...
Skrz to, že tato práce by byla registrovaná na můj český účet a českou adresu (nejsem podnikatelka), jsem povinna daně odvádět na česko? Mohu ale začít, když žádám moemntálně o onu podporu na Islandu?
Díky moc a mějte se krásně.
Nikol
Odpověděl jsem podrobně do emailu, ale obecně:
1) Daně odvádíte tam, kde jste daňový rezident = na Islandu
2) Nevím, jestli Island umožňuje být na pracáku a zároveň na fotobankách, tipuju, že nikoliv.
3) Nejde dělat jedno na Islandu a druhé v ČR, možná by se na to nepřišlo, možná ano. Ale každopádně nejde mít soc/zdrav a daňovou rezidenturu na Islandu a fotobanky danit v ČR, protože na to byste musela být daňový rezident v ČR.