Fotobanka Depositphotos byla spuštěna v listopadu 2009 a za svou relativně krátkou existenci zvládla vybudovat impozantní portfolio 8 milionů fotografií a vektorů. Zakladatel a část týmu pochází z Ruska, ale oficiální sídlo fotobanky je ve Fort Lauderdale na Floridě. Marketingové oddělení sídlí v Londýně a programátorské oddělení v Moskvě.
Historie Depositphotos
Spuštění fotobanky provázelo několik kontroverzních záležitostí, protože zakladatel a CEO Depositphotos Dmitrij Sergejev dříve pracoval pro Depositfiles, což je poměrně nechvalně známá stránka, sdílející také značné množství nelegálního obsahu. V souvislosti s velmi vysokými investicemi do počátku Depositphotos a počáteční anonymitou zaměstnanců a vlastníků se vyrojila řada spekulací o původu kapitálu, ale nakonec se všechny pochyby ukázaly jako liché. Fotobanka prosperuje, vše funguje řádně a nevyskytly se žádné větší komplikace.
Jádro Depositphotos i obchodní model byly evidentně vytvořeny jako kompromis již známých postupů z ostatních mikrofotobank, pouze byly některé funkce vylepšeny. Deposiphotos od počátku vynikalo bezchybným a výkonným programováním, přehledným rozhraním a dobře promyšleným marketingem. To se ukázalo jako velmi moudré, fotobanka zvládla vybudovat portfolio 5 milionů fotografií za pouhé 2 roky a během dalšího roku přidala další 3 miliony. V současnosti ji většina fotografů a grafiků řadí mezi velmi dobře prodávající a pro klienty je lákavá svou nízkou cenou a přehledným rozhraním. Pro české zákazníky je také velmi zajímavé rozhraní v češtině a možnost placení přes SMS.
Depositphotos z pohledu zákazníka
Fotobanka Depositphotos je pro zákazníka velmi lákavá, navíc je také v češtině. Rozhraní je víceméně kompromisem vyzkoušených a vyladěných praktik z několika dalších fotobank, takže vyhledávání je dobře funkční a vše je přehledné. Nabídka fotografií je sice „pouhých“ 8 milionů fotografií, ale roste velmi rychle a už teď překročila řadu starších mikrofotobank. Vzhledem ke stáří Depositphotos zde také nenajdete nekvalitní fotografie z kompaktů, kterých dodnes leží stovky tisíc na většině nejstarších mikrofotobank.
Depositphotos je také jednoznačně jedna z cenově nejvýhodnějších mikrofotobank. Velmi lákavou možností je vyzkoušet na týden předplatné s limitem 5 fotografií denně zdarma. Dále pak můžete nakupovat za kredity i za předplatné a určitě je zajímavá i možnost nákupu přes SMS. Kredity zhruba odpovídají ceně dolaru, jedna fotografie tak vyjde v závislosti na úrovni fotografa a velikosti od 10 Kč po 300 Kč. U běžné fotografie velikosti A5 či A4 počítejte s cenou okolo 100 Kč, většina konkurenčních fotobank obvykle vychází citelně dráž. Předplatné je koncipováno stejně jako jinde na základě denního limitu, ale Depositphotos nabízí i velmi ojedinělé možnosti kratšího předplatného na 7 a 15 dní s limitem 15 fotografií denně. Měsíční předplatné existuje ve třech verzích s limitem 5, 10 a 25 fotografií denně. Nabízí se i čtvrtletní, půlroční a roční předplatné s velmi příjemnými limity 30, 35 a 40 fotografií denně. Cena za jedno stažení vychází při plném využití předplatného na 2 – 10 Kč za fotografii či vektor. V praxi spíše využijete kratší předplatné s nižšími limity a nedokážete ho vyčerpat naplno, přesto se reálná cena za jedno stažení hravě dostane na 20 – 30 Kč. Platit lze platebními kartami, pomocí SMS či přes Paypal a Moneybookers.
Depositphotos z pohledu fotografa
Přijetí na fotobanku je podmíněno zasláním 5 zkušebních výtvorů, ale obvykle není problém uspět. Díla lze snadno zasílat přes FTP či přes hromadný upload přímo prostřednictvím prohlížeče. Autoři mají vlastní vyhrazenou subdoménu http://submit.depositphotos.com, vše je poměrně přehledně uspořádáno a nechybí ani podrobné statistiky a přehledná profilová stránka. Protože fotobanka sídlí v USA, je potřeba vyplnit daňový formulář W-8 BEN, jinak budou všechny prodeje do USA zdaněny 30 %. Minimální výplata je $50.
Fotobanka funguje obdobně jako konkurence, takže není problém s importem klíčových slov a popisů z IPTC. Fotografie se objeví v nedokončených souborech ihned po nahrání, stačí doplnit kategorie a případně MR/PR a odeslat ke schválení. Zaslaná díla se obvykle schvalují během 2-3 dnů, výjimečně se to může protáhnout až na týden. Na rozdíl od fotobank „big four“ obvykle nedělají neopodstatněné problémy a zbytečně nevyhazují.
Prodeje jsou převážně za předplatné, za jedno stažení dostává základní uživatel 30 centů. To není mnoho, ale zároveň je to více, než v základu nabízí kdokoliv na „big four“. Pro portfolio v řádu několika stovek fotografií nejsou prodeje nijak zvlášť časté, ale také není třeba na první prodeje čekat. Ve srovnání s menšími fotobankami je Depositphotos obvykle výkonnější a často se řadí na 5 – 6 místo.
