Během řady let s fotoaparátem jsem postupně přišel na různé návyky, které se velice vyplatí. Každý má samozřejmě svoje specifické postupy, ale některé základní chyby děláme všichni a často na ně zapomínáme. Není na škodu se nad svými postupy trochu zamyslet a předejít tak zbytečným problémům.
Co si vždy brát s sebou?
Jedním z běžných problémů je zapomínání karty a baterie, v obou případech je to fatální problém. Vždy mám v brašně náhradní baterku a prázdnou kartu navíc. Pokud něco z toho vyndám z brašny, okamžitě vkládám náhradu. Pozor zejména při používání více brašen či fotobatohu, často pak zapomenete náhradní příslušenství či filtry přendat do správné brašny. Než vyjdu ze dveří, vždy si fotoaparát zapnu a vše pro jistotu zkontroluji.
Nabíjejte baterie co nejčastěji
Další dobrý zvyk je strčit baterku do nabíječky hned po příchodu. Moderním bateriím nevadí časté nabíjení, naopak nesnáší opakované hluboké vybíjení. Jakmile vyndám baterku z foťáku, okamžitě vkládám náhradní. Ideální je mít baterie alespoň tři – jedna náhradní v brašně, jedna nabitá ve foťáku a jedna se může nabíjet.
Stativová destička je prevít
Další oblíbený problém je odnímatelná stativová destička. Destička může být pouze namontovaná na foťáku anebo zacvaknutá do stativu. Nikdy ji nestrkejte do kapsy, brašny či batohu, jinak vás brzo potká výlet se stativem, ale bez destičky. Pokud používáte více různých stativů, začne to být opravdu velký problém, protože ani trvalé přimontování destičky na foťák vás nezachrání. Destička od používaného stativu má být vždy na foťáku a druhý stativ má destičku přicvaknutou na sobě. Pokud máte více těl, raději si kupte náhradní destičku a mějte jednu na každém těle. Pokud používáte více stativů a více těl, je ideálním řešením používat stativové hlavy se stejnými destičkami.
Stahujte fotky hned
Hned po příchodu z focení je ideální fotky stáhnout do počítače. Pak vyndám kartu z čtečky, abych náhodou omylem needitoval fotky na kartě. Zní to hloupě, ale i to se snadno stane. Fotky pokud možno hned promažu a teprve potom vše nakopíruji na záložní disk. Šetří to místo a nemusím pak znovu procházet kvanta nepovedených záběrů. Promazávání „až bude čas“ nefunguje, čas totiž nebude nikdy. Teprve po zálohování smažu fotky na kartě, vždy musí existovat alespoň dvě a ideálně tři kopie. Zálohování je nepříjemné, ale naprosto nezbytné.
Kontrola před focením
Než zmáčknu spoušť, vždy se podívám na iso a clonu. Ideální je vybudovat zvyk, kdy vždy po přenastavení a nafocení opět vše vrátíte na základní nastavení. Než strčím fotoaparát do brašny, vždy nastavím iso na 200 a clonu na f8 (nejčastěji používám prioritu clony). Při dalším focení se tak nezdržuji a nemusím dumat o nastavení. Uvedené hodnoty používám nejčastěji, každý má samozřejmě svoje oblíbené nastavení. Velmi důležitá je také kontrola AF/MF módu, zejména moderní objektivy ostří velmi tiše a často ani nepostřehnete, že fotíte s vypnutým AF!
Budování návyků
Zkuste se na výše uvedené návyky soustředit a systematicky je rozvíjejte. Zakažte si různé odkládání a nedělejte věci jen napůl. Pokud si zvládnete osvojit systematický a automatický způsob práce, ušetříte si hodně nepříjemné chvíle a také spoustu času. Také se často vyplatí zainvestovat pár stovek korun navíc do šikovného fotopříslušenství, zejména náhradní baterky a karty, které budou neustále v brašně či batohu jako záloha. Každý samozřejmě pracujeme jinak, berte uvedené postupy jako možnou inspiraci pro prevenci častých a velmi nepříjemných problémů. Pokud máte nějaké zajímavé tipy, neváhejte se podělit v komentářích.