IPTC je zkrácený termín pro IPTC-NAA-Standard, zkratka znamená International Press Telecommunications Council. A co to tedy ty IPTC popisky jsou? Jedná se o textové informace uložené v hlavičce obrázku. Většina fotobank umí tyto informace číst, můžete si tak ušetřit spoustu práce s popisem fotografií.
Co jsou EXIF a IPTC?
Většina fotografů zná termín EXIF – jedná se o textové popisky (v IT světě většinou označované jako tagy) uložené přímo v hlavičce obrázku. EXIF umí používat každý digitální fotoaparát a ukládá tam například datum a čas focení, použité expoziční hodnoty a další nastavení fotoaparátu. EXIF samotný je ale zajímavý spíše pro získávání údajů než pro popis, i když lze popisovat fotografie i pomocí EXIF. IPTC funguje podobně, umožňuje však podstatně širší možnosti práce s popisem. Adobe stále laškuje s používáním externích souborů formátu XML, nicméně tento způsob má jedno naprosto zásadní úskalí. Tyto informace nelze ukládat přímo do obrázku, ale musí být buď v podobě externího souboru nebo ve společné databázi – obojí je náchylné na chyby a velice nepohodlné.
Free programy pro vkládání popisků

Pro práci s IPTC popisky potřebujete nějaký prográmek schopný tato data číst a zejména upravovat. Osobně používám freeware Exifer, který je vcelku příjemný a umožňuje používání šablon, ale zadávání jednotlivých klíčových slov není úplně nejlepší. Tento prográmek už je poměrně dost obstarožní, více informací o modernizovaných možnostech najdete na stráce autora Exiferu. Další možností je český freeware prográmek Photostock od Sovpaqa. Dále se dají IPTC editovat s pomocí IrfanView nebo XnView, pokud si k nim nainstalujete příslušný plugin a samozřejmě celé plejády dalších prográmků.
Komerční programy pro vkládání popisků
Z komerčních programů umí samozřejmě IPTC popisky zpracovávat Adobe Bridge. Tam mi ale použití přijde poměrně nešťastné, protože Bridge je velice výkonný pro hromadné popisky, ale přidávat jednotlivá klíčová slova ke konkrétní fotce je dost zdlouhavé a nepohodlné. Z dalších běžných komerčních programů to umí třeba ACDSee. Vždycky si slibuju, že se jednou naučím pořádně používat šablony a klíčová slova v Adobe Bridge, ale zatím k tomu nějak nedošlo. Nějaké další informace ohledně popisování fotek v Adobe Bridge lze nalézt v knihách od Scotta Kelbyho.
Jak fungují IPTC tagy?
A jak to tedy vlastně funguje? IPTC mají určitá políčka (definice viz. Wikipedia) a podle potřeby je můžete vyplnit. Když pak fotku nahrajete na fotobanku, dokáže sama přečíst informace z IPTC a nemusíte je pak pokaždé opisovat pro každou fotobanku zvlášť. To je naprosto zásadní úspora času při nahrávání fotografií na více fotobank! Nejdůležitější je vyplnit políčka klíčová slova (keywords), titulek (object name) a popisek (description) – toto jsou políčka, která po vás fotobanky budou chtít a zejména klíčová slova šetří obrovské množství času. Dále jsou k dispozici zajímavá políčka autor (author), copyright (copyright notice), odkaz - třeba na Váš web (URL) a jméno autora (author name). Záložka pro kategorie je sice pěkná, ale pro fotobanky nepoužitelná, protože mají kategorie pokaždé jinak. Samozřejmě se najde ještě dost dalších položek, ale osobně si zatím vystačím s výše uvedenými. Políčka se jménem autora a URL jsou pro fotobanky vcelku k ničemu, ale máte fotografie označené svým jménem a adresou webu, což se může hodit vyhledávačům, klientům a eventuelně je to výhoda, pokud vaši fotku někdo ukradne a nesmaže IPTC – není se pak o čem dohadovat.
Používejte šablony

Základem úspěšného použití IPTC jsou šablony. Používám šablonu s názvem copyright, která mi automaticky vyplní jméno autora, adresu stránek a informace o copyrightu. Pro určité okruhy - např. krajiny, architekturu, ČR, květiny atd. - mám vždy uloženou šablonu, kde mám nakopírovaná i obecná klíčová slova. Pokud potřebuji popsat podobnou fotku, jednoduše tam nejdřív vložím informace z šablony a pak teprve doplním zbytek. Pokud máte šikovně nastavené šablony a pracujete v dávkách, můžete si ušetřit až 80% práce s popisem fotek. Tady je právě síla i slabina Adobe Bridge – část s hromadnými úpravami zvládá skvěle, ale doplňování jednotlivých slov je očistec.
IPTC popisky ušetří spoustu času
Závěrem lze používání IPTC popisu jedině doporučit, je to jeden z nejzásadnějších způsobů šetření času při popisu fotek. Ze začátku jsem to nedělal, protože to zdánlivě nemělo pro těch pár desítek fotek smysl. To byla ovšem velká chyba, protože když jsem se potom časem rozhodl nakopírovat celé portfolio na další fotobanky, přidělal jsem si obrovskou spoustu práce. Proto radím popisujte pomocí IPTC od začátku, velmi brzy se to vrátí 🙂
Pingback: Fotobanka Depositphotos – podrobný přehled | StockPhotography.cz
Pingback: Sociální sítě - loupíme ve velkém | StockPhotography.czStockPhotography.cz
Pingback: Hundred challenge - 100 fotek za týden
Čau, rád bych se tě zeptal jestli osobně používáš k IPTC Adobe Bridge. Já mám s ním zkušenosti dobré, ale jediný co mi fotobanky z těchto tagu neberou je titulek. Je to chyba čtení dat jednotlivých fotobank, nebo chyba bridge? Je možné že pri vyplňování tagů titulek je více možností kam titulek v bridge vyplnit? Díky za odpověď,
Přeju dobré světlo a pevnou ruku.
Osobně používám obstarožní Exifer, protože mám asi stovku šablon na popisování. Bridge jsem zkoušel, ale právě kvůli zmíněné chybě jsem se na to vykašlal. Nedělá to jen Bridge, záleží na kombinaci fotobanky a IPTC editoru, ale pravidelně bývá potíž s prohazováním polí title a description a pak to blbne.