Referral program funguje celkem dobře, ale dostáváte zaplaceno pouze za prodeje z předplatného. Odměna za jeden referral prodej je 3 centy, ale lépe vydělává dle mých zkušeností pouze referral program na Shutterstocku. Prodeje na dalších fotobankách jsou příliš řídké, takže to ani vyšší cena nedokáže překonat.
Keď, už je reč o DepositPhotos spomeniem jednu vec. Táto fotobanka je zaujímavá aj tým, že sa tam výborne predávajú fotografie s tématikou Slovenska. Aspoň taká je moja osobná skúsenosť. Neviem, či je to len zhoda okolností a šťastie na kupcov, alebo to platí vo všeobecnosti. Ťažko povedať. Ale, ako hobby fotografa, poväčšine fotiaceho práve slovenské pamiatky a krajinky ma to samozrejme teší. Keby som mal ohodnotiť predajnosť Slovenských fotografií na DepositPhotos pomocou stupnice od 1 do 10, tak by som DepositPhotos dal 10. Tj. najviac spomedzi všetkých fotobánk. Ostatným fotobankám by som za predajnosť slovenských snímok dal tak 2, 3, možno 4 body maximálne. Skutočne, pomaly takmer už neprejde jeden jediný deň, aby mi z DepositPhotos opäť neprišiel automatický email oznamujúc, že sa mi tam znova predala fotografia Tatier, Oravského Hradu, Liptovských krajiniek, skanzenu v prírode, či pod. Samozrejme kolíše to a úplne každý deň sa predaj nepodarí. Ale, niekoľko takýchto predajov do týždňa nieje ničím výnimočným. Niekedy sa podaria dokonca aj 3, 4 predaje za jeden deň. Často krát sa jedná o veľmi špecifické fotografie. Dá sa teda predpokladať, že kupci skutočne hľadali práve tie konkrétne slovenské lokality, alebo pamiatky. Čo sa zárobkov týka, tak to už také ružové nieje, keďže drvivá väčšina predajov sú predaje za predplatné. Tj. zárobok tých 0.30$ za fotografiu. Ale, ako už bolo spomenuté v článku, tak je to v podstate všade, resp. aj horšie.
Aká je skúsenosť s predajnosťou českých pamiatok a krajiniek na DepositPhotos? Predávajú sa tam tiež tak dobre ako slovenské, alebo je to len moja skúsenosť? To by ma zaujímalo. 😉
Tak já tam až tolik CZ památek nemám, ale prodávají se tak nějak stejně jako jinde. S českým rozhraním na Depositphotos se ale určitě prodejnost CZ témat zvýší. Zatím kraloval Pixmac, ale Depositphotos pro ně bude velmi nepříjemný konkurent. Pro mě osobně je Depositphotos celkově výkonnější než třeba 123RF nebo Fotolia, ale hlavně výdělky už od cca října 2011 neustále rostou.
Dobrý den, nechal jsem se zlákat možností 7 denního vyzkoušení zdarma s možností stáhnout 5 fotek/den. Nastavil jsem si to na paypal, ale v účtu koukám, že tam naskočí po 7 dnech částka 59 dollarů a co mě trochu děsí, tak v poznámce je KAŽDÝ MĚSÍC 59 doll. Hned jsem si chtěl učet zrušit, ale nevim jak - nikde není možnost CANCEL a ted se bojím, že mi to bude měsíčně ztrhávat 59 dolarů - poraďte mi prosím jak účet a platbu zrušit. Doufám, že jsem nenaletěl nějakému podvodu. děkuji. Petr
Podvod určitě ne, já s DepositPhotos funguji již téměř od začátku a nikdy žádný zádrhel nebyl a kolega grafik si je taky pochvaluje. Na nějakém fóru jsem zahlédl stížnost ohledně placení, ale obvykle postačí napsat email na support nebo tam zavolat. Kdyby to nepomohlo, tak se mi ozvěte na zbynek -snek- burival.com a zkusím to domluvit.
Každopádně strhávání snadno zabráníte buď zákazem v Paypalu nebo prostě změnou Paypal účtu přímo na depositphotos. Při objednávání VŽDY pozor na to, co objednáváte a na různé kulišárny drobným písmem nebo automatický přechod na placené předplatné. To platí pro všechny fotobanky obecně!
Díky za radu - napsal jsem na support a ochotně mi do dvou dnů odepsali, jak předplatné zruším a že se nemusím ničeho bát. Zrušil jsem PayPal platbu a snad to takto bude stačit. Jednou jsem četl, že právě někdo takto zrušil účet a tím porušil podmínky,které byly samozřejmě malým písmem a pak měl nějaké popotahovačky a toho jsem se právě lekl. Zatím můžu DepositPhotos jen doporučit - jsou tam levné fotky a vektor obrázky, ale tedy na druhou stranu mnohem mín než na istockphoto.
Ahoj, jenom se chci zeptat, neuspěla jsem u vstupního testu a tak jsem čekala na druhý pokus, jenže je tam napsáno: po uplynutí stiskněte tlačítko zkouškového testu na druhý pokus.
na odpočítávadle je 795h a nějaký drobný... jenže vždy když se přihlásím tak je tam těch 795h. Tak to se asi nedočkám... těch 10dní už dávno uplynulo 🙂 nevíte co s tím?
díky
S tím jsem se nesetkal, zkuste napsat na support. Obvykle celkem svižně reagují. Pokud nemáte odhad, vyplatí se nechat své fotografie zkontrolovat jiné fotografy třeba na fóru mikrofotobanky.cz nebo microstockgroup.com - většina stálých členů dokáže kvalitu posoudit velmi dobře